Színház

Elhunyt Udvaros Béla rendező, színházigazgató, író

2020.05.14. 19:05
Ajánlom
Udvaros Béla rendező, az Evangélium Színház alapító-igazgatója idén még családja körében ünnepelte a 95. születésnapját. Május 14-én hajnalban hunyt el, békésen, álmában. Szerettei mindvégig mellette voltak.
378028_135564093219351_1467794162_n-123219.jpg

Udvaros Béla (Fotó/Forrás: Milos József / Udvaros Béla Facebook oldala)

Udvaros Béla 1925. január 10-én született Budapesten. A Színművészeti Főiskola rendezőszakán 1951-ben végzett. Várkonyi Zoltán akkori főrendező hívására a Magyar Néphadsereg Színház (ez volt a Vígszínház) ösztöndíjas rendezője lett. 1954-ben az Állami Déryné Színházhoz szerződött. 1957-től a kecskeméti Katona József Színház rendezője volt tizenhat évadon át. Ez az időszak a kecskeméti teátrum egyik meghatározó korszaka volt. Miután 1974-ben Radó Vilmos – egészségi okok miatt – leköszönt a kecskeméti színház igazgatói posztjáról, Udvaros Béla is eljött onnan. Lovas Edit igazgató hívta Békéscsabára, ahol tizenegy évadot töltött rendezőként.

Udvaros Béla számára fontos volt, hogy a hivatalos színházon kívül is dolgozzon.

A Népművelődési Intézet révén például húsz évig a MOM műkedvelő színjátszóival foglalkozott. A csoport egyik emlékezetes bemutatója Illyés Gyula Malom a Séden című drámája volt. Mindemellett Udvaros Béla hosszú évtizedeken át rendszeresen tartott művészi és kultúrtörténeti egyszemélyes előadó- és felolvasóesteket. A tanítást, az irodalmi és színházi ismeretek átadását – akár Ady Endréről, Kosztolányi Dezsőről, József Attiláról, Márai Sándorról, vagy éppen görög klasszikus drámákról, Shakespeare és kortársak műveiről – éppúgy hivatásnak és szolgálatnak tekintette, mint a rendezést. Ezekkel a különleges előadásaival járta az országot, de külföldre is meghívták különféle magyar közösségekbe. Kalocsától Vancouverig majdnem 2000 alkalommal lépett fel. Udvaros Béla a szellemi és testedzést egyformán lényegesnek tekintette. Hatvan évig törzsvendége volt a Lukács fürdőnek, rendszeresen úszott ott.

1990-ben megalapította az Evangélium Színházat. Albert Gábor, ifj. Bartók Béla és Szentágothai János, a Magyar Protestáns Közművelődési Egyesület akkori vezetői támogatták a kezdeményezést. 1992 októberében Tamási Áron Hegyi patak című művének a bemutatóját tartotta a színház. A darab végén elhangzik: „Bétölteni reménységgel a világot, amely minden percében a kezdet és a vég.” Ez lett Udvaros Béla ars poétikája. Csaknem két évtizedig vezette, szervezte, mentorálta ezt a színházat. Búcsúzóul, 2009-ben Az ember tragédiáját rendezte – 84 éves korában.

Udvaros Béla írói munkássága is jelentős.

Shakespeare-breviárium című első kötete 2011-ben jelent meg. Mottója egy Petőfi-idézet: „A teremtés fele Shakespeare.” Udvaros Béla ezt írta:

Hosszúra nyúlt életem, hatvanévi színházrendezői tevékenységem végén megajándékoztam magam Shakespeare-rel. Elhatároztam, hogy újra, folyamatosan elolvasom mind a 37 drámáját. Kiemelem belőlük azokat a bölcsességeket, az életszemléletből fakadó gondolatokat, amelyek révén a világkultúra egyik legnagyobb alkotója lett. Ezért választottam címként a breviáriumot, mintegy szemelvénygyűjteménye legyen a világirodalomnak... 

2014-ben megjelent a Molière tragikuma, 2015-ben Egy kis nemzeti színház – Az Evangélium Színház húsz éve a Duna palotában című könyve. 90 éves volt akkor Udvaros Béla. Ünnepségen köszöntötték őt a Duna palotában. A végén szót kért, s elszavalta kedvenc költeményét, Simon Istvántól az Orgonabokor című verset: „…nem arra gondol, mi lehet, / csak betölti, amiért küldetett.”

391781_135563886552705_1394926400_n-123048.jpg

Udvaros Béla lányával, Udvaros Dorottyával 2011-ben (Fotó/Forrás: Milos József / Udvaros Béla Facebook oldala)

A Főrendezőm az Élet – Egy 20. századi rendező képes krónikája című kötetét három évvel ezelőtt adták ki. Színház- és kultúrtörténeti emlékezés a korról, amelyben alkotott.

Ebben fogalmazta meg, hogy igazi gazdagságát a barátságai jelentették, amelyeknek értékét „az érdekmentesség adta”.

Szellemi-emberi tanítói között említi Török Sándort, Tamási Áront, Kodolányi Jánost, Németh Lászlót, Illyés Gyulát és Sík Sándort. Udvaros Béla következetesen képviselte elvét szakmai és magánéletében is: „Szavainknak és cselekedeteinknek meg kell felelni a tisztaság, az igazság és az érték kategóriáinak.” Személyes hite, keresztény elkötelezettsége mindvégig megmaradt, az Evangélikus Egyház hűséges tagja volt.

2008-ban jelent meg Párkány László könyve róla, melynek címe: Térdeplő Thália: Udvaros Béla második élete. Díjai: A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1995), Magyar Örökség díj (2005), A Magyar Érdemrend középkeresztje (2015), Kováts Flórián Emlékérem (2019).

Udvaros Bélát a Magyarországi Evangélikus Egyház saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek. Búcsúzik tőle felesége, Karger Kocsis Magdó, lánya, Udvaros Dorottya, unokája, Gyöngyösi Máté.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Keményebb, mint Az éhezők viadala – színházi előadás magyar hősökről

Öt középiskolás diák rendhagyó történelemóra keretében felkeres egy szabadulószobát, ahol nekik maguknak kell a 20. század hétköznapi emberekből lett hőseinek bőrébe bújniuk.
Színház hír

Györgyi Anna átvette a Vidor Fesztivál díját a Szívhang című előadás után

A Jászai Mari-díjas színművész a Rózsavölgyi Szalon október 9-én tartott előadása után személyesen is átvehette a legjobb női alakításért járó Colombina-díjat.
Színház ajánló

Ascher Tamás rendezésében látható A Nyugat császára Miskolcon

A Kamaraszínház színpadán látható rémbohózat nem éppen felhőtlen viszonyban álló apa-fia párosát Harsányi Attila és Börcsök Olivér alakítja.
Színház magazin

Mivel tudod kiborítani a színészeket a színpadon? – Humoros illemtan-videókkal jelentkezik a Vörösmarty Színház

A székesfehérvári Vörösmarty Színház hat részes kisfilm-sorozattal és edukációs kampánnyal igyekszik felhívni a figyelmet a nézőtéri viselkedés normáira.
Színház ajánló

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.