Magyarországon 2018 óta fut töretlen népszerűséggel a Radnóti Színház előadása, amely egyben a 10 ősbemutatója is volt Sebestyén Aba rendezésében. Székely Csaba a mai magyar drámairodalom egyik legeredetibb hangú szerzője, aki annak idején a Bánya-trilógiájával robbant be az erdélyi, majd nem sokkal később a magyarországi színházi életbe is. Elmondása szerint színdarabjai írásakor különösen érdeklik a sorstragédiák, a megtépázott, tönkrement egzisztenciák, illetve bármiféle – családi, társadalmi – hatalmi mechanizmus működése, az emberi manipuláció természetrajza.
A tízparancsolat ihlette darab tíz magányos ember történetét meséli el úgy, hogy közben fokozatosan bomlanak ki egymáshoz fűződő viszonyaik, egymás sorsát keresztező életútjaik. A szerző olyan választások, élethelyzetek elé állítja szereplőit, amelyben akár önhibájukon kívül szegik meg a bibliai parancsokat, így a végén bennünk marad a kérdés:
vajon mindenki bűnös, aki bűnt követ el?
Rusznyák Gábor a Tomcsa Sándor Színház 10 című előadásának próbáján (Fotó/Forrás: Tomcsa Sándor Színház)
Székely Csaba a súlyos kérdéseket a rá jellemző fekete humorral ragadja meg, tragikus és groteszk helyzeteket vonultatva fel.
„A 10 kapcsán azt próbáltam vizsgálni, hogy mit jelent ma a számunkra a bűn, illetve hogy bűn-e az, amit a szereplők elkövetnek. Mert vannak olyan helyzetek, hogy elkövetünk dolgokat, anélkül, hogy szeretnénk, vagy esetleg nincs más választásunk” – nyilatkozta korábban a Fideliónak Székely Csaba.
Kapcsolódó
„A járvány miatt kialakult mostani állapot szinte olyan, mintha írók találták volna ki” - Interjú Székely Csaba drámaíróval
Székely Csaba a 10 című darabjáért nemrégiben Kortárs Magyar Dráma-díjat kapott. Annak idején a Bányavirággal robbant be a színházi életbe, a színházak leállása előtt nyolc művét játszották szerte az országban és hetet Romániában.
A mű 2020-ban elnyerte a Radnóti Zsuzsa Kossuth- és Jászai Mari-díjas dramaturg által alapított Kortárs Magyar Dráma-díjat, egy évvel korábban pedig a színházi kritikusok ítélték oda Székely Csabának megosztva a legjobb új magyar dráma/színpadi szöveg díját, Sebestyén Aba rendezése pedig a legjobb előadás lett.
Pedig Székely Csaba nem sejthette előre, milyen lesz a darab fogadtatása, hiszen ahogy arról ugyancsak a Fideliónak vallott, a szerző sosem tudhatja, milyen lesz az előadás, miután kitette az utolsó pontot. „Lehet, hogy elrontom. Amikor a 10-et bemutatták Sebestyén Aba rendezésében a Radnóti Színházban, mindenki azt mondta, borzasztó hosszú. Elültették a fejemben, hogy az első felvonás után lehet, hogy az emberek sorra kivonulnak, mert ez így unalmas. El kell érniük az utolsó metrót, és lehet, hogy megbukunk. Szóval amikor megszületik, nem tudhatom, mi lesz az eredménye, de mindig a legjobbat próbálom feltételezni” – fogalmazott Székely Csaba.
A darab erdélyi bemutatóját március 7-én tartják a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színházban magyar nyelven, Rusznyák Gábor rendezésében. Előadja Wagner Áron, Jakab Tamás, Albert Orsolya, Nagy Xénia-Abigél, Esti Norbert, Veres Orsolya, Pál-Varga Márta, Szűcs-Olcsváry Gellért, Dunkler Róbert és Mezei Gabriella. A jelmezeket Karácsony Kinga tervezte, a díszlet ugyancsak Rusznyák Gábor munkája.
Fejléckép: A 10 című előadás próbája (forrás: Tomcsa Sándor Színház)