2023 novemberében különleges produkciót mutatott be a színház: a Vacok című előadáson keresztül egy egészen új műfajjal, a babaszínházzal ismerkedhettek meg a nézők Budaörsön, amely a legfiatalabbakat szólítja meg – már hat hónapos kortól. Az előadás megálmodója és egyik szereplője, Szőts Orsi nagyon fontosnak gondolta, hogy a gyerekek minél korábban találkozzanak a színházzal, mint műfajjal, mégpedig olyan műveken keresztül, amelyek kifejezetten a kicsik igényeire vannak szabva.
„Nagyon régi álmom valósul meg a Vacokkal. Bábszínészként korábban már több babaszínházi előadásban játszottam, ami az egyik legkedvesebb műfajommá vált, végül a szakdolgozatomat is a csecsemőszínházról írtam. Azért szeretem annyira, mert
egy ilyen előadásnál nagyon közvetlen és természetes hangot lehet felvenni a gyerekekkel
– mesélt a két évvel ezelőtti bemutató idején Szőts Orsi a Vacokról, kiemelve, hogy ezeken az előadásokon elmosódnak a színpadon álló színészek és a nézők közötti határok, a játék pedig egy nagyon intim, biztonságos térben zajlik.
Játszótársa akkor Fröhlich Kristóf volt, aki az új babaszínházi előadáshoz, a Ficakhoz is örömmel csatlakozott. Most azonban Orsi csak a rendezői székből irányítja az eseményeket, Kristóf mellé pedig új partner érkezik Juhász Vince személyében, akivel közösen erednek a rejtélyek nyomába. A helyszín ezúttal egy szépen gondozott kert, melynek gazdája egyik reggel arra lesz figyelmes, hogy valaki az éjjel feltúrta a rendben tartott ágyásokat, titokzatos földhalmokat hagyva maga után.
Az alaptörténetet a rendező, Szőts Orsi egy korábbi személyes élményéből inspirálódva alkotta meg, átültetve az akkori bosszankodást egy játékos, ám tanulságos mesébe. És ugyan a Ficak a legkisebbeknek szól, Orsi fontosnak tartotta, hogy valamilyen tanulsága is legyen a látottaknak: ebben az esetben a történet egy kicsit az előítéletekről is szól majd, mint elárulta nekünk. Műfaját és a koncepcióját tekintve a Ficak kapcsolódik a Vacokhoz, azonban
önálló történetként kel életre, így függetlenül attól, hogy látták-e a már a nézők az előző előadást,
mindenki számára egy új, izgalmas új kaland lesz a Ficak.
„A Vacokhoz hasonlóan a Ficakot is egy sátorban játsszuk majd, mert azt vettem észre, hogy nagyon sokan szeretik azt a közeget, amit megteremtettünk” – osztotta meg velünk Szőts Orsi, és azt is elárulta, hogy olyan kellékekkel dolgoznak majd a játék során, amelyek könnyen beszerezhetők, így, ha egy kisgyereknek megtetszenek az előadásban használt tárgyak, a szülők könnyen hozzájuthatnak majd azokhoz.
Az érdekes tárgyak mellett megjelennek a báb műfajának különböző változatai is, többek között az árnyjáték és a bábanimáció. A félórás történetet követően pedig közös játékkal zárul a Ficak. „Ha nemcsak az élményt viszik haza magukkal a kicsik, hanem valamiféle technikát is, az még nagyobb siker számunkra” – magyarázta Orsi a különböző bábos stílusok beemelésének okát.
A Ficak február 13-tól látható a Városi Ifjúsági Klubban, szereplői Fröhlich Kristóf és Juhász Vince, írója Szőts Orsi és Németh Nikolett, rendezője Szőts Orsi.
További információ itt érhető el >>>
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Juhász Vince és Fröhlich Kristóf a Ficak olvasópróbáján (fotó / forrás: Borovi Dániel /



hírlevél
