A Teátrum legjobb korszakaiban végzős rendezőhallgatók vizsgaelőadásai, frissen végzett fiatal színészek alakításai és fiatal írók darabjainak ősbemutatói sorjáztak a programban. Szentendre sokáig adott helyt a művészeti egyetemek és főiskolák nyári találkozóinak, ahol a képzőművészetek, a zene, tánc és a színház fiatal alkotói, előadói nyerhettek értékes tapasztalatokat a közös munkából, s mutathatták meg e közös munka eredményeit Szentendre művészetre éhes közönségének.
Erre a hagyományra alapozva, ezt újragondolva indította el a Szentendrei Teátrum 2017-ben új programsorozatát FRISS címmel. A három éve indított előadás-sorozattal a közönség frissre fogékony rétegeit, a gimnazista és egyetemista diákokat, a fiatal felnőtteket kívánták elérni. A Dunaparti Művelődési Ház udvarán 60-100 fő előtt kezdték meg kísérleti programunkat művészeti egyetemek vizsgaelőadásaival és friss, fiatal formációk produkcióival, de
már az első évben látszott, hogy a kicsinyke terek előbb-utóbb szűkösnek bizonyulnak majd a „frissre éhes” nézők számára.
A nézők mellett véleményformáló színházi szakemberek is pozitívan nyilatkoztak az összeállított műsorról, kedvező visszhang és erőteljes figyelem övezte a program egészét, ami jó alapot nyújtott a művészeti egyetemekkel folytatandó további együttműködéshez.
Idén, a jubileumi 50. évadban hat produkcióval, három bemutatóval – köztük két ősbemutatóval –, egyetemi vizsgaelőadássokkal, frissen bemutatott darabokkal várják a nézőket mindhárom szentendrei játszóhelyükön.
Gubik Petra – az évad háziasszonya – lesz a szereplője annak a különleges mono-musicelnek, amelynek ősbemutatóját Szokol Judit, az SZFE frissen végzett rendezőhallgatója állítja színpadra. A hentes lánya című zenés monodráma egy fiatal nő vallomása felnőtté válásról, önismeretről, szerelemről. Nyitrai László zenéjén és Máthé Zsolt szövegkönyvén keresztül ismerhetjük meg Nórát, aki a rózsaszín felhőkből rémálomba csöppen: az eljegyzésén nem megy rá a gyűrű, így magára marad. Ezért elhatározza, hogy gyökeresen megváltoztatja életét. Tökéletes szeretne lenni, de azonnal, és ezért bármire képes.
Balázs Ágnes Petőfi-játék címmel írt zenés bátorságpróbájának ősbemutatójára augusztus elején kerül sor. A street workout pályán játszódó történet során fiatal csapat próbálja megfejteni a szenvedély, a forradalmi mámor, a politikai intrikák, csalódás és üldöztetés, sírig tartó szerelem és önfeláldozás indítékait és mozgatórugóit Petőfi Sándor utolsó három évének eseményein keresztül. A fiatalosan lendületes zenés darabot Gáspár András rendezi.
Molnár Ferenc Liliom című klasszikusa a huszadik század egyik legszebb és legfájdalmasabb története. Liliom öntörvényű művész akinek szerelméért vagy vállalnia kell az önfeladással járó polgári létet, vagy szembe kell néznie a nyomorral. Molnár alcíme szerint: egy csirkefogó élete és halála, külvárosi legenda hét képben. A legendát a Szentendrei Teátrum, a SZFE és a Bartók Kamaraszínház együttműködésében Szokol Judit állítja színpadra.
Rögtön a bemutató után egy héttel Szentendrén vendégeskedik a Sztalker Csoport, hogy megmutassa idei friss produkcióját. Vecsei H. Miklós új fordításban állítja színpadra ifj. Vidnyánszki Attila Shakespeare Víszkereszt, vagy igazából mindegy című vígjátékát. Shakespeare Vízkeresztjében minden megvan amire a színész és a néző vágyik: játék, szerelem, álom, küzdelem, félelem, rettegés, kétségbeesett harc a magány ellen, remény a szerelemért, az őrületért, az egyetlen igazságért, hogy igen, létezik és van és uralkodik és lehet hinni benne, ha nem is hinni inkább csak kutatni.
További két vendégelőadás is szerepel a programban: a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti kar III. évfolyamának vizsgaelőadása, Hamvas Béla: Ördöngösök című művének színpadi adaptációja, valamint Szabó Kimmel Tamás Széttépve című koncertszínháza. Szabó Kimmel Tamás zenés szembenézése az addikció témáját, a függőség buktatóit, a Hamvas előadás pedig a fejlődésre való képességünk kérdéseit vizsgálja az irónia friss szemüvegén keresztül.
További információ és jegyvásárlás ide kattintva>>>