Venczel Vera Budapesten született 1946-ban. Gyermekkorától kezdve tudatosan készült a színészi pályára, 1968-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a Vígszínházhoz szerződött, amelynek haláláig megbecsült tagja volt. Várkonyi Zoltán már a másodév végén szerepet adott neki a Vígben (A néma levente 1966, A nyár 1967), így már főiskolásként sokat tanulhatott a színészóriásoktól.
A mozi tette országosan ismertté, több mint száz filmben, tévéjátékban és sorozatban nyújtott kiemelkedő alakítást,
olyan alkotások őrzik játékát, mint a Kárpáthy Zoltán (1966), az Egy szerelem három éjszakája (1967), a Tanulmány a nőkről (1967) vagy az Isten hozta, őrnagy úr! (1969).
A nézők szívébe az Egri csillagok (1968) Vicuskájaként lopta be magát, a szerepet a közönség szavazata alapján kapta meg. Pályakezdő színészként olyan művészóriásoktól tanulhatott, mint Kiss Manyi, Pécsi Sándor, Latinovits Zoltán, és olyan filmrendezőkkel dolgozhatott együtt, mint Makk Károly, Fábri Zoltán vagy Sándor Pál.
Megjelenése, törékeny alkata miatt kezdetben főként naiva szerepeket osztottak rá a rendezők
(Ványa bácsi 1970, Mesél a bécsi erdő 1971), szerepjátéka idővel sokkal mélyebbé, drámaibbá vált (Viszontlátásra, drága! 1972, Bernarda Alba háza 1976). Kivételes érzékenységgel és átéléssel megformált alakjait több fesztiválon díjazták. A Pillangó című Móricz-tévéadaptáció női főszerepének megformálásáért Monte Carlóban átvehette az Arany Nimfa-díjat. 1975-ben a fiatal, kiemelkedően teljesítő színművészeknek járó Jászai Mari-díjat vehette át, 1977-ben a Játék a téren című hangjátékban nyújtott alakításáért megkapta a Kritikusok díját. 2008-ban a Halhatatlanok Társulatának Örökös Tagja lett. Néhány napja az MMA Színházművészeti tagozatának elismerésében részesült.
Több mint öt évtizeden át volt a Vígszínház tagja, ahol változatos szerepekben mutathatta meg magát. Az utóbbi években a Hegedűs a háztetőn, a Tévedések vígjátéka, A vágy villamosa, a Sógornők, a Fátyol nélkül, a Találkozás, a Hamlet és A félkegyelmű című darabban lépett színpadra, a Házi Színpadon a Szepes Mária misztikus regényéből írt monodrámát, A vörös oroszlánt adta elő (a 2007-ben elhunyt írónőhöz mély barátság fűzte). Hetvenötödik születésnapján a Vígszínház ennek az előadásnak műsorra tűzésével tisztelgett Venczel Vera előtt.
A mára klasszikussá vált filmek, sorozatok tovább őrzik játékát, személyisége, művészete a magyar művészeti élet kitörölhetetlen része marad.
Otthonában, szerettei körében tért örök nyugalomra. Venczel Verát a Vígszínház saját halottjának tekinti.
forrás: Vígszínház, fidelio.hu, Venczel Vera hivatalos honlapja, Nemzeti Filmintézet
Fejléckép: Venczel Vera (fotó: Dömölky Dániel / Vígszínház)