Színház

Értelmezhetetlennek tartja a pályázatot elbíráló kuratórium a függetleneknek szánt 2023-as keretösszeget

2023.04.28. 18:40
Ajánlom
A minősítéssel nem rendelkező, budapesti színházi- és táncművészeti előadó-művészeti szervezetek működési támogatására kiírt pályázat keretösszegét a kormányzat 41 százalékkal csökkentette, a pályázatokat elbíráló kuratórium ezt a szféra életben maradása felől nézve értelmezhetetlennek tartotta, ezért a tavalyi támogatási keretösszeggel számolva hozta meg döntéseit. Egyben Csák János innovációs és kulturális minisztert arra kéri, hogy biztosítsa a hiányzó összeget.

A minősítéssel nem rendelkező budapesti színházi- és táncművészeti előadó-művészeti szervezetek számára minden évben pályázatot írnak ki éves működésük támogatására. A pályázatokat szakmai kuratórium bírálja el, amelynek idén Barda Beáta, a Trafó igazgatója, Fuchs Lívia tánctörténész, egyetemi tanár, Imely Zoltán produkciós vezető és Jászay Tamás kritikus voltak a tagjai.

A pályázat keretösszege 2010-ben még több mint 1,2 milliárd forint volt, ami az elmúlt tizenkét év alatt, tavalyra 533 millió 500 ezer forintra apadt. Csák János innovációs és kulturális miniszter döntése ezt az összeget csökkentette további 41 százalékkal, így idén 314 millió forint jutott a szférára.

A kuratórium minden évben indokolta a döntését, amit idén is a Revizor Online-on tett közzé. Ebben a pályázatok elbírálási szempontjainak és a bírálat folyamatának felvázolása, illetve a támogató felé tett javaslatok megfogalmazása mellett idén a pályázati keretösszeggel kapcsolatban is fűztek megjegyzéseket.

Többek között azt is megindokolják, miért a tavalyi keretösszeggel kalkuláltak a pályázatok elbírálásánál:

A kuratórium a 2023-as pályázati keretet értelmezhetetlennek tartja, és ezért úgy döntött, hogy kompromisszumos megoldásként az elmúlt hat évben rendre kiírt összeggel, azaz 533.500.000 Ft-tal számol.

Ez az összeg mind a KATA tavalyi kivezetése, mind az elszabadult infláció kapcsán reálértéken is legalább 30%-kal marad alatta a tavalyi pályázati keretnek, de reményeink szerint átmenetileg segíti a szféra életben maradását”.

Indoklásukban utalnak arra is, hogy a szféra ettől a támogatástól függetlenül is egyre nehezebb helyzetbe került az elmúlt években, és a különböző támogatási formák aránytalanságát is szóvá teszik: „A kuratórium minden évben felhívja a kulturális döntéshozók figyelmét a benyújtott támogatási igény és a támogatásra biztosított keretösszeg átlagosan 74%-os alultervezettségére, miközben a 2019-2022 években az előadó-művészeti szervezetek többlettámogatására harmincmilliárdos keret állt rendelkezésre. A helyzetet a többlettámogatást célzó, eredetileg 37,4 milliárd Ft-os forrás idei 4 milliárd forintra történő csökkentése, illetve a 2022-ben nyertes, nem utófinanszírozott, viszont a legtöbb esetben már megvalósult NKA-s pályázatok támogatási összegei kifizetésének visszatartása csak tovább súlyosbítja”.

A minisztériumon belüli két támogatási rendszer döntési mechanizmusainak összehangolatlansága és a rendelkezésre álló keretek aránytalansága sajnálatosan és rendkívüli módon leszűkíti a kuratórium mozgásterét

– fogalmaztak, és mindezek tükrében a pályázati finanszírozási rendszer átgondolását, „egy átlátható és koherens döntési és ellenőrzési mechanizmus kidolgozását” javasolják, amelynek kidolgozásához saját tudásukat és tapasztalatukat is felajánlják.

A teljes indoklás a Revizor Online-on olvasható.

Fejléckép: Illusztráció

Függetlenek cérnaszálon

Kapcsolódó

Függetlenek cérnaszálon

A függetlenek Jurányiban megtartott beszélgetés-sorozatán panaszkodás helyett a szférára jellemző sokféleséget mutatták meg. Közben az is világossá vált, miért kell és miért érdemes őket az államnak támogatni: mi az, amit csak ők tudnak, és mit tudnak másoknál jobban.

A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség

A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség

A FESZ közleménye szerint több mint 35 milliárd forintot vonnak el a kultúra területéről a 2023. évi módosított költségvetés alapján, mindezt úgy, hogy közben a sportra szánt támogatások mértéke 116 milliárd forinttal növekszik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Színház hír

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Színház interjú

Ujj Mészáros Károly: „A színházi neveletlenségem nagyon nagy szabadságot ad”

A Gyerekek és az Apróbetűs szerelem után ismét a Rózsavölgyi Szalonban rendezett Ujj Mészáros Károly. Olivier Dutaillis kortárs francia szerző Albert és Charlie című friss darabját vitte színpadra Epres Attila, Pál András és Nagy Dóra szereplésével. A bemutató után beszélgettünk vele.
Színház ajánló

IMeFeszt – független színházi fesztivállal jelentkezik Erzsébetváros

Szeptember 12. és 15. között, négy napon keresztül várja az I. Instant Mecenatúra Fesztivál a Gólem Színházban és a Robotban mindazon látogatókat, akik érdeklődnek a VII. kerület színes, független színházi kultúrája iránt.
Színház ajánló

Nyílik a Víg Szalon – új helyszínt avat az évadban a Vígszínház

A Vígszínház 2024/25-ös évadának első bemutatója szeptember 21-én a Liliomfi lesz ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében, míg a Pesti Színházban október 5-én az Egy nő anatómiája magyarországi ősbemutatóját láthatják a nézők Alföldi Róbert rendezésében.