Sas József 2020 végén minden óvintézkedés ellenére elkapta a koronavírust, súlyos állapotban szállították egy budapesti kórházba. A hírek arról szóltak, hogy bár oxigént is kapott, lélegeztető gépre végül nem kellett tenni. Szerettei folyamatosan tartották vele a kapcsolatot, de tisztelői is aggódtak érte. Január 17-én éjjel azonban szervezete feladta a harcot.
Az Érdemes és Kiváló művész Békéscsabán született, édesapja szintén színész volt, azonban a holokauszt áldozata lett. Sas József már fiatal kora óta a színészi pályát tűzte ki célul, 1957-ben elvégezte Rózsahegyi Kálmán színiiskoláját, majd a győri Kisfaludy Színházhoz (mai Győri Nemzeti Színház) szerződött. Nem maradt sokáig, 1959-től már a Pécsi Nemzeti Színház társulatát erősítette, majd egy évvel később csatlakozott A Magyar Néphadsereg Művészegyütteséhez. 1966-ban már Kecskeméten várta az évadkezdést, innen hívták 1973-ban a fővárosba.
A Mikroszkóp Színpad művészeként megannyi emlékezetes alakítás fűződik a nevéhez, népszerűségét és szakmai tudását jelzi, hogy 1985 és 2009 között a teátrum igazgatójaként dolgozott.
Önálló estjei mellett rendszeresen látható és hallható volt a tv-, illetve rádiókabarékban, és számos nagylemezt jelentetett meg.
Karrierjét csak egy 2008-as adócsalási per roppantotta meg, abban az évben – bár előterjesztették a Kossuth-díjra – a jelölést visszavonták. 2018 novemberében bejelentette, hogy egészségi állapota miatt visszavonul, 2019-es agyvérzése után pedig szinte teljesen eltűnt a nyilvánosság elől.
Munkásságát 1980-ban SZOT-díjjal, 1981-ben Jászai Mari-díjjal, 1984-ben Karinthy-gyűrűvel ismerték el. Igazgatóvá választása évében Érdemes művésszé avatták, 1993-ban neki ítélték az Erzsébet-díjat, 1995-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét. A Kiváló művész elismerést 2003-ban vehette át.
Fejléckép: Sas József (forrás: atv.hu)