Az ember tragédiája már a megjelenése idején nagy népszerűségnek örvendett, bemutatása óta pedig – egy rövid időszakot leszámítva – csaknem folyamatosan műsoron van valamelyik színházban. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a darab történetéből:
1. Madách Imre 1852-ben a halálra ítélt Rákóczy János bújtatása miatt börtönbe került, itt írta Az ember tragédiájának első változatát, Lucifer címmel. Ezt 1856 és 1857 között átdolgozta. A ma ismert mű alapjául szolgáló Tragédiát a feljegyzései szerint 1859. február 17-én kezdte el írni, majd még egy évig dolgozott rajta.
2. Barátja, Szontágh Pál bíztatására küldte el a kéziratot Arany Jánosnak, aki túl nyersnek érezte a szöveget, és jelentős stilisztikai, illetve helyesírási változtatásokat végzett rajta – a mű 4141 sorából mintegy ezerbe belejavított.
3. Az első kiadás 1862-ben látott napvilágot, de csak kicsit több mint húsz évvel később, 1883. szeptember 21-én állították először színpadra, Paulay Ede rendezésében.
Paulay nemcsak rendezője, jelmez- és díszlettervezője is volt az előadásnak.
4. Az ősbemutatón Ádámot Nagy Imre, Évát pedig Jászai Mari alakította. Lucifert Gyenes László keltette életre, aki haláláig megtartotta a szerepet.
5. Az első színpadi változat körülbelül négyórás volt, és az eredeti szöveg 2560 verssora hangzott el benne. A bemutató érdekessége, hogy a Nemzeti Színházban ekkor alkalmaztak először villanyvilágítást, a díszleteket pedig süllyesztőkkel és forgókkal mozgatták.
6. A Paulay-rendezés több mint száz előadást ért meg, és a bemutató utáni hat évben valamennyi vidéki nagyvárosban műsorra tűzték. Az első szabadtéri előadásra azonban egészen 1933-ig kellett várni, ekkor Szegeden került színre.
7. Az ember tragédiája már 1862 elején, mindössze a magyar nyelvű megjelenés után tíz nappal elérhető volt az Osztrák Császárság közönsége számára, a Pester Lloyd című napilapnak köszönhetően. Ebbe Adolf Dux szerkesztő írt recenziót, részleteket is közölve a műből, melyeket saját maga fordított. Az egész Monarchia területén hamar népszerű lett a Tragédia, hamarosan pedig több német nyelvű területen is műsorra tűzték a színházak.
8. A darab magyarországi játszását 1947-ben a kommunista hatalom betiltotta, mert a vezetők a szocialista eszmék kigúnyolását vélték felfedezni a falanszter színben.
A dráma egészen 1955-ig volt tiltólistán.
9. Az emberiségköltemény számos bemutatója közül kiemelkedik az 1994-es változat, amikor is a katalán Ricard Salvat állította színpadra a művet. A Nemzeti Színház történetében korábban soha nem fordult elő, hogy külföldi rendező nyúljon Madách költeményéhez. Az előadásban három Ádámot és négy Évát láthatott a közönség.
10. Az új Nemzeti Színház 2002 márciusában ezzel a művel nyitotta meg kapuit, az előadást Szikora János rendezte, Ádámot Szarvas József, Évát Pap Vera, Lucifert pedig Alföldi Róbert játszotta.

Alföldi Róbert és Szarvas József Az ember tragédiájában (Fotó/Forrás: Katkó Tamás / Nemzeti Színház)
+1: A székesfehérvári Vörösmarty Színház felkérésére négy kortárs drámaíró – Darvasi László, Marton László, Tasnádi István és Závada Pál – folytatták Az ember tragédiáját. A 2021 szeptemberében bemutatott új előadásban, melyben a 20. század eseményei elevenednek meg, a teljes társulat közreműködött.

Kapcsolódó
Nincs lezárva – kritika Az ember tragédiája 2.0-ról
Ilyet még nem láttunk. Éva a Titanic első tisztjével, Ádám a nagyváradi gettóban, Lucifer a spanyol kommunista párt főtitkáraként. Aztán mindhárman fennakadnak egy csendes-óceáni szemétszigeten. Négy kortárs író variációja Az ember tragédiájára.
Fejléckép: Pap Vera, Alföldi Róbert és Szarvas József Az ember tragédiájában (fotó: Katkó Tamás / Nemzeti Színház)