Színház

Folytatódik a vita az SZFE körül, ezek a legújabb fejlemények

2020.08.12. 15:55
Ajánlom
Megszólalt a kinevezett kuratórium két tagja, az egyetem diákjai videóban válaszoltak.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes törvényjavaslata alapján szeptembertől változik a Színház- és Filmművészeti Egyetem működési modellje és fenntartója, a fenntartó alapítvány kuratóriumát Vidnyánszky Attila vezeti majd. A változtatások heves tiltakozást váltottak ki az egyetem oktatóiból és hallgatóiból, Zsámbéki Gábor és Gáspár Máté is felmondott. Jordán Tamás és az Egyetemen tanító Upor László is felszólalt az ügyben, és a kuratórium részéről Rátóti Zoltán, Vidnyánszky Attila, valamint Lajos Tamás operatőr, egykori SZFE-s oktató is nyilatkozott.

Felmondások és tiltakozás az SZFE-n Vidnyánszky Attila kinevezése miatt

Kapcsolódó

Felmondások és tiltakozás az SZFE-n Vidnyánszky Attila kinevezése miatt

Zsámbéki Gábor rendező 41 év tanítás után hagyja ott az Egyetemet, és követi példáját Gáspár Máté megbízott intézetvezető is, aki lemondásával az SZFE modellváltásának elve és gyakorlati megvalósítása ellen is tiltakozik. Mindez azután, hogy a minisztérium bejelentette: Vidnyánszky Attila vezetheti az Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumát.

Jordán a Rózsavölgyi Szalonban készülő A két pápa kapcsán egy posztot fogalmazott meg Facebookon, amiben leírta, hogy a mai színházi élet pápájaként viselkedik Vidnyánszky, ráadásul önkényesen választotta meg magát, és hosszú évek óta fellebezhetetlen vezetőként irányít.

„Jár neki a tévedhetetlenség vélelme. És mi, a színház papjai, plébánosai, bíborosai ezt tudomásul vesszük a hívőkkel, a közönséggel együtt.

(…) Eminenciád elmondta, hogy mely okok teszik szükségessé az alapítvánnyá alakítást. Ezek egyike az, hogy a Színművészetin igen gyenge a képzés. Csak kérdezem Szentségedtől, hogy mire alapozza ezt a kijelentést. Látott talán kellő számú vizsgaelőadást, hogy ezt a véleményt kialakítsa? Vagy látta valaha a végzett hallgatók munkáit, melyek esetleg igen gyatrán sikerültek?” – írta Jordán Tamás Facebookon.

Upor László hozzátette, hogy Vidnyánszky soha nem kereste a párbeszédet, hiába lett volna rá lehetősége.

Az SZFE Intézetvezetői Tanácsa hivatalos közleményében kifejtette, hogy minden szélsőséges és antidemokratikus megnyilvánulást elítélnek, akkor is, ha azok látszólag az ő álláspontjukat támogatják. Másrészt visszautasítják az oktatóik és diákjaik szabadságjogainak megkérdőjelezését. „Az SZFE közössége számára mindenekfelett fontos szempont az Universitas sok száz éves hagyománya: az alaptörvény által is biztosított egyetemi autonómia sértetlensége.”

A kritikákra az M5 adásában Vidnyányszky is reagált röviden: elmondása szerint az SZFE-n „sokkal nagyobb szabadság, sokkal nagyobb lehetőséghalmaz” lesz, „tiszteletben tartva azt, ami van”. Hozzátette, hogy minden képzeletét felülmúlja, hogy egy alkotó embert így megvádolnak és megpróbálnak megsemmisíteni.

Rátóti Zoltán kuratóriumi tag értetlenül szemléli a nagy ellenállást, hiszen véleménye szerint a megnövekedett anyagi támogatás miatt javulni fog az egyetem infrastruktúrája, a hallgatók lehetőségei. A kritikát megfogalmazók kapcsán úgy gondolja: a legnagyobb veszély most az, hogy egyre mélyebbre ássák magukat az árokba.

„Óriási veszélyforrásként emlegetnek minket, ahelyett, hogy próbálnák az új helyzetben megtalálni a bővülő lehetőségek sorát.

Rengeteg nyilatkozatot hallhatunk arról, hogy nemzetközi rangú színészek vagy rendezők is kerülhetnek majd ki a jelenlegi hallgatók közül, ezzel a támogatással, arculat- és modellváltással éppen hogy megerősítjük ezt a lehetőséget. Ebben közös a szándék. Nem veszik észre, hogy már most vannak olyan dolgok, amikben egyet beszélünk.” Véleménye szerint a megoldás nem az ellenségeskedés, hanem az összefogás lenne.

MMA_1146_RATOTIZOLTAN1a-110814.jpg

Rátóti Zoltán (Fotó/Forrás: Magyar Művészeti Akadémia)

A színész Mandinernek adott interjúja Karsai György színháztörténész, az SZFE tanára figyelmét is felkeltette, aki nyílt levélben adott hangot felháborodásának.

„Zoli, kérlek, valamikor, valahol, valakinek válaszold meg a kérdést, hogy miért kell ilyen durván, a megalázás nyilvánvaló szándékával, pökhendi hatalmi gőggel berontani egyetemünkre? Mert megtehettétek? Persze, megtehetitek. Tudom, mert nem vagyok naiv és mert itt élek, így működik Főnököd (a Kisfőnököd és a Nagyfőnököd) rendszere, de ki kell ábrándítsalak: tévedsz (tévedtek), nem tehetitek meg.Nem tehetitek meg, hogy egy 155 éves, teljesítményével kivételes státuszt kivívott intézményt és a benne tisztességesen, becsülettel, szakmai tudásuk legjavát nyújtó oktatókat és hallgatókat csak így elsöpörjetek a Föld színéről.

Hívatlanul jöttetek, ránk törtétek az ajtót, és köszönés nélkül elkezdtek parancsolgatni. Mindezt azért, mert papírotok van róla, hogy itt mostantól a Tiétek minden”

– írta nyílt levelében, hozzátéve, hogy Rátóti korábban értette a hely szellemiségének lényegét, amit nem szüntethet meg holmi gátlástalan bírvágy.

62525839_2189947437741469_5157078617989054464_o-125356.jpg

Karsai György a 2019-es POSZT egyik beszélgetésén (Fotó/Forrás: Hegyi Júlia Lily / POSZT)

Lajos Tamás szintén kuratóriumi tag lesz, és legutóbbi nyilatkozatában az SZFE jelenlegi képzését kritizálta: “Gyakorló producerként azt kell mondjam, nagyon kevés mostanában az a komoly produktumokat előállító rendező, aki a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, illetve annak rendező szakán végzett. A másik fájó hiány a forgatókönyvíró-képzés. Ameddig ezeket nem hozzuk rendbe, addig a magyar mozgóképgyártás a saját árnyéka után kullog.”

Az SZFE Film- és Médiaintézetének közleménye szerint Lajos Tamás nyilatkozatában több tárgyi tévedés van, hiszen a diákok vizsgafilmjei számos hazai és nemzetközi fesztiválon bizonyítottak, és azóta is komoly sikereket értek el munkájukban. Ami pedig a forgatókönyvíró képzést illeti: az SZFE-n 2001 óta folyik filmdramaturgok és forgatókönyvírók képzése, és „ahogy játékfilm rendezést, úgy forgatókönyvírást és filmdramaturgiát is hazánkban a Színház- és Filmművészeti Egyetemen oktatnak a legmagasabb művészi és szakmai színvonalon.”

Az egyetem diákjai szintén felháborodtak Lajos Tamás nyilatkozatán, ezért készítettek egy videót, hogy bemutassák az eredményeiket, és egyben felszólaljanak az egyetem jövőjéért: „A Színház- és Filmművészeti Egyetem generációkon átívelő örökségét most politikai-ideológiai céloktól vezérelve lerombolják. Ne hagyjuk, hogy egy egyetem szabadságharcát sárba tiporja a hatalom! Kiállunk a jövőnkért, a magyar kultúra jövőjéért!”

 

Fejléckép: SZFE

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Jazz/World

Ismét zenével telik meg a Balaton-felvidék – jön a 10. Salföldi Dalföld

Június 20. és 22. között rendezik meg a Salföldi Dalföldet, a Balaton-felvidék egyik legkülönlegesebb kisfesztiválját, ahol a zene, a táj és a közösség különleges harmóniában találkozik.
Tánc

Hortobágyi Gyöngyvér: „Szerencsések vagyunk, és szerencsés a hazai művészvilág is!”

Kiválóan sikerült a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak Félúton című előadása. Az előadás végén, a modern szakirány hallgatóinak vizsgakoncertjéhez hasonlóan, itt is állva tapsoltak a nézők.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Átadták a Staféta díjait, Szilvay Máté vehette át a Fidelio különdíját

Lezárult a 2023-as Staféta Pályázat részeként bemutatott előadások közönségszavazása, a díjakat idén is a Jurányi Ház évadzáró piknikén adták át, ahol kihirdették a TITÁNium pályázat eredményét is, és kiderült, hogy kik vehetnek részt 2025 őszén a mentorprogramban.
Színház hír

Öt pályázat érkezett a Vörösmarty Színház igazgatói posztjára

A korábbi aspiránsok közül senki nem pályázta meg újra a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatói posztját, várhatóan június végén születik döntés arról, ki vezetheti a teátrumot. Mások mellett Dolhai Attila zenés színész és Egyed Attila társulati tag is pályázott.
Színház interjú

„Az igazi generációváltás csak most kezdődik” – beszélgetés a Kabóca Bábszínház vezetőivel

Új épület, új csapat, új célok – valami megmozdult a veszprémi Szerelem-szigeten. Markó Róbert igazgatóval és Kocsis Pál művészeti vezetővel a Kabóca Bábszínház 11 előadását felvonultató miniévadon beszélgettünk.
Színház hír

Június 10-én kezdődik az OSZT Szolnokon – mutatjuk a zsűrit!

Június 10-én kezdetét veszi az Országos Színházi Találkozó Szolnokon, amely idén is a hazai színházi élet legfontosabb ünnepe. A szemleprogramban 14 kiemelkedő előadás kapott helyet, amelyeket szakmai zsűri értékel.
Színház interjú

Rusznyák Gábor: „Ahhoz, hogy a színház ne csak egy produkciógyárat jelentsen, bizalmi légkör kell”

Bár dolgozik Budapesten is, leginkább Miskolchoz kötődik Rusznyák Gábor, aki Goldoni vígjátékát rendezi idén nyáron. A Csetepaté Chioggiában premierje júliusban lesz a Városmajori Szabadtéri Színpadon. Erről és sok minden másról is kérdeztük a rendezőt. Rusznyák Gábor-interjú.