Mint arról korábban beszámoltunk, számos, évtizedes múlttal rendelkező színházi társulat működése került veszélybe, miután nem jutottak támogatáshoz az előadó-művészeti szervezetek számára kiírt 6 milliárd forintnyi keretösszegből. A kulturális tárca ezzel szemben több periférikus és szórakoztatóipari szervezetnek ítélt meg támogatást, köztük olyanoknak is, akikről pontosan nem lehet tudni, milyen kulturális tevékenységet végeznek.
A kialakult helyzet kapcsán huszonöt színházi társulat fogalmazott meg levelet azoknak az „ismeretlen kurátoroknak”, akik döntésükkel a megszűnés szélére sodortak számos elismert alkotói közösséget, június 15-én pedig a minisztérium elé hirdetett meg nyilvános közgyűlést a Független Előadó-Művészeti Szövetség (FESZ). A szervezet sajnálatosnak tartja, hogy a 2009-ben a függetlenek közhasznú tevékenységének támogatására bevezetett pályázat keretének 36 százalékos csökkentését nem tudta ellensúlyozni az a plusz 2 milliárd forint, amivel a minisztérium felemelte az egyedi, azaz átláthatatlan támogatási program keretét.
Június 16-án Goda Gábor rendező, koreográfus közzétette közösségi oldalán azt a nyílt levelet, amelyet a FESZ előző napi demonstrációján olvasott fel. A Harangozó Gyula-, Imre Zoltán-, Eck Imre- és kétszeres Lábán Rudolf-díjas alkotó ebben úgy fogalmaz, a támogatásokkal kapcsolatban született döntés ebben a formában „kulturális gyilkosság”, a „függetlenek kivégzése”, aki pedig „elköveti”, olyanná válik, mint egy „háborús bűnös”. Arra kéri Csák János minisztert, tegyen ez ellen a „kulturális tömeggyilkosság” ellen.
Goda Gábor levelét teljes terjedelmében közöljük:
Tisztelt FESZ Közgyűlés,
Tisztelt Csák János Miniszter úr!
A szabadságról és a szolgálatról szeretnék néhány szót szólni.
1985-ben alapítottam az Artust. Akkor 25 éves voltam. Azóta is folyamatosan a "független-kortárs-alternatív" szféra művésze, alkotója.
Az Artus művészeivel 38 éve kitartóan és rendületlenül alkotunk, szolgáljuk, tanítjuk és szépítjük az emberek életét, építjük a kultúrát. Itthon, Magyarországon és szerte a világban, eddig közel 30 országban. Ez a küldetésünk és hivatásunk: a kultúra, vagyis az emberi élet, és szellemi fejlődés szolgálata.
Most 63 évesen, két évvel egy nem létező nyugdíj előtt tisztán látom, hogy az az egész életemet ez a küldetés vezérelte. Ez a szolgálat lett az életem.
Mert ez szolgálat.
Sosem volt könnyű, de sosem adtam fel. Azonban most úgy látom, nincs tovább.
Született egy döntés. Egyik oldalon a bőség, a másik oldalon a nulla, a függetlenek kivégzése. Ez egyértelmű, világos üzenet.
Lássuk hát világosan:
Ha ez döntés most így maradna, az kulturális gyilkosság lenne.
Aki elköveti, olyanná válik, mint egy háborús bűnös: tömegeket küld kulturális, azaz szellemi tömegsírba. Nemcsak a művészeket, hanem azokat nézőket is lemészárolja, akiket megfoszt az őket éltető művészettől, kultúrától, vagyis attól, amitől ember az ember.
De ennek nem kell megtörténnie!
Kedves Függetlenek!
Függetlenek vagyunk?
A függetlenség szó nem is a legjobb kifejezés ránk, vagyis erre a szcénára, hiszen mind függünk egymástól, kapcsolódunk egymáshoz, jóesetben segítjük, megtámasztjuk egymást, együttműködünk, egy világot építünk, egy világban élünk.
A függetlenség kifejezés inkább a szabadságra utal. Az alkotói, szellemi szabadságra.
Az igazi szabadság ugyanakkor nem azt jelenti, hogy bármit megtehetünk, és még csak nem is azt jelenti, hogy azt csinálunk, amit akarunk.
Az igazi szabadság abban rejlik, hogy felfogjuk, megértjük, hogy mi a dolgunk a világban, megértjük, mit kell tennünk és lehetőségünk van azt megtenni, véghezvinni.
Nekünk ez a dolgunk a világban. Erre születtünk, ez az életünk.
A művészetünkkel szolgálunk.
Szolgálunk.
Tisztelt Miniszterek, akik ma hatalmon vagytok!
Ugye tudjátok, hogy a miniszter szó eredeti jelentése: SZOLGA
Miniszternek lenni, annyi, mint a nép, a nemzet, az emberek, a kultúra szolgálatában állni.
Akinek hatalma van, annak hatalmában áll uralkodni és hatalmában áll szolgálni.
És szabadságában áll dönteni arról, hogy uralkodik vagy szolgál.
Tisztelt Csák János Miniszter úr!
A hatalom pusztítani, de építeni is tud. Kérem válassza az utóbbit.
Hiszen Önnek van hatalma ez ellen a kulturális tömeggyilkosság ellen fellépni, és érdemben tenni.
Van hatalma szolgálni.
Van hatalma és van szabadsága dönteni.
Van hatalma és van szabadsága dönteni?
Mi is csináljuk a dolgunkat, kérem, csinálja ön is a dolgát.
Szolgálja az embereket, a kultúrát.
Kérem, hogy tegye meg, amit miniszterként meg lehet!
Legyen szabad.
Higgye el szabad szabadnak lenni.
Mind ehhez kívánok sok erőt és bátorságot.
Goda Gábor
koreográfus-rendező
Az Artus Társulat és az Artus Stúdió alapítója,
Harangozó Gyula-díjas, Imre Zoltán díjas, Eck Imre-díjas, kétszeres Lábán Rudolf-díjas, Érdemes Művész
Kiemelés: Fidelio
Fejléckép: Goda Gábor (fotó: Schiller Kata / Artus)