Benedek Miklós 1946-ban született Budapesten, apja Benedek Tibor, a pesti kabarék elmaradhatatlan figurája volt. Emlékei szerint ötéves kora óta színész akart lenni. 1969-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Szinetár Miklós osztályában. Nevét hamar megismerték, amikor 1965-ben egyik osztálytársával, Vallai Péterrel megnyerték a Ki mit tud?-ot paródia kategóriában.
A diplomázás után a Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol több mint tíz évig volt a társulat tagja. 1983-ban a frissen alakult Katona József Színházhoz hívták, ahol 2003-ig volt, majd Schwajda György hívására visszatért a Nemzetibe, ahol hat évet töltött el. 1992-től tizenöt évig oktatott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. A kilencvenes években a Magyar Színészkamara ügyvivője volt. Szabadúszó művészként az ország szinte minden színházában játszott vagy rendezett.
Rendezőként több Heltai- és Molnár-darabot, számos komédiát, zenés játékot vitt színre, valamint számtalan tévé- és játékfilmben is játszott. Színészként klasszikus és modern darabokban egyaránt remekelt, emlékezetes szerepei közé tartozik a Játékszínben a Hyppolit, a lakáj címszerepe, illetve a Nemzeti Színházban Pilátus A Mester és Margaritában. Legnagyobb sikerét egy Füst Milán-drámában, a Catullusban, valamint Bulgakov Menekülésében érte el. Ő volt a szellemi atyja a Budapest Orfeum című zenés produkciónak, amelyet 1979-ben Császár Angelával és Szacsvay Lászlóval közösen hoztak létre. A legendás előadást különböző színpadokon csaknem négyszázszor játszották el egy évtizeden át, és bejárták vele a világot is.
„Hosszú idők tapasztalata összegzi azt, hogy mi a jó partnerség – vallotta meg korábban egy lapunknak adott interjúban. – Nagyon fontos ez mind a saját sikerünk, mind az egész előadás sikere szempontjából. Sokat lehet a másik szeméből kiolvasni, jól lehet közösen improvizálni. Ugyanakkor nagyon hátráltathat egy magamutogató, folyton szólózó partner, aki csak magával van elfoglalva. A legfontosabb, hogy odafigyeljünk, a másik mit mond.”
Kapcsolódó
Benedek Miklós: "Sose játszottam Rómeókat"
Először játszik együtt színpadon Gálvölgyi Jánossal a Madách Színház új előadásában Benedek Miklós. A Napsugár fiúk Alfredja a közös munkával kapcsolatos várakozásain túl arról is mesélt, milyen egy jó színészpartner és sikeres lehet-e ma a kabaré.
2022-ben Spiró György Az imposztorának címszerepében láthatták a nézők a József Attila Színházban. Utolsó színpadi szerepe az Orlai Produkció 2021-ben bemutatott Hárman a padon című előadásában volt, Egri Márta és Gálvölgyi János oldalán.
„Engem mindig is a karakterszerepek izgattak, ahol bele lehet bújni valakinek a bőrébe, és lehetek kicsit hajlottabb hátú is, nem kell olyan nagyon kimutatni a hős szerelemes vonalat. Ha azt a szót használom, hogy színjáték, akkor az én fejemben ennek a »karakterezés« sokkal jobban megfelel. Színesebb, izgalmasabb és bonyolultabb, mint csak egyfajta hőst játszani” – nyilatkozta a Fideliónak.
Számtalan tévé- és játékfilmben is feltűnt, mint a Fényes szelek, A Pogány Madonna, az Akli Miklós, A három testőr Afrikában, a Presszó, a Sorstalanság, a De kik azok a Lumnitzer nővérek? vagy az S.O.S. szerelem!, Szabadesés. Szerepelt a Turnéban és A szeleburdi család című tévéfilmben, a Macskafogó című rajzfilmekben Mr. Teufelnek kölcsönözte hangját, s ő volt Sut, a tépett farkú róka hangja is a Vukban.
Nagyobbik fia, Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, a magyar férfiválogatott egykori szövetségi kapitánya 2020-ban hunyt el. Kisebbik fia, Albert a családi hagyományt folytatva rendezőasszisztensként, íróként és fordítóként, és színészként is tevékenykedik.
Bodrogi Gyula, a Nemzet Színésze a Blikk megkeresésére Benedek Miklósról elmondta: „Életvidám, jó humorú ember volt, mindemellett pedig remek színész. A fia halála azonban nagyon megtörte, utána egészen más ember volt, és hiába történt már sok évvel ezelőtt,
ez olyan veszteség, ami az emberrel van minden nap reggeltől estig.
Vannak emberek, akiknek az élete természetes, a halála pedig természetellenes. Benedek Miklós is egy ilyen ember volt” – tette hozzá.
Benedek Miklós munkásságát számos díjjal elismerték. 1981-ben Jászai Mari-díjjal, 1989-ben érdemes művész címmel jutalmazták. 1998-ban vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést, 2012-ben kiváló művész címmel ismerték el. 2016-ban Kossuth-díjjal tüntették ki. 2020 óta a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. 2023 szeptemberében választották meg a Nemzet Színészének Balázsovits Lajos helyébe.
„Inkább itthon, ebben az elefántcsonttoronyban élek, gondolkodom, olvasok”
– mondta el egyik utolsó interjújában, a Nemzeti Színház érdeklődésére.
Kapcsolódó
Benedek Miklós: „Az igazat mondom, én nem hazudtam soha”
Benedek Miklós már több mint ötven éve van a pályán. A Kossuth-díjas színész-rendezőt szeptemberben a Nemzet Színészének választották meg kollégái. Ennek apropóján kérdezte a Nemzeti Színház.
Cikkünk hamarosan frissül.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.
Fejléckép: Benedek Miklós (forrás: Orlai Produkció)