Színház

Először látta színpadon a saját darabját A Díj szerzője, Cyril Gély a Rózsavölgyi Szalonban

2024.03.08. 14:40
Ajánlom
Február közepén mutatta be a Rózsavölgyi Szalon két nagyformátumú személyiség, Lise Meitner és Otto Hahn szenvedélyes párviadalát. Az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett két tudós történetét a francia író, Cyril Gély vetette papírra, aki a napokban személyesen is megtekintette az előadást.

„Csodás esténk volt. Először látta színpadon a saját darabját Cyril Gély” – tette közzé közösségi oldalán a hírt március 7-én a Rózsavölgyi Szalon. A francia szerző darabjának magyarországi bemutatója megelőzte a párizsi Théatre Hébertot premierjét is. Ennek okairól egy másik francia sikerszerző, a Rózsavölgyi Szalonban futó Válásguru megalkotója, Tristan Petitgirard mesélt a Fideliónak korábbi interjúnkban: „2024 januárra terveztük a bemutatót, de pár hónapot csúsznak a próbák a főszereplő, Pierre Arditi egészségügyi állapota miatt” – árulta el.

A budapesti premier rendezője Herendi Gábor, aki lapunk érdeklődésére így foglalta össze, mi izgatta nagyszámú filmes munkái után egy színházi kamaradarab megrendezésében: „az emberi tartalmak, a két ember közötti feszültség, a sorsuk, a múltjuk összefonódása, ami nagy törést szenved. Közel másfél órás intenzív beszélgetés zajlik kettejük között hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel. Az érzelmek végtelen széles skálán mozognak, egyes pillanatokban felidézik a múltat, a közös emlékeket, és van, amikor egymás fejéhez vágják a sérelmeket.

Mélyre mennek, kitárulkoznak, közben komoly indulatok korbácsolódnak fel.

Nyolcvan perc lüktetés zajlik a színpadon, amit nagyon finomra kell hangolni, hogy természetes, feszült maradjon. Az én kvázi karmesteri feladatom, hogy végigvezessem a színészeket ezen a rögös úton” – tette hozzá Herendi Gábor.

431432227_809556187875904_1937012226634939219_n-141711.jpg

Cyril Gély és A Díj című előadás alkotói (Fotó/Forrás: Rózsavölgyi Szalon)

Cyril Gély szinte már háziszerzőnek számít a Rózsavölgyi Szalonban, hiszen Diplomácia című darabját száznegyvenes sikerszériával játssza a színház. A Díj bemutatója után a szereplők – Kiss Mari, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta – a rendezővel közösen köszöntötték a színpadon a darab megalkotóját. „Cyril boldog volt. És meghatódott – folytatódik a Rózsavölgyi Szalon bejegyzése. – Kiss Marinak és Seress Zoltánnak azt mondta:

ő pont így képzelte el Lise Meitnert és Otto Hahnt.”

Cyril Gély azt is hozzátette: mindkét magyar színész világszintű művész, és ha filmre viszik egyszer A Díjat, nekik kellene játszaniuk. Arról is beszélt, ő nem akar igazságot tenni Lise Meitner és Otto Hahn történetében, de íróként mégiscsak felelőssége és feladata, hogy az igazságról szóló dilemmákat felvesse.

Nem a francia szerző volt az első különleges vendég A Díj című előadáson. A bemutató utáni napokban a friss Nobel-díjas fizikus, Krausz Ferenc is tiszteletét tette a Rózsavölgyi Szalonban, várhatóan pedig hamarosan Karikó Katalin is megtekinti a német kémikus és osztrák-svéd fizikus alakjának emléket állító produkciót.

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

Kapcsolódó

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

Herendi Gábor rendezésében mutatta be két nagyformátumú ember és különleges tudós, az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát február 16-án a Rózsavölgyi Szalon.

A Díj című előadás áprilisi előadásaira minden jegy elfogyott, a májusi műsort hamarosan meghirdeti a Rózsavölgyi Szalon.

Fejléckép: Herendi Gábor, Kiss Mari, Cyril Gély, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta A Díj című előadást követően (forrás: Rózsavölgyi Szalon)

Cyril Gely: „Azért nyúltam a múlthoz, hogy a jelen őrületéről beszéljek”

Kapcsolódó

Cyril Gely: „Azért nyúltam a múlthoz, hogy a jelen őrületéről beszéljek”

Történelem és fikció feszül egymásnak Cyril Gely francia drámaíró zárt ajtók mögötti lélektani párbajában, a Diplomáciában. A Rózsavölgyi Szalonban látható előadás szerzőjével magyarországi látogatása során beszélgettünk.

Rózsavölgyi Szalon

A Rózsavölgyi Szalon a pesti belváros művészeti központja, ahol a hagyomány és az újító szándék teremti meg a színházi és irodalmi műhelymunkát. 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg. Kezdettől leginkább olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek kiemelt értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban nem kerültek még színre Magyarországon. Igyekszünk olyan témákkal foglalkozni, amelyek a mai kor kíváncsi, gondolkodó emberét érdeklik, aki nem elégszik meg azzal, hogy az interneten keresztül szemléli a világot.

A hajdani szalonkultúrának lényege volt – túl a társas együttléten – a fiatal alkotók felfedezése is. A nagy nevek mellett nálunk is rendre megjelennek fiatal művészek, pályakezdők, akiket fel is fedez aztán a közönség. Bár nincs hagyományos értelemben vett társulatunk, mégis társulattá formálódott a Rózsavölgyi Szalon alkotóközössége. Szeretnek itt lenni.

Köszönjük!

Legolvasottabb

Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.
Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház hír

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Színház ajánló

Parti Nóra: „A szívem csücske az Igenis, miniszterelnök úr!”

Több mint tíz év töretlen siker után az Igenis, miniszterelnök úr! utolsó előadásai közelednek a RaM-ArT Színházban. A válságkomédia már csupán áprilisig látható, azt követően lekerül színpadról a Kultúrbrigád sikerdarabja.
Színház hír

A főpolgármestertől várnak segítséget a Kolibri ügyében

A Magyar Színházi Társaság arra kéri Karácsony Gergelyt, kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével a kialakult „rendkívül méltatlan” helyzet megoldására.
Színház hír

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Színház hír

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.