A Szegedi Szabadtéri Játékok szervezői az augusztus 20-ra várható viharra való tekintettel úgy döntöttek, hogy másnapra, augusztus 21-re napolják a Chicago előadást, valamint az azt megelőző kulisszajárást. Az ország több szabadtéri helyszínén is hasonló döntést hoztak a szervezők. 20-án éjszaka végül nem esett a városban, másnap délután még igen, hasonlóan 20-hoz, az esőnapra meghirdetett előadást azonban meg tudták tartani.
Annak ellenére, hogy a színház az esőnapon pótolta az előadást, a közönség egy része nem tetszésének adott hangot a Szegedi Szabadtéri Facebook-oldalán. A csalódott nézők egy károsultakat tömörítő csoportot is létrehoztak, amelynek jelenleg száz tagja van, és a bejegyzések tanúsága szerint jogi útra terelnék az ügyet.
A felháborodás egyik legjellemzőbb oka, hogy a közönség jelentős része nem helyi lakos, ezért a műsorváltozás miatt szükséges ismételt szállásfoglalást és az utazás megszervezését nem mindenki tudta lebonyolítani, a vasárnapi időpont pedig a késői kezdés és a másnapi munkanap miatt sokak számára megoldhatatlan volt.
Többen arról panaszkodtak, hogy későn tájékoztatták őket, és a nem megfelelő kommunikáció nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy az emberek megkárosítva érzik magukat.
Barnák László, a Szegedi Szabadtéri Játékokat szervező Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója a Fidelio kérdésére elmondta, arra törekedtek, hogy minél előbb tájékoztatást tudjanak nyújtani a nézőknek. A főigazgató kitért arra is, hogy a mindenki számára elérhető működési szabályzat rendelkezik az esőnapok megtartásának lehetőségéről.
„Az esőnapokat már az előadások napjával egy időben kihirdetjük, ezt a dátumot a nézők a jegyvásárlással tudomásul veszik, és elfogadják, hogy számítani lehet ilyen csúszásokra” – mondta Barnák, hozzátéve, hogy a szabályzatban írnak az esőnapok megtartásáról is: a pótnapon rossz idő esetén a meghirdetett időponttól számított legfeljebb két óráig várnak a kezdéssel, jelen esetben este 9-től 11-ig.
„Természetesen a Szabadtéri rendelkezik a rendezvény elmaradásra vonatkozó biztosítással is, amely alapján abban az esetben, ha a meteorológiai szolgálattól olyan konkrét írásos visszajelzést kapunk, ami az előadást és a nézőket veszélyeztető időjárási helyzetről számol be, akkor élhetünk az előadás esőnapra történő áthelyezésével.”
A Szegedi Szabadtéri stábjának külön szerződése van az Országos Meteorológiai Szolgálattal a közvetlen információszolgáltatás érdekében. A szervezet a kérdéses, augusztus 20-i napra citromsárga figyelmeztetést adott ki egész Csongrád-Csanád megyére.
„Aznap a szegedi telefontoronyba bele is csapott a villám, nem sokkal az előtt, hogy kihirdettük az esőnapot. Ez döntő érv volt” – mondta az főigazgató.
„Minden jogi előírásnak megfelelve, a nézők és alkotók biztonságát szem előtt tartva hoztuk meg a döntést egy olyan körbekerített, csaknem 4000 ember befogadására alkalmas játszóhelyre vonatkozóan, amely fémből épült fel, tehát könnyebben bevonzhat egy esetleges villámlást.”
Barnák László reagált azokra az érvekre is, amelyek a nézők felől érkeztek a vasárnapi esőnap kapcsán, hangsúlyozva az emberek biztonságának fontosságát, illetve kitért arra is, hogy mindent megtettek az emberek pontos tájékoztatása érdekében. A halasztásról szóló hírt közzétették a felületeiken, valamint tájékoztatták a médiumokat is, hogy mindenkihez eljusson az információ, és aki vidékről érkezne, még időben mérlegelhesse a lehetőségeit.
Rendhagyó módon idén csütörtöktől játszottak három telt házas előadást a kérdéses hétvégén, és mindenképpen szerették volna, ha a legközelebbi esőnap még hétvégére esik, ezt pedig csak a jelenlegi formában tudták megoldani.
Az idei évadról az igazgató elmondta, nagyon sajnálja, ha csak egyetlen jegyet váltó néző is lemaradt az előadásról, ugyanakkor összességében sikeresnek ítéli a nyarat. A Szabadtéri előadásait több mint 60 ezer ember látta, és újdonsággal is szolgálhattak a közönségnek, hiszen elindítottak egy olyan új koncertsorozatot, amelyre eddig nem volt példa a fesztivál történetében.
Esőfelhők Esztergom felett
Az Esztergomi Várszínházban hasonló konfliktus alakult ki az előadás elmaradása miatt. Augusztus 19-én Az Ég tartja a Földet című musicalt játszották volna a Bazilika előtt, a vihar miatt azonban egész nap kérdéses volt, hogy meg tudják-e tartani az előadást. Végül este 8 órára elállt az eső, így a szervezők úgy határoztak, hogy megtartják az estét. Habár 9 órára sem tisztult ki az ég, felcsendült a nyitány, de az egyre erősödő vihar miatt körülbelül negyedóra után leállították a műsort, és a másnapi, augusztus 20-i esőnapra halasztották.
A színház augusztus 20-án 17 órára ígért tájékoztatást azzal kapcsolatban, hogy végül megvalósul-e az esemény, amikor is bejelentették, hogy a városvezetés – követve több másik nagyváros példáját, valamint a fővárosi tűzijátékot is elhalasztó állami eljárásrendet – a lemondás mellett döntött. Az intézkedést közlő Facebook-bejegyzés alatt megszűnt a hozzászólási lehetőség.
A szervezők vis maior helyzetre hivatkozva közölték, hogy nem áll módukban visszaváltani a jegyeket, de kárpótolják a nézőket egy „meglepetésprodukcióval”, melyet a következő évadban tartanak meg.
A felháborodott közönség ezután nyilvánosan fejezte ki elégedetlenségét a kommentelhető bejegyzések alatt, itt is jogi utat fontolgatva, valamint jegyvisszaváltást követelve. A felháborodás hatására a szervezők még augusztus 20-án este frissítették a Facebook-bejegyzést, immár felajánlva a pénzvisszafizetés lehetőségét.
„Örülünk annak, hogy nézőink megértőek Az Ég tartja a Földet – Erzsébet, a szerelem szentje produkció körül kialakult helyzettel, amely a kedvezőtlen időjárás miatt alakult ki. Még az esőnapon sem tudtuk megtartani ma az előadást. Már most többen igénybe szeretnénk venni a felkínált kárpótlásunkat, hogy jövő nyáron is eljöhetnek hozzánk ezzel a jeggyel egy meglepetésprodukcióra. Aki azonban nem jár felénk jövő nyáron, annak még ebben a vis maior helyzetben is visszaváltjuk a jegyét” – írták, későbbre ígérve bővebb tájékoztatást.
Ambrus Regina, az Esztergomi Várszínház művészeti titkára kérdésünkre elmondta, hogy mindent megtettek annak érdekében, hogy az előadást le tudják bonyolítani.
„Egy ilyen nagy volumenű produkció megszervezése óriási feladat, hiszen egy-egy darabban – Az Ég tartja a Földet esetében is ez áll fenn – akár 120-150 ember is dolgozhat. Ezt a hatalmas stábot mind az előadás napjára, mind az esőnapra szerződtetni kell” – mondta Ambrus Regina, aki Horányi László igazgató betegsége miatt a Várszínház évadzáró előadását koordinálta.
A színpadot takarítják Az Ég tartja a Földet előadása előtt (Fotó/Forrás: Az Ég tartja a Földet / Facebook)
„Előfordul, hogy az esőnapon sem tudjuk lejátszani a darabot az időjárási körülmények miatt. Ha előáll ez a vis maior helyzet, az nekünk is ugyanolyan megterhelő lelkileg, mint a nézőnek, hiszen mindnyájan arra készültünk, hogy egy fantasztikus előadás valósul meg a Bazilika előtt.” A művészeti titkár kitért arra is, hogy bár a szabadtéri színház egy nagyszerű intézmény, egyben kockázatos is, hiszen a szervezők nem láthatják előre azokat a külső tényezőket, amelyek az adott estét befolyásolják. Ugyanakkor az Esztergomi Várszínháznál fontosnak tartják, hogy a nézők elégedetten távozzanak, ezért is határoztak végül úgy, hogy a vis maior ellenére visszatérítik a jegyek árát, vállalva, hogy ezzel nemcsak a produkció költsége terheli őket, hanem a jegybevételtől is elesnek.
„Hihetetlen népharag zúdult ránk, már az első estén”
– mesélte a művészeti titkár. „Amikor elkezdtük az előadást, ugyan nem volt tiszta az ég, de nem esett, nagyjából 20 perccel a kezdés után kellett azt mondanunk, hogy biztonságtechnikai szempontból is kockázatos a folytatás. Pár ember az esőnap kihirdetése után szabályosan megrohamozta a jegyárusító bódét, a jegyek visszaváltását követelve – trágár szavakkal is illetve a kollégáinkat. Később a Facebookon folytatták, olyan kommenteket írva, hogy a közösségi oldal letiltotta a kérdéses bejegyzést.”
Az Esztergomi Várszínház képviselője is megerősítette, amit Barnák László a szegedi Chicago kapcsán elmondott: a produkció napján folyamatosan monitorozták az időjárás-jelentéseket, a telefonon is elérhető előrejelzésektől a reptéri radarokig.
Az augusztus 20-i esőnapra narancssárga riasztás volt érvényben, a város többi rendezvényét is lefújták.
„A szereplők – bár előző nap eláztak a jelmezek, és nem sikerült másnapig kiszárítani őket – az utolsó pillanatig készenlétben álltak, hogy az esőnapon elkezdhessék az előadást.”
Az esetből a szervezők levonták a következtetést a következő évadokra nézve: „Egyre világosabban látszik, hogy az elmúlt években az augusztus 20. környéki időjárás kiszámíthatatlanná vált, ezért a vezetőségnek át kell gondolnia, hogy érdemes-e ebben az időpontban szabadtéri színházi előadást szervezni.”
Fejléckép: A Szegedi Szabadtéri Játékok színpada, háttérben a dómmal (forrás: Szegedi Szabadtéri Játékok)