Az online eseményre a pandémiás helyzet miatt került sor ilyen későn, ugyanis a kitüntetéseket hagyományosan a Magyar Dráma Napján, szeptember 21-én szokták átadni. A kiválasztás módja azonban most is ugyanúgy történt, mint eddig:
az előző évad drámaterméséből – nyomtatásban, elektronikus formában megjelent és/vagy színházakban bemutatott kortárs művekből egyaránt – választotta ki a Színházi Dramaturgok Céhe a díjazottakat.
Az előolvasási vita után 3-6 mű közül döntöttek a nyertesről titkos szavazással, ami idén Garaczi László Veszteg című drámája lett. A darab szabadversben mondja el egymástól elszakadt pár történetét, bejárva Budapest ismert helyeit.
Az idei Vilmos-díj nem várt eredményt hozott, ugyanis a díj történetében még soha nem fordult elő, hogy egy alkotó három egymást követő évben elnyerje a kitüntetést. O. Horváth Sárinak ez most sikerült, a 2018-as Lenni vagy nem és a 2019-es Életigen után a Hiszitek, mit nem is elhozta a legjobbnak járó elismerést. A három mű egyébként trilógiává áll össze, felvillantva emberi sorsokat, körüljárva az életlehetőségeket és a személyes szabadság mibenlétét.
A Nyílt Fórum résztvevői Dézsi Fruzsina (A helyzet ura), Dóka Péter (Polimax, avagy a Kockaróka visszatér), Horváth János Antal (szentivánéj), Molnár T. Eszter (A zsúr) és Tóth Réka Ágnes (Ez) voltak, drámáikból a Szentendrei Teátrum jóvoltából felolvasó-színházi előadások készültek, darabjaikat pedig bárki elolvashatja, ugyanis e-book formájában letölthető.
A díjátadó a Színházi Dramaturgok Céhének Facebook oldalán nézhető meg.
Fejléckép: a díjazottak (forrás: Baltazár Színház)