Színház

Emberiségköltemény a börtönből – érdekességek Az ember tragédiájának színpadi változatairól

2022.09.21. 17:15
Ajánlom
Madách Imre legismertebb művét, Az ember tragédiáját 1883. szeptember 21-én mutatta be a Nemzeti Színház. Az ősbemutató dátuma a Magyar Írók Szövetségének kezdeményezésére 1984 óta a magyar dráma napja, ebből az alkalomból a kulturális intézmények minden évben számos programmal készülnek, hogy népszerűsítsék a magyar drámát.

Az ember tragédiája már a megjelenése idején nagy népszerűségnek örvendett, bemutatása óta pedig – egy rövid időszakot leszámítva – csaknem folyamatosan műsoron van valamelyik színházban. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a darab történetéből:

1. Madách Imre 1852-ben a halálra ítélt Rákóczy János bújtatása miatt börtönbe került, itt írta Az ember tragédiájának első változatát, Lucifer címmel. Ezt 1856 és 1857 között átdolgozta. A ma ismert mű alapjául szolgáló Tragédiát a feljegyzései szerint 1859. február 17-én kezdte el írni, majd még egy évig dolgozott rajta.

2. Barátja, Szontágh Pál bíztatására küldte el a kéziratot Arany Jánosnak, aki túl nyersnek érezte a szöveget, és jelentős stilisztikai, illetve helyesírási változtatásokat végzett rajta – a mű 4141 sorából mintegy ezerbe belejavított.

Emberosbemutato-112509.jpg

Az ember tragédiája ősbemutatójának plakátja (Fotó/Forrás: Wikipédia)

3. Az első kiadás 1862-ben látott napvilágot, de csak kicsit több mint húsz évvel később, 1883. szeptember 21-én állították először színpadra, Paulay Ede rendezésében.

Paulay nemcsak rendezője, jelmez- és díszlettervezője is volt az előadásnak.

4. Az ősbemutatón Ádámot Nagy Imre, Évát pedig Jászai Mari alakította. Lucifert Gyenes László keltette életre, aki haláláig megtartotta a szerepet.

5. Az első színpadi változat körülbelül négyórás volt, és az eredeti szöveg 2560 verssora hangzott el benne. A bemutató érdekessége, hogy a Nemzeti Színházban ekkor alkalmaztak először villanyvilágítást, a díszleteket pedig süllyesztőkkel és forgókkal mozgatták.

6. A Paulay-rendezés több mint száz előadást ért meg, és a bemutató utáni hat évben valamennyi vidéki nagyvárosban műsorra tűzték. Az első szabadtéri előadásra azonban egészen 1933-ig kellett várni, ekkor Szegeden került színre.

7. Az ember tragédiája már 1862 elején, mindössze a magyar nyelvű megjelenés után tíz nappal elérhető volt az Osztrák Császárság közönsége számára, a Pester Lloyd című napilapnak köszönhetően. Ebbe Adolf Dux szerkesztő írt recenziót, részleteket is közölve a műből, melyeket saját maga fordított. Az egész Monarchia területén hamar népszerű lett a Tragédia, hamarosan pedig több német nyelvű területen is műsorra tűzték a színházak.

8. A darab magyarországi játszását 1947-ben a kommunista hatalom betiltotta, mert a vezetők a szocialista eszmék kigúnyolását vélték felfedezni a falanszter színben.

A dráma egészen 1955-ig volt tiltólistán.

9. Az emberiségköltemény számos bemutatója közül kiemelkedik az 1994-es változat, amikor is a katalán Ricard Salvat állította színpadra a művet. A Nemzeti Színház történetében korábban soha nem fordult elő, hogy külföldi rendező nyúljon Madách költeményéhez. Az előadásban három Ádámot és négy Évát láthatott a közönség.

10. Az új Nemzeti Színház 2002 márciusában ezzel a művel nyitotta meg kapuit, az előadást Szikora János rendezte, Ádámot Szarvas József, Évát Pap Vera, Lucifert pedig Alföldi Róbert játszotta.

tragedia_002-113506.jpg

Alföldi Róbert és Szarvas József Az ember tragédiájában (Fotó/Forrás: Katkó Tamás / Nemzeti Színház)

+1: A székesfehérvári Vörösmarty Színház felkérésére négy kortárs drámaíró – Darvasi László, Marton László, Tasnádi István és Závada Pálfolytatták Az ember tragédiáját. A 2021 szeptemberében bemutatott új előadásban, melyben a 20. század eseményei elevenednek meg, a teljes társulat közreműködött.

Nincs lezárva – kritika Az ember tragédiája 2.0-ról

Kapcsolódó

Nincs lezárva – kritika Az ember tragédiája 2.0-ról

Ilyet még nem láttunk. Éva a Titanic első tisztjével, Ádám a nagyváradi gettóban, Lucifer a spanyol kommunista párt főtitkáraként. Aztán mindhárman fennakadnak egy csendes-óceáni szemétszigeten. Négy kortárs író variációja Az ember tragédiájára.

Fejléckép: Pap Vera, Alföldi Róbert és Szarvas József Az ember tragédiájában (fotó: Katkó Tamás / Nemzeti Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

A Tháliában rendez Szikszai Rémusz

Elkezdődtek Friedrich Dürrenmatt A csendestárs című, sötét humorú tragikomédiájának próbái a Thália Színházban. A 2024/25-ös évad utolsó bemutatóját Szikszai Rémusz rendezi meg. A bemutatóra április 25-én kerül sor a Thália Télikertben.
Színház ajánló

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.
Színház hír

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház interjú

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.
Színház interjú

Boldogan éltek… de mi jön utána? – interjú Cseh Judit író-rendezővel

A mesékben a boldogság örökké tart – a herceg és a királylány összeházasodnak, és boldogan élnek, míg meg nem halnak. A valóságban ez máshogy van. A ’mi jön utána?’-kérdését járja körül a Kultkikötő és az Összpróba Alapítvány legújabb előadása, amelynek bemutatójára március 13-án kerül sor a Szkéné Színházban. Az előadást rendező és részben író Cseh Judit mesélt a Boldogan éltekről.