A Freeszfe Egyesület 2020-ban, a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása után jött létre azzal a céllal, hogy tanulási és diplomaszerzési lehetőséget biztosítson azoknak a hallgatóknak, akik az új rendszerben nem kívánnak többé az egyetem polgárai maradni. Létrehozták az Emergency Exit programot, amelynek keretében külföldi felsőoktatási intézmények fogadták be a hallgatókat.
A Freeszfe Egyesület jelenleg akkreditált felnőttképzésként hirdet osztályokat, valamint alkotóműhelyként is működik. Eddig 17 önálló előadást hozott létre, különböző befogadóhelyeken. Veszprémi Judit, az egyesület operatív-elnöke kérdésünkre elmondta, hogy az Emergency Exit program végével sem szakad meg teljesen a kapcsolat a külföldi egyetemekkel, és tervezik, hogy a jövőben diplomás képzést indítanak.
A Freeszfének saját elnöksége van, tagjait egy évre választja a közgyűlés, minden képzési területet érintve.
Képviselőit 30 delegált küldött szavazza meg, és a szeptember 29-i döntés értelmében 10 taggal működik tovább.
A diplomaátadó ünnepségen az Emergency Exit programban végzett hallgatók kaptak oklevelet. Az eseményen megszólaltak a fiatalokat diplomához segítő külföldi intézmények vezetői is: Ludger Engels, a ludwigsburgi Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg rektora, aki Zoomon jelentkezett be, köszöntőbeszédében felhívta a figyelmet a kezdeményezés fontosságára. Emellett
határozottan kiállt a szabad művészet, valamint alkotók támogatása mellett.
A rektor kiemelte a projektet jellemző kulturális sokszínűséget, és reményét fejezte ki aziránt, hogy a közös munka folytatódik.
Christoph Lepschy dramaturg, a salzburgi Mozarteum szenátusának vezetője (Fotó/Forrás: Zrínyifalvi Eszter / Freeszfe Egyesület)
Christoph Lepschy dramaturg, a salzburgi Mozarteum szenátusának vezetője személyesen is tiszteletét tette a CEU épületében.
„Fontos, hogy teret találjunk, és használjuk azt”
– mondta a közös munkáról, kifejezve köszönetét a Freeszfe Egyesületnek.
„Hatalmas dolog, hogy ma itt tartunk! Hogy az ellenállásból, a tanköztársaságból egy működő, csikorogva és szegényesen, de mégiscsak működő tanintézmény lett” – üzent a hallgatóknak videón Upor László. Az egyesület munkáját külkapcsolatokért felelős tanácsadóként segítő professzor úgy véli,
óriási eredmény, hogy az egykori egyetemelhagyók tanbiztonsága szavatolt, diplomát kapnak, valamint hogy újabb diákok érkeznek a Freeszféhez.
Upor László a Freeszfe Egyesület diplomaosztóján (Fotó/Forrás: Zrínyifalvi Eszter / Freeszfe Egyesület)
A diplomaosztó keretében a Kárpáti Péter és Fekete Ádám vezette színházi dramaturg BA, Bagossy László és Kovács D. Dániel színházrendező művész osztálya, Székely Kriszta és Máté Gábor színművész osztálya – utóbbi nevében Mészáros Máté lépett a pódiumra –, Csizmadia Tibor és Hoffer Károly bábrendező művész osztálya, Almási Tamás és Kékesi Attila dokumentumfilm-rendező művész osztálya, valamint Pálfi Szabolcs és Radák Judit látványtervező osztálya vehette át az oklevelet, amely a Freeszfe sikeres elvégzését tanúsítja. A hivatalos, külföldi diplomákat a befogadó intézmények később juttatják el a hallgatókhoz.
Az eseményen a Freeszfe Egyesület ősszel induló, öt új osztályának hallgatói is bemutatkoztak, akik Nyári Ádám negyedéves színházrendező szakos hallgató irányításával mondták el esküjüket.
A művészeti kommunikáció szak 16 hallgatója Hudi László irányítása alatt tanul sajtó- és kommunikációs munkatársnak, a színház és performansz képzés viszont egyfajta mentorprogram, amelynek keretében mind a hét diák egy-egy mester (például Hód Adrienn) keze alatt dolgozik. Az ének- és beszédképzés szakon tanulók vezetője Hernádi Krisztina beszédtanár és Berecz Beáta énektanár, jeligéjük pedig a „szabad megszólalás”.
A személyes színház képzésre kifejezetten pedagógusokat és szociális munkásokat várt Róbert Júlia, Gyombolai Gábor és Perényi Balázs, míg a klasszikus drámainstruktor-képzés mintájára épül fel a közösségi színház szak Romankovics Edittel. Utóbbi képzésben jelenleg 10 diák tanul.
A Freeszfének van egy plusz kurzusa is: színházcsináló osztály összművészeti képzést kap, osztályfőnökük Ascher Tamás, Kárpáti Péter és Forgács Péter.
A Freeszfe eseménye egyben a CEU évnyitója is volt, Kontler László, a befogadó intézmény rektora pedig beszédében biztosította az egyesületet arról, hogy ameddig szükséges, támogatni fogják a munkájukat, és dolgoznak azon, hogy minél előbb egy közös projekt keretében is találkozzon a két intézmény.
Fejléckép: A színművész szak frissdiplomás hallgatói (fotó: Zrínyifalvi Eszter / Freeszfe Egyesület)