Volt olyan időszak, amikor úgy érezhettük, hogy nélküle nem készül magyar film. Ami persze nem volt igaz, de tény, hogy Cserhalmi György sok játékfilmben játszott fontos szerepet: Kísérlet Lublón (1976), K.O. (1978), 80 huszár (1978), Psyché (1980), az Oscar-díjas Mephisto (1981), A tanítványok (1985), Szörnyek évadja (1987). Ezek közül a színész születésnapja alkalmából ingyenesen nézhető a Filmión a Szerelmem, Elektra (1974), az Amerikai anzix (1975) és a Dögkeselyű (1982). Az ismertséget elsősorban ezeknek a szerepeknek köszönhette, Wim Wenders például a legjobb tíz színész között tartotta őt számon. 1982-ben Balázs Béla-díjat kapott.
Ezzel együtt ő maga, ahogy ezt egy tavalyi interjúban elmondta nekünk, nem a filmezés állt hozzá a legközelebb: „Száznyolcvan színházi bemutatóm volt, kétszáz felett van a film, inkább csak azt jelzi, hogy hol töltöttem több időt. Otthon a legkevesebbet. Valóban, a munkáim nagyobbik részét a film teszi ki.
De ugyanúgy, mint minden rendes színésznek, nekem is a színház az igazi”
– fogalmazott.
A színházi pályája Debrecenben kezdődött, majd Veszprémben folytatódott, 1977-től pedig három éven át a Nemzeti Színház színművésze volt. Két színház születésénél is jelen volt. Akkor szerződött az Újszínházhoz, amikor az 1994-ben Székely Gábor vezetésével megújult, és Székely távozásakor hagyta el a teátrumot. 1983-ban pedig a budapesti Katona József Színház alapítótagja volt, ahonnan 1989-ben távozott. Játszott a Radnóti Miklós Színházban és a székesfehérvári Vörösmarty Színházban is, rendezett Zalaegerszegen és Székesfehérváron. A Vörösmarty Színházban éppen most hangszereli át a 2015-ös Tizenkét dühös ember-rendezését a Városháza Dísztermébe, ahová a nehéz gazdasági helyzet kényszerítette a teátrum produkcióját. „Ez most egy új színdarab, nem ugyanaz, mint nyolc évvel ezelőtt volt. Ahhoz ugyanaz a tér kéne, meg ugyanazok a feltételek. Nyolc év alatt sok minden változik, a világban is, a szűkebb pátriánkban is, és szerintem bennünk is alapvetően változnak meg dolgok. Egészen másokat hallok, mint akkor” – fogalmazott az előadással kapcsolatban.
Osztályfőnökként tanított a Kaposvári Egyetem színművészeti karán.
Én nem tanítottam, felszabadítottam őket, ennek lettem a szolgája
– vallott később erről az időszakról.
Színművészi munkáját 1990-ben Kossuth-díjjal ismerték el, 2014-től a Nemzet Színésze, 2020-ban a Magyar Filmakadémia életműdíjat adományozott neki, tavaly pedig a Színházi Kritikusok Céhének az életműdíját vehette át.
Fejléckép: Cserhalmi György (fotó / forrás: Váraljai Szandra / Fidelio)