Színház

Egyre többen támogatják az SZFE diákjait

2020.09.02. 17:45
Ajánlom
Kiállt az egyetemet elfoglaló hallgatók mellett a Magyar Filmművészek Szövetsége, a Színházi Dramaturgok Céhe és az ELTE Filmtudomány Tanszéke is.

Hétfő este óta tartják magukat az SZFE elbarikádozott Vas utcai épületében az egyetem diákjai, akik az alapítványi kuratórium lemondását és az egyetemi autonómia visszaállítását követelik. Szerdai sajtótájékoztatójukról ebben a cikkben számoltunk be.

Több szervezet is támogatásáról biztosította a diákokat, akikhez folyamatosan érkeznek a különféle adományok.

Szolidaritását fejezte ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóival és oktatóival az ELTE Filmtudomány Tanszéke. „Mi az egyetemi autonómiában és az oktatás szabadságában hiszünk, és úgy látjuk, hogy az SZFE alapítványi intézménnyé való átszervezése során ezek az alapvetések súlyosan sérülnek.

Az alapítványi fenntartás jelenthet egy új működési modellt, de ez az átalakítás nem járhat az egyetemi autonómia megszüntetésével, mert az az egyetem fogalmának kiüresítését jelentené”

– írják. Ugyancsak a hallgatók mellé állt a Magyar Filmművészek Szövetségének Elnöksége „abban a küzdelemben, amit a kultúra, a művészetek és az oktatás szabadságáért folytatnak.” A nyilatkozatot Tarr Béla, Hermann Krisztina, Báron György, Kende János és Szomjas György írta alá.

118762285_3264270426989648_1128190070976017056_n-174146.jpg

Hallgatók az SZFE elfoglalt Vas utcai épületében (Fotó/Forrás: Fuchs Máté / SZFE HÖK)

Támogatásáról biztosította „az egyetemi autonómiáért, a szabad oktatásért és művészetért kiálló” hallgatókat a Színházi Dramaturgok Céhe, az AICA Magyar Szekciójának elnöksége, a MOME Hallgatói Önkormányzata, a Katona József Színház és az Örkény Színház is.

A Színházi Kritikusok Céhe egy megafont ajándékozott a hallgatóknak, hogy felerősítsék a hangjukat.

Szerdán a Magyar Képzőművészeti Egyetem bejáratát is szalagokkal kerítették el az SZFE hallgatói melletti kiállásként.

Az hazai irodalmi élet több szereplője békés élőláncos felolvasást szervez az egyetem épülete elé szeptember 2-án 6 órára.

Parti Nagy Lajos a 444-nek küldte el azt a petíciót, amihez kedden estig 160 irodalmár, zenész és képzőművész csatlakozott. Mint írják, a leghatározottabban tiltakoznak a Színház- és Filmművészeti Egyetem

"aljas és sunyi legázolása ellen, szolidárisak vagyunk a lemondott szenátussal, az egyetem tanáraival és hallgatóival."

A petíció aláírói között van Bán Zsófia, Bazsányi Sándor, Boldizsár Ildikó, Dés László, Dragomán György, Erdős Virág, Grecsó Krisztián, György Péter, Háy János, Kemény István, Nádas Péter, Radnóti Sándor, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Szvoren Edina, Tompa Andrea, Totth Benedek, Turbuly Lilla, Vámos Miklós, Várady Szabolcs, Vojnich Erzsébet és Závada Pál is.

Frissítés: szintén csatlakozott a kiállókhoz a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, az Auróra közösségi tér, a Roma Parlament, a Vasas Szakszervezeti Szövetség, a CEU szenátusa, Mucsi Zoltán, Alföldi Róbert és Till Attila. Alföldi nyílt levélben szólította meg Rátóti Zoltánt, Till Attila pedig Facebookon tett közzé egy videót, amiben felszólal a tiltakozók mellett.

 

Fejléckép: Fidelio

Nem közeledtek az álláspontok az SZFE lemondott vezetése és a kuratórium között

Kapcsolódó

Nem közeledtek az álláspontok az SZFE lemondott vezetése és a kuratórium között

A tanári kar törekszik az oktatás biztosítására, de komoly problémát jelent az oktatók távozása.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház

Galambos Erzsi 91 évesen lép fel Rátonyi Róbert emlékestjén

A Rátonyi Róbert Színház gálát szervez névadója születésének századik évfordulója alkalmából. Az eseményen a társulat színművészei és más előadóművészek lépnek fel, de jelen lesznek a család tagjai is az Uránia Nemzeti Filmszínházban, március 31-én.
Színház ajánló

Sok-sok kacagás melletti megrendítő pillanatok – ezt ígéri a Sírpiknik 

A Sírpiknik című darabot Guelmino Sándor rendezésében mutatják be a József Attila Színházban április 15-én. A darab a barátságról, az élet szeretetéről és az újrakezdés lehetőségeiről szól. 
Színház ajánló

Világszínházi ünnepre készül a MITEM

A 2014 óta évente megrendezésre kerülő Madách Nemzetközi Színházi Találkozót idén a Színházi Olimpia keretén belül valósul meg. Április 16. és június 18. között tizenkilenc ország hatvannyolc előadása szerepel a fesztivál 2023-as programjában.
Színház ajánló

Amikor a férfi szüli a gyereket – Tasnádi István új bemutatójával ismét tabukat dönget

Tasnádi István maga állítja színpadra a Tapasztalt asszony című darabját, amely a hagyományos férfi és női szerepeket gondolja újra. Az Orlai Produkció előadását március 31-én mutatják be a Jurányiban.
Színház kritika

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.