A darab rendezője, Sebestyén Aba elmondta: „Érdekes, hogy Mamet örök érvényű emberi érzéseket – szeretet, hűség, barátság, bizalom – helyez értékhiányos környezetbe, kisstílű bűnözők, hamiskártyások, munkakerülők közé. Az ő heroikus küzdelmük, ahogy megpróbálják magukat az eszmékhez tartani, de mindent elnyom a mindenáron való érvényesülni akarás és a profitszerzés hajszája, adja a darab humorát és drámaiságát.”
És hogy mit is jelent a címben szereplő bölény? A rendező számára nagyon sokat. „Az amerikai bölény egy végveszélyben élő állat, amelyet az indiánok egykor szentként tiszteltek, a múlt századok alatt azonban szinte teljesen kiirtottak, ma pedig rezervátumokban őrzik őket! Számomra a bölénység egyenlő mindazokkal az értékekkel, amelyekről Mamet beszél: tisztesség, becsület, bizalom, hűség, barátság, amelyek lassan veszélybe kerülnek a társadalmunkban, hiszen mindent elnyom a mindenáron való érvényesülni akarás és a profitszerzés hajszája. Időnként talán a bölény is megjelenik, hiszen jelképezi mindazt, amiről a karakterek beszélnek, s mint az Isten, benéz az ablakon, és megnézi, mi történik.”
A történet
Az ócskásüzlet sokat látott tulajdonosa, Donny szagot fog: az ősrégi, bölényes ötcentes, amin olcsón túladott, egy vagyont is érhet. Elhatározza, hogy visszalopatja segédjével, a kis Bobbyval. Ekkor felbukkan Prof, a régi barát, hogy elhalássza a balhét – de Chicago sötét zugaiban a legkisebb stikli is könyörtelen véget érhet.
Az előadásban kizárólag férfi színészeket találunk: Szervét Tibor és Mózes András mellett Csányi Sándor lép színpadra, aki úgy jellemezte David Mamet darabját, hogy bár az egy amerikai történet, a tipikus közép-európai kisember köszön vissza benne. Bár a darab a hetvenes éveket idézi fel, Csányi szerint az előadás által felvetett témák nagyon is igazak a mai Magyarországon élő, önmagukat többnek mutatni vágyó emberekre is.
Szervét Tibor arra a kérdésre, hogyan fér meg három férfi egy színpadon, elmondta: „Nem is annyira a helyzet nehézsége vagy könnyűsége felől közelíteném meg ezt a kérdést: sokkal inkább azt emelném ki, ami számomra nagyon kedves ebben a munkafolyamatban. Először is összesen négy férfiról beszélhetünk, mert a rendezőnk, Sebestyén Aba is szervesen kapcsolódik a csapatunkhoz. Mi négyen az első perctől kezdve teljesen normálisan, egészségesen, sokszor konfrontatívan, de mégis rendkívül hasznosan, előremutatóan tudunk együtt dolgozni, és ez egy nagyon klassz dolog” - fejtette ki a színész.
Mózes András úgy érzi, csodálatos partnerekre talált, de legfiatalabbként, és mint aki második évadát tölti a színházban, még fel kell nőnie a két nagy bölényhez. Ráadásul nem egyszerű a dolga a kis Bobby szerepében Don és Prof ellen. A darab 1975-ös chicagói premierje óta a Broadwaytól a West Endig gyakorlatilag az egész világot meghódította, 1996-ban pedig Dustin Hoffman főszereplésével filmre is vitték.