Színház

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

2025.03.19. 11:40
Ajánlom
160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, most egy meghatóan gazdag korszak zárul le. A 2012 óta tartó időszak során számos kihívással kellett már szembenézni: a független színházak hosszú évek óta tartó „kivéreztetése”, az egyenlőtlen feltételek elleni küzdelem kilátástalanná válása mellett rekordmennyiségű beugrás, elképesztő tempóban változó szereposztások vagy egyedülálló sorozatelőadások is jelen voltak a csapat életében.

A Kultúrbrigád tavaly jelentette be, hogy nem tudja folytatni színházi tevékenységét és 2025. április 30-án befejezi működését. Bár a Margit körúti moziépületből történő kényszerű távozást követően is nagy reményekkel, lelkesedéssel és ötletekkel tele vetették bele magukat az új évadba, kénytelenek voltak belátni: nem tudnak „erre a kabátra gombot varrni”. Fontos, hogy nem egyszerűen „gazdasági okok” vezettek ehhez a döntéshez, a produkciók (helyesebben annak nézői) eltartják magukat és a színházat is, ám pályázatok és források nélkül, amelyeket a kulturális kormányzat tendenciózusan elapasztott, új előadások létrehozása nem lehetséges. A csapat döntése, hogy ilyen körülmények között nem vállalják tovább az előadások életben tartását sem.

Az elmúlt közel 160 hónapban az életben maradás mellett jó néhány egyéb bravúrral is büszkélkedhet a csapat:

Parti Nóra színésznő például 951-szer állt színpadon a Kultúrbrigád előadásaiban, a színpadi rugalmasság igazi mesterei pedig Kovács Máté, Katona Péter Dániel és Nyomárkay Zsigmond voltak, akik a legtöbbször ugrottak be egy-egy előadásra vagy váltottak szerepet az adott darabon belül. A 2021/2022-es évad kiemelkedett a beugrások számában, hiszen ebben az időszakban kellett a leggyakrabban alkalmazkodni váratlan helyzetekhez.

HKT_EPI4316_lp-093015.jpg

Jelenet a Holt Költők Társasága c. előadásból (Fotó/Forrás: Kultúrbrigád)

Igazi kihívás volt, hogy a 2023/2024-es évadban 453-szor játszott a csapat a saját játszóhelyén és a tájelőadásokon, ezzel szemben a pandémia alatt mindössze 90 előadást sikerült megtartani. Az előadásokat több mint 100 partnerszínházzal és produkcióval kellett egyeztetni.

Időnként akadt, amikor egyazon nap akár három vagy négy előadás is színpadra került.

A legnagyobb próbatételt a Hannibál tanár úr című darab kapcsán az egyeztetendő szereplők jelentették, míg a legnagyobb szereplőgárdát mozgató Az Őrült Nők Ketrece az eddig legtöbbet játszott előadás lett – bár a remélt 500-ig nem jut el a musical.

179A0391_onk-104838.jpg

Jelenet Az Őrült Nők Ketrecéből (Fotó/Forrás: Lakatos Péter / Kultúrbrigád)

Egy különleges babona szerint Az Őrült Nőknek minden hónapban színpadra kellett kerülnie, még a nyári szünet idején is. Ez a hagyomány először a pandémia alatt, majd 2024 augusztusában szakadt meg – akkor játszóhely hiánya miatt –, de ettől eltekintve a darab minden hónapban műsoron volt.

A statisztika alapján minden tizenharmadik magyar ember látott a Kultúrbrigádtól előadást,

 7206 fő a jegyáron felül külön adományozott pénzt a társulatnak a fennmaradásért. Szervezőik 253 különböző irodaházba/rendezvényre/vásárba települtek ki, a jegypénztárban összesen 5500 méternyi jegyet nyomtattak ki (ha az e-jegyeket hozzászámoljuk, sokkal hosszabb lenne, a jegyek túlnyomó többségét nem nyomtatták ki, illetve nem a Kultúrbrigád nyomtatta ki). A szervezőcsapat köszönetképpen több mint 250 doboz csokit/bonbont/édességet, cirka 80 üveg bort vagy pezsgőt, 32 csokor virágot, 15 festményt, 2 makettet, egy ketrecbe zárt őrültnőt fémből és műanyagból, továbbá egy narancsfát kapott a nézőktől.

Előadás két alkalommal szakadt meg: Az öldöklés istene egyik alkalmával a függöny helyrehozhatatlan módon beakadt, a Holtverseny egyik előadása közben pedig Katona Péter Dániel eltörte a lábujját (de az előadást végigjátszotta, csak jelezte a nézőknek, hogy nem tudja a rendezés szerint lejátszani). Előadás vagy próba folyományaként összesen tizennégy alkalommal volt kénytelen igénybe venni a mentőszolgálatot és/vagy a baleseti sebészet/fogászat szolgáltatásait a csapat. Több mint 5200 fő ment el előadás közben a mellékhelyiségbe, ezernél is több néző érvényes jegy nélkül érkezett (otthon felejtette / más előadásra szóló jeggyel jött / más dátumú előadásra szólt a belépője). 2017 és 2024 között, amíg saját játszóhelyet üzemeltetett a Kultúrbrigád,

18 db slusszkulcsot, 11 db lakáskulcsot, 5 db forgalmi engedélyt, 22 db mobiltelefont, 49 db olvasószemüveget, 82 db esernyőt, és több mint 130 sapkát hagytak náluk nézőik

(ezeknek 80%-a meg is találta később a gazdáját), hét év alatt több mint 11 000 alkalommal mondták el az ügyeleti idő alatt nézőiknek, hogy a színházteremben nem lehet fényképet készíteni, és igen, sajnos a szelfi is fényképnek számít. 2024 szeptemberétől 2025 áprilisig körülbelül 3080 alkalommal mondták meg a nézőknek, hogy merre van a mosdó.

Április végéig a jelenleg repertoáron lévő darabok „eltemetésével”, és azt követő, Halotti torként elnevezett közönségtalálkozóval válik teljessé a búcsú.

_EPI9856_kicsi-093015.jpg

Jelenet a 12 dühös ember c. előadásból (Fotó/Forrás: Kultúrbrigád)

Április 30-án Reginald Rose egyik legsikeresebb és legismertebb műve, a 12 dühös ember zárja a Kultúrbrigád működését, az este során a közönség részt vehet egy utolsó Halotti tor beszélgetésen, majd a színházzáró koncerten is, amelyet 612 dühös ember címmel rendeznek meg. Az Őrült Nők Ketrece a RaM-ArT Színházban utoljára április 19-én lesz látható, de az egyik legsikeresebb és legnépszerűbb produkció tavasszal országos turnéra indul, a minden eddiginél nagyobb záróelőadásra október 4-én, a Papp László Budapest Sportarénában kerül sor.

Igenis1-101719.jpg

Alföldi Róbert az Igenis, miniszterelnök úr! című előadásban (Fotó/Forrás: Lakatos Péter / Kultúrbrigád)

A csapat olyan színházat és előadásokat szeretett volna létrehozni, amely másutt ebben a városban, ebben az országban nincs – a visszajelzések alapján ezt a lécet sikerült megugrani. A legkülönbözőbb világlátású, formavilágú és művészeti arculatú rendezők és színészek fordultak meg itt Alföldi Róberttől Bodó Viktoron, Fehér Balázs Benőn, Urbán Andráson, Vidovszky Györgyön keresztül Znamenák Istvánig, Hernádi Judittól Gyabronka Józsefen, Mucsi Zoltánon, Hevér Gáboron, Mihályfi Balázson, Stohl Andráson, Debreczeny Csabán, Szinetár Dórán át Oszvald Marikáig és Péterfy Boriig. (A kiemelés csupán véletlenszerű, több száz alkotó játszott fontos szerepet hosszabb-rövidebb ideig a Kultúrbrigád életében.)

Ez a korszak egy izgalmas fejezet volt minden benne résztvevő számára, amelyben a kitartás, az ellenállás, az alkalmazkodás, a szellemi függetlenség és a szenvedély formálta a mindennapokat.

Köszönjük, hogy velünk voltatok, és részesei voltatok ennek a számunkra mindenképpen felejthetetlen útnak

– üzeni még utoljára minden nézőnek a Kultúrbrigád csapata.

A Kultúrbrigád műsora itt olvasható. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Jelenet a Hannibál tanár úr c. előadásból (forrás: Kultúrbrigád)

Itt a vége – már elérhetőek a jegyek a Kultúrbrigád utolsó előadásaira

Kapcsolódó

Itt a vége – már elérhetőek a jegyek a Kultúrbrigád utolsó előadásaira

Megjelent a Kultúrbrigád záró, áprilisi műsora, a jegyek február 18-tól vásárolhatóak meg az utolsó előadásokra. A legutolsó alkalommal, 2025. április 30-án a RaM-ArT Színházban Reginald Rose egyik legsikeresebb és legismertebb művét, a 12 dühös embert játsszák

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Virginia Woolf gondolatai töltik meg a Sufni színpadát

Évadbeli utolsó bemutatójára készül a Katona József Színház: a Sufniban mutatják be Saját [?] szoba című előadást, amelynek főszerepében Hay Anna és Tóth Zsófia lesz látható.
Színház ajánló

Sodró Eliza főszereplésével érkezik a Hullámtörés a Radnótiba

Május 3-án tartják a Radnóti Színházban az évad utolsó bemutatójának premierjét: Lars von Trier Hullámtörés című filmjéből Bíró Bence készített színpadi adaptációt, amelyet Szenteczki Zita rendezésében láthatnak a nézők. A főszereplőt, Bess-t Sodró, szerelmét, Jant Pál András alakítja.
Színház ajánló

Zsurzs Kati: „A legfontosabb, hogy az emberek a lelkükben ne kerüljenek távol egymástól”

Az évadban még kétszer látható Kovács Gábor Attila Indulhatunk, Edit néni? című komédiája, amely kapcsán Zsurzs Kati azt mondja, a szerepe olyan, mintha éppen róla mintázták volna.
Színház interjú

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Színház hír

Karácsony Gergely: „Megduplázzuk a függetlenek támogatását”

A főpolgármester szerint fellélegezhet a budapesti színházi világ, ugyanis a kőszínházak működésének biztosítása mellett a kormánnyal kötött megállapodás jegyében a függetleneknek is több jut a jövőben.