„Csodás esténk volt. Először látta színpadon a saját darabját Cyril Gély” – tette közzé közösségi oldalán a hírt március 7-én a Rózsavölgyi Szalon. A francia szerző darabjának magyarországi bemutatója megelőzte a párizsi Théatre Hébertot premierjét is. Ennek okairól egy másik francia sikerszerző, a Rózsavölgyi Szalonban futó Válásguru megalkotója, Tristan Petitgirard mesélt a Fideliónak korábbi interjúnkban: „2024 januárra terveztük a bemutatót, de pár hónapot csúsznak a próbák a főszereplő, Pierre Arditi egészségügyi állapota miatt” – árulta el.
A budapesti premier rendezője Herendi Gábor, aki lapunk érdeklődésére így foglalta össze, mi izgatta nagyszámú filmes munkái után egy színházi kamaradarab megrendezésében: „az emberi tartalmak, a két ember közötti feszültség, a sorsuk, a múltjuk összefonódása, ami nagy törést szenved. Közel másfél órás intenzív beszélgetés zajlik kettejük között hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel. Az érzelmek végtelen széles skálán mozognak, egyes pillanatokban felidézik a múltat, a közös emlékeket, és van, amikor egymás fejéhez vágják a sérelmeket.
Mélyre mennek, kitárulkoznak, közben komoly indulatok korbácsolódnak fel.
Nyolcvan perc lüktetés zajlik a színpadon, amit nagyon finomra kell hangolni, hogy természetes, feszült maradjon. Az én kvázi karmesteri feladatom, hogy végigvezessem a színészeket ezen a rögös úton” – tette hozzá Herendi Gábor.
Cyril Gély szinte már háziszerzőnek számít a Rózsavölgyi Szalonban, hiszen Diplomácia című darabját száznegyvenes sikerszériával játssza a színház. A Díj bemutatója után a szereplők – Kiss Mari, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta – a rendezővel közösen köszöntötték a színpadon a darab megalkotóját. „Cyril boldog volt. És meghatódott – folytatódik a Rózsavölgyi Szalon bejegyzése. – Kiss Marinak és Seress Zoltánnak azt mondta:
ő pont így képzelte el Lise Meitnert és Otto Hahnt.”
Cyril Gély azt is hozzátette: mindkét magyar színész világszintű művész, és ha filmre viszik egyszer A Díjat, nekik kellene játszaniuk. Arról is beszélt, ő nem akar igazságot tenni Lise Meitner és Otto Hahn történetében, de íróként mégiscsak felelőssége és feladata, hogy az igazságról szóló dilemmákat felvesse.
Nem a francia szerző volt az első különleges vendég A Díj című előadáson. A bemutató utáni napokban a friss Nobel-díjas fizikus, Krausz Ferenc is tiszteletét tette a Rózsavölgyi Szalonban, várhatóan pedig hamarosan Karikó Katalin is megtekinti a német kémikus és osztrák-svéd fizikus alakjának emléket állító produkciót.
Kapcsolódó
„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt
Herendi Gábor rendezésében mutatta be két nagyformátumú ember és különleges tudós, az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát február 16-án a Rózsavölgyi Szalon.
A Díj című előadás áprilisi előadásaira minden jegy elfogyott, a májusi műsort hamarosan meghirdeti a Rózsavölgyi Szalon.
Fejléckép: Herendi Gábor, Kiss Mari, Cyril Gély, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta A Díj című előadást követően (forrás: Rózsavölgyi Szalon)