A Szabadtéri Színházak Szövetségének tagjai: Agria Nyári Játékok (Eger), Esztergomi Várszínház, Gyulai Várszínház, Kisvárdai Várszínház, Kőszegi Várszínház, Kultkikötő (Balaton), Kvártélyház Szabadtéri Színház (Zalaegerszeg), Margitszigeti Színház, Nagyerdei Szabadtéri Játékok (Debrecen), Szarvasi Vízi Színház, Szegedi Szabadtéri Játékok, Szentendrei Teátrum, Városmajori Szabadtéri Színpad, Zsámbéki Nyári Színház.
Csaknem 300 ezren látogatták a szabadtéri színházakat 2022 nyarán – olvasható a Szabadtéri Színházak Szövetsége lapunkhoz eljuttatott közleményében, amely a szakmai szervezet Balatonbogláron, a Kultkikötő egyik helyszínén megtartott közgyűlését összegzi. Pócza Zoltán, a Szabadtéri Színházak Szövetségének elnöke – egyben a Kőszegi Várszínház igazgatója – a közgyűlést azzal kezdte, hogy a szakmai szervezet nevében gratulált Elek Tibornak, a Gyulai Várszínház igazgatójának, aki nemrég a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetést vehette át.
Ezt követően értékelték a szabadtéri szezont, amely június 1-jén kezdődött a hagyományteremtő Szabadtéri Színházak Találkozójával: a Városmajori Szabadtéri Színpadon 9 emblematikus produkciót láthatott a közönség a Szövetséghez tartozó színházak kínálatából. „Először rendeztük meg a Szabadtéri Színházak Találkozóját. Mindannyian létrehozunk értékes saját produkciókat is nyaranta, amelyek – sok esetben – csak néhány előadást érnek meg a szabadtéri helyszíneken.
Azt gondoltuk, nagyobb nyilvánosság elé is vihetnénk ezeket.
Sikerrel zárult a programsorozat, és már megítélték a támogatást a folytatáshoz, úgyhogy 2023-ban a Balaton partjára – Balatonboglárra és Alsóörsre – vihetjük a legjobb saját előadásainkat, a Kultkikötő helyszíneire. Ők is szervezik jövőre a rendezvényt a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozat keretében” – emelte ki Pócza Zoltán.
Nagy Viktor, a Kultkikötő alapító igazgatója hozzátette: „Meg kell felelnünk az Európa Kulturális Fővárosa ethoszának, szellemiségének, értékrendjének. Köztük az együttműködés, a párbeszéd, vagy épp a környezettudatosság elvének.
A Szabadtéri Színházak Szövetsége alapvetően az együttműködés és a párbeszéd híve.
Megnyugtató az is, hogy a tagintézmények közül már egyre többen csatlakoztunk az országos zöldszínházi hálózathoz, például a Kőszegi Várszínház, a Szentendrei Teátrum, a Városmajori Szabadtéri Színház és a Kultkikötő is. Terveink szerint június 16. és 25. között szerveznénk a Szabadtéri Színházak Találkozóját. Magyarország szabadtéri színházi kultúrájának sokszínűsége egyedülálló. Ezeknek a tereknek – változatos programkínálatokkal, fesztiválokkal – jelentős szerepük van a helyi közösségi élet szervezésében éppúgy, mint a kulturális turizmus fellendítésében.”
A közgyűlésen a 14 tagintézmény beszámolt a nyári programjairól, tapasztalatairól, s egy kicsit a jövő évi tervekről is. 53 saját bemutatóval várták a közönséget, és összesen 560 előadást játszottak idén, majdnem mindegyiket teltházzal. Pócza Zoltán szerint „Magyarországon évről évre egyre többen választanak nyári úticélt annak alapján, hogy megnézik, van-e a közelben szabadtéri színház, esetleg valamilyen fesztivál, ahova családdal együtt is mehetnek, akár több generáció közösen. A szabadtéri színházak nyári kínálatához a legtöbb esetben már egy-egy saját fesztivál is hozzátartozik.”
Beszéltek a szabadtéri helyszínek 2022-es nyári terveiről is.
„Sok minden függ az energiaválság alakulásától” – folytatta a Szövetség elnöke. – „Egyrészt kevesen tudják: a szabadtéri színházak többsége egész évben működik, ősszel, télen, tavasszal belső helyiségekben, terekben. Tehát a rezsikérdés minket is érint. Másrészt mivel számos kőszínház bejelentette, hogy télen bezárnak pár hónapra, ugyanakkor nyáron pótolják az előadásaikat, ez érinti a szabadterek programjait, hiszen nekünk folyamatosan egyeztetnünk kell meghívott előadásokról, felkért színészekről saját produkciókhoz.
A közgyűlésen sokan felvetették, hogy jövőre még inkább keresik az együttműködés lehetőségét kőszínházakkal úgy, hogy egy nyári előadást ősztől műsorára vesz egy kőszínház, így a finanszírozás is közös lehet, vagyis mindkét fél jobban járhat.
Egyébként idén nyáron ezt a kooperációs utat már több szabadtéri színház sikerrel kipróbálta” – fogalmazott Pócza Zoltán.
A Szabadtéri Színházak Szövetségének balatonboglári közgyűlésén mindannyian egyetértettek abban: feladatuknak tekintik az együttműködésre törekvést, a környezettudatos szemléletformálást, a közös fellépést a szabadtéri színházak fejlesztése érdekében.
Fejléckép: Takács Katalin átveszi a Hollósi Frigyes-díjat a Szentivánéji álomban nyújtott alakításáért (forrás: Kőszegi Várszínház)