Idén július 21. és augusztus 23. között várja a látogatókat a Szentendrei Teátrum, amely sokszínű minden eddiginél rendhagyóbb programot kínál. A szlogen változatlan: „Minőség, egyediség, sokszínűség” – továbbra is ezeket az értékeket tartották szem előtt a szervezők a műsor összeállításánál.
Saját bemutatókkal és készül a színház, négy, koprodukcióban elkészült előadást láthatunk az idén: a Nagyváradi Szigligeti Színházzal együttműködve az Én, a féreg – Kafka kabarét, amit leginkább egy szürreális, humoros őrületként lehet leírni. Szintén nem lesz szokványos az Üvöltő szelek musical ősbemutatója sem, melyet a Benoit Produkcióval közösen állítanak színpadra. A szenvedélyes, romantikus regényt egyedi verzióban láthatjuk négy fiatal színművésszel, mivel a zenekart is ők alkotják.
A díva és a férfi(ak) kissé abszurd komédia, operaáriákkal, Rost Andrea főszereplésével. Egyszerre kínál színházi élményt és világszínvonalú áriaestet, sok mindent megtudhatunk belőle nemzetközi hírű operadívánk életéről, és az operavilág kulisszatitkairól. A produkciót a teátrum a Rost Andrea Művészeti Alapítvánnyal és a Veszprémfesttel karöltve mutatja be.
Az Aki túsz, aki nem, jövök! túszkomédia ősbemutatója is Szentendrén lesz, melyet kifejezetten Beleznay Endrére és Magyar Attilára írtak. A Fórum Színházzal készült koprodukcióban egy improvizatív és interaktív játékban vesznek részt a színészek a nézőkkel, lévén őket ejti túszul egy könyvelő. És kérdés, hogy a túsztárgyaló-celebritás mit tud elérni a kiszabadításuk érdekében…
A saját ősbemutatókhoz kell sorolni a Hol tekeregsz, királylány? szentendrei kalandozást is. Egy mese keretében, gyerekek keresik majd a zegzugos sikátorokban a királylányt, helyi macskák segítségével, miközben megismerik a város néhány történelmi személyiségének életét. A teátrum és a Mutasd Magad Művészeti Mozgalom játéka a nyár folyamán hat alkalommal várja a kalandvágyó gyerekeket.

Lőrinczy György, a Szentendrei Teátrum előadóművészeti ügyvezető igazgatója az évadbejelentő sajtótájékoztatón (Fotó/Forrás: Szentendrei Teátrum)
Európa nyári, régizenei fesztiváljainak hangulatát hozza ismét Szentendre belvárosába a Barokk Udvarlás elnevezésű, háromnapos kisfesztivál, amelynek helyszínei a Városháza udvara mellett a történelmi épületek hűs udvarai lesznek.
A barokk Nápoly, Róma és Velence muzsikáját ingyenesen élvezhetjük kis koncerteken szerte a városban, nagykoncerteken jeggyel, a főhelyszínen.
A kisfesztiválon megint elénk penderül a tavaly nyáron bemutatott Az úrhatnám szolgáló vígopera, Pergolesi életigenlő zenéjével, Zemlényi Eszter, Hámori Szabolcs nagyszerű alakításaival, a Barokk Udvarlás Fesztiválzenekar kíséretével és Illés Szabolcs zenei vezetésével.
Ismét lesz Cziffra Fesztivál, de teljesen új programmal: idén a Budapest Ragtime Band koncertje idézi meg a nagy zongoristát, megnézhetjük a vadonatúj Cziffra dokumentumfilmet, és igazi csemegének ígérkezik Bősze Ádám és László Ferenc előadása, a Cziffrázva, ami a kacskaringós művészportrét nagy szakértelemmel és szeretettel fogja megrajzolni. A Cziffra György életét pazar felvételekkel felvillantó fotókiállítást idén is megtekinthetjük a Városháza árkádja alatt.
A vendégjátékok meghívásakor a teátrum számíthatott régi partnereire, az Orlai Produkcióra és a Rózsavölgyi Szalonra, de más, sikeres produkciókat is láthatunk, egészen egyedi névsorral.
A fellépő színművészek között idén is megtaláljuk minden generáció képviselőit.
A nagy nemzedékből ismét eljön Molnár Piroska, most a Jaj, Nagyi! című vígjátékkal. Mácsai Pál és Máté Gábor a Különkiadás esten ad ízelítőt Esterházy Péter és Örkény István műveiből, Lukács Miklós cimbalomművész játékával.
A középgenerációt képviseli Bereczki Zoltán, Álmodozó című akusztikus stand-up estjével és Fischl Mónika, aki vérpezsdítő, latin koncerttel érkezik A szenvedély ízei címmel. De ide tartozik Józan László és Ullmann Mónika is, akik a Válásguru vígjátékban lépnek fel. Valamint Ónodi Eszter, aki a Feleségek és szeretők zenés esten mesél-énekel Szűcs Gabival, híres nők szerelmi életéről. Csakúgy ennek a generációnak a képviselője Formán Bálint, Mátyássy Bence és Tornyi Ildikó is, akik az Üvöltő szelek musicalt játsszák-zenélik el, melyben Zsigmond Emőke is szerepel, és vele máris átlépünk a fiatalok közé. Az ő képviseletükben fellép továbbá Brasch Bence a Válásguruban, Rohonyi Barnabás a Jaj, Nagyi! vígjátékban, és Gubik Petra, aki a Mi van a zsebemben? nyáresti koncertre invitálja a nagyérdeműt.

Ullmann Mónika és Józan László a Válásguru című előadásban (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)
A tavaly nyáron, ugyanitt bemutatott Macskadémon „mjuzikel komédia” visszatér Szentendrére, Bella Máté csupa humor zenéjével és a pesti társasházat jelképező gigantikus macskaházzal. Szemenyei János lehengerlő démon alakítása, Mester Viktória operaénekesnő bája, hangja, Nádasy Erika és Mertz Tibor szenzációs kettőse, Mátyássy Bence érzékeny játéka, Karafiáth Orsolya narrációja, és Mihalics János parádés zongorakísérete ismét kiadja azt az üdítő öniróniát, ami egy nyári színházi estének szinte elengedhetetlen feltétele.

Kapcsolódó
„A Macskadémon kilenc életéből a negyediknél tartok” – interjú Karafiáth Orsolyával és Szemenyei Jánossal
Elvesztett macskáink tovább élnek egy másik életben? Karafiáth Orsolya az írója, és most először szereplője is a horror-vígmjuzikelnek, amelyhez Bella Máté szerzett bravúros zenét. Szemenyei János negyedszer fog a Macskadémon bőrébe bújni.
A Szentendrei Teátrum programjában mindig kiemelt helyet kapnak a koncertek is.
A Danubia Zenekarral igazi nagyzenekari, szimfonikus zenét élvezhetünk, hiszen A mélyből a magasba koncerten Schubert, Mozart és Beethoven hív minket bécsi kalandozásra.
Visszatérve a generációk szerinti kategóriákra, a két szentendrei folkdíva estje is nagyon érdekesnek ígérkezik: a fiatal Tímár Sára lemezbemutató koncertjével érkezik, Ének a határtalanról címmel, népdalokkal és megzenésített Weöres Sándor-versekkel. A rangidős Szvorák Katalin pedig augusztus 20-án lép fel Vigadj, boldog Pannónia! című ünnepi koncertjével, népénekekkel, népdalokkal, zsoltárokkal.
Fejléckép: Molnár Piroska és Rohonyi Barnabás a Jaj, Nagyi! című előadásban (forrás: Orlai Produkció)