December 9-én színházi alkotók szervezésében a szabad színházakért és a kultúra függetlenségéért tartottak demonstrációt a Madách téren, ahol több ezer ember gyűlt össze. (Beszámolónk itt olvasható.)
A megjelentek között számos színházi embert találtunk, akiknek azt a kérdést tettük fel,
mely előadásra hívnák el a politikai döntéshozókat?
Fullajtár Andrea
színművész
A Nem vagyunk mi barbárok című előadásunkra hívnám meg őket, a Sufniban játszuk, Vajdai Vili rendezte. Egy kortárs német szerző, Philip Löhle darabja, ami arról szól, hogy két jólmenő gyerektelen házaspár egymás szomszédságában él, és hirtelen bekopogtat az egyik párhoz egy fekete bőrű menekült. Vajon mi történik ezután és hogyan dolgozódik fel? Rendkívül jó előadás szerintem, kifejezetten az a fajta, amin röhögsz, röhögsz, röhögsz, és egyszer csak gyomorszájon üt.
Ujlaki Dénes
színművész
Az Ahogy tetszikre hívnám meg őket, a Kamrába, hogy lássanak egy jó előadást, végre valami kedveset, üdítőt, hogy jól érezzék magukat. Nem szoktak oda járni ők. Persze, ha kapnak jegyet! Én sajnos nem tudok szerezni.
Závada Péter
költő
Független színházi előadásra küldeném el őket, a Pintér Béla és Társulata Titkaink című előadását például nem ártana, ha megnéznék.
Szenteczki Zita
rendező
Január 6-án mutatjuk be a NARRATÍVÁVAL Galgóczi Erzsébet Törvényen belül című kisregényének színpadi változatát – erre hívnám meg őket, a Radnóti Tesla Laborba. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de kísérteties hasonlóságok vannak az ötvenes évek Magyarországán játszódó darabbal, ami arról szól, hogy egy, a rendszert kritizáló nőnek nem közlik az írásait, és amikor emigrálni akar, lelövik a határon. Fontos jelentése van annak is, hogy a rendfenntartók az egész történetben férfiak, az előadásunkban is négy férfi és egy nő szerepel. Bár nagyon sok életrajzi elem van benne Galgóczi életéből, ez mégis egy fiktív történet, és szerintem egy égető hiányra hívja fel a figyelmet, ami sajnos nagyon aktuális. Jó szívvel ajánlom mindenkinek.
Rába Roland
színművész, rendező
A Szégyen című előadásunkat ajánlanám, mert egy Nobel-díjas író regényéből készült, ami már önmagában egy érdekes színházi élmény, illetve a témája miatt is, ami rendhagyó, izgalmas és mindenképpen elgondolkodtató.
Galkó Balázs
színművész
Ha már itt vagyunk az Örkény Színháznál, talán a Hamletre. Érdemes hozzá elolvasni Orbán Ottó A dán királyi főszámvevő jelentése a Fortinbras & Fortinbras cég átvilágításáról című írását.
Idefelé jövet Balaskó Jenő Harci jel című versét mondogattam magamban, ami így szól:
Themistokles a perzsák elé ment
Ezt énekelték katonái:
El kéne menni Salamisra
Betör a horda ágyamba is.
Álmunkban kinek énekelünk?
El kéne menni Salamisra.
Mert betör a horda ágyadba is.
El kéne menni Salamisra!
Péterfy-Novák Éva
író
Talán Az ember tragédiáját. Hadd nézzék meg. Vagy a Katonában A bajnok című előadást, feltétlenül, azt ki ne hagyják! Egyébként meg tényleg azt gondolom, hogy egy kicsit többet járhatnának színházba, és nem úgy, hogy olyankor lezárják a színházat, hanem be, az emberek közé. Hajrá!
Sodró Eliza
színművész
Kásler Miklósnak szeretném ajánlani a 10 című előadásunkat, mert az a tízparancsolatról szól.
A tüntetésen Sodró Eliza, a Radnóti Színház művésze felolvasta 111 harminc év alatti színművész levelét az Országgyűléshez.

Kapcsolódó
„A mi generációnk nem kapható a gyűlölködésre” – A 30 év alatti színművészek levele az Országgyűléshez
A december 9-én a szabad színházakért és a kultúra függetlenségéért meghirdetett tüntetésen Sodró Eliza, a Radnóti Színház művésze olvasta fel 111 harminc év alatti színművész levelét az Országgyűléshez.
Fejléclép: Tasnádi Bence az Ahogy tetszik című előadásban (fotó: Szokodi Bea / Katona József Színház)