A minősítéssel nem rendelkező budapesti színházi- és táncművészeti előadó-művészeti szervezetek számára minden évben pályázatot írnak ki éves működésük támogatására. A pályázatokat szakmai kuratórium bírálja el, amelynek idén Barda Beáta, a Trafó igazgatója, Fuchs Lívia tánctörténész, egyetemi tanár, Imely Zoltán produkciós vezető és Jászay Tamás kritikus voltak a tagjai.
A pályázat keretösszege 2010-ben még több mint 1,2 milliárd forint volt, ami az elmúlt tizenkét év alatt, tavalyra 533 millió 500 ezer forintra apadt. Csák János innovációs és kulturális miniszter döntése ezt az összeget csökkentette további 41 százalékkal, így idén 314 millió forint jutott a szférára.
A kuratórium minden évben indokolta a döntését, amit idén is a Revizor Online-on tett közzé. Ebben a pályázatok elbírálási szempontjainak és a bírálat folyamatának felvázolása, illetve a támogató felé tett javaslatok megfogalmazása mellett idén a pályázati keretösszeggel kapcsolatban is fűztek megjegyzéseket.
Többek között azt is megindokolják, miért a tavalyi keretösszeggel kalkuláltak a pályázatok elbírálásánál:
A kuratórium a 2023-as pályázati keretet értelmezhetetlennek tartja, és ezért úgy döntött, hogy kompromisszumos megoldásként az elmúlt hat évben rendre kiírt összeggel, azaz 533.500.000 Ft-tal számol.
Ez az összeg mind a KATA tavalyi kivezetése, mind az elszabadult infláció kapcsán reálértéken is legalább 30%-kal marad alatta a tavalyi pályázati keretnek, de reményeink szerint átmenetileg segíti a szféra életben maradását”.
Indoklásukban utalnak arra is, hogy a szféra ettől a támogatástól függetlenül is egyre nehezebb helyzetbe került az elmúlt években, és a különböző támogatási formák aránytalanságát is szóvá teszik: „A kuratórium minden évben felhívja a kulturális döntéshozók figyelmét a benyújtott támogatási igény és a támogatásra biztosított keretösszeg átlagosan 74%-os alultervezettségére, miközben a 2019-2022 években az előadó-művészeti szervezetek többlettámogatására harmincmilliárdos keret állt rendelkezésre. A helyzetet a többlettámogatást célzó, eredetileg 37,4 milliárd Ft-os forrás idei 4 milliárd forintra történő csökkentése, illetve a 2022-ben nyertes, nem utófinanszírozott, viszont a legtöbb esetben már megvalósult NKA-s pályázatok támogatási összegei kifizetésének visszatartása csak tovább súlyosbítja”.
A minisztériumon belüli két támogatási rendszer döntési mechanizmusainak összehangolatlansága és a rendelkezésre álló keretek aránytalansága sajnálatosan és rendkívüli módon leszűkíti a kuratórium mozgásterét
– fogalmaztak, és mindezek tükrében a pályázati finanszírozási rendszer átgondolását, „egy átlátható és koherens döntési és ellenőrzési mechanizmus kidolgozását” javasolják, amelynek kidolgozásához saját tudásukat és tapasztalatukat is felajánlják.
A teljes indoklás a Revizor Online-on olvasható.
Fejléckép: Illusztráció