Színház

Gyalogátkelő a Pokol felé

Beszámoló a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának június 29-i napjáról
2022.06.30. 15:35
Ajánlom
Még soha nem léptem át a magyar-román határt gyalog. Úgy tűnik, hogy ehhez is a kisvárdai fesztiválra kellett jönnöm, ahol lassan olyan meleg lesz, hogy csak a (hotelből közvetlenül is nyíló) strand adhat enyhülést. Meg persze a légkondis színházterem, ez utóbbi azonban Szatmárnémetiben nem volt.

Pár nappal az érkezésem előtt értesítettek, hogy a szemle versenyprogramjában szereplő Woyzeck nem az előzetesen meghirdetett helyszínen, a Művelődési Központban lesz, hanem eredeti játszási helyén, Szatmárnémetiben. Utólag kiderült, hogy azért, mert a forgószínpad mérete miatt nem tudták volna a várdai helyszínre adaptálni a produkciót. Lelkesen leadtam hát a szükséges adatokat, és titkon még örültem is neki, hogy eredeti játszóhelyén láthatom az előadást.

A legfontosabb információ (az indulási időpont módosulása) azonban elkerült, így ha nem nézek rá indulás előtt a Várszínház Facebook-oldalára, egészen biztosan lemaradok. Mivel a közelben voltam, pár perc késéssel ugyan, de én is felpattantam a buszra, és nekivághattunk a közel 2,5 órás útnak.

20220629_143916_1-150009.jpg

Átkelés a magyar-román határon (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Csengersimánál aztán el kellett hagynunk a járművet, a román oldalon ugyanis egy másik sofőr várt minket.

Érdekes látványt nyújthattunk, ahogy körülbelül 60 ember baktat a felforrósodott aszfalton a határ felé, majd besorol közvetlenül a kocsisor mellé az ellenőrzőponthoz.

A túloldalon azonban már látszott Pete településtáblája és a továbbhaladás lehetősége.

20220629_184948_1-145427.jpg

Szatmárnémeti katolikus székesegyház (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Szatmárnémeti nagyon szép és rendezett város, egy nagy parkkal a színház előtt. A Hild József tervei alapján készült római katolikus székesegyháznál szálltunk le a buszról, amely a Szatmári egyházmegye püspöki székesegyháza és a város legrégebbi műemléktemploma. Előtte áll az építtető Hám János püspök szobra. Belülről is gyönyörű, a színházból visszafele volt néhány percünk benézni. Nem akartuk megzavarni a híveket, ezért csak az ajtóból figyeltük a csodálatos freskókat és az oltárt.

Az Északi Színház is impozáns, ráadásul az emeleten kiállították a régi előadások plakátjait, egészen 1919-ig visszamenőleg. A színházterem hűtése viszont érdekesen van megoldva, bár nem volt olyan meleg, mint kint, jó szolgálatot tett az utolsó pillanatban a táskába bedobott legyező.

20220629_164146_1-145426.jpg

A szatmárnémeti Északi Színház folyosója (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

A Woyzeck rendezői szempontból hálás darab, hiszen töredezettsége okán számtalan módon értelmezhető és feldolgozható. Albu István ki is használta az alkalmat, és egy komplett metálkoncertet álmodott a színpadra. A Harag György Társulat színészzenekara a darabban német metálzenét játszik, ami különleges atmoszférát ad az előadásnak, ugyanakkor leszűkíti a játék lehetőségeit: kevesebb figyelem irányul a karakterekre és a viszonyokra, márpedig Büchner drámájában komoly jelentősége van a kapcsolatoknak. Miért retteg Woyzeck (Nagy Csongor Zsolt) a Kapitánytól (Diószegi Attila)? Miért dönt úgy Marie (Budizsa Evelyn), hogy feladja az elveit? Miért egy kutya képében jelenik meg Andres?

Egyáltalán: miért van kutya a színpadon?

Persze, nem minden cél nélküli az ötlet, hiszen az „ember legjobb barátja” szimbolizálja azt, hogy Woyzecknek végső soron csak egyetlen bizalmasa van, Andres, ugyanakkor az állat behozatala olyan rizikófaktor, amely elvonja a figyelmet a lényegről. Csak arra tud figyelni a néző, hogy fekve marad-e, vagy elég jutalomfalatot kap-e ahhoz, hogy a gyilkosság előtt elvigye a rábízott csomagot.

Közben pedig mégis kirajzolódik egy brutális gyilkosság képe, amelyben a kisbabával egyedül maradt nőnek szembesülnie kell azzal, hogy a feje fölött döntenek az életéről.

2022_03_18_0014_1-150848.jpg

Jelenet a Woyzeckből (Fotó/Forrás: Jäger Tibor / Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat)

Ezzel szemben már-már könnyed kikapcsolódásnak látszott Tolsztoj drámája, az Élő holttest, amely a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház koprodukciójában valósult meg.

A közönség itt maga is résztvevője az eseményeknek, ennek a „pokoli lagzinak”, sőt néhányan – Kisvárdán a zsűri – a színészek mellett foglalnak helyet.

Folyamatos az interakció. És a káromkodás. Ez az alkoholba fojtott társas magány, ami a színpadon megjelenik, tökéletesen megélne akkor is, ha szereplők frusztrációi nem artikulátlan üvöltésben csúcsosodnának ki, és talán az is követhetőbb folyamat lenne, hogy ki és miért hal meg.

Nem véletlen, hogy a színháztermet többen már az előadás közben elhagyták, egy nagyobb csoport pedig tüntetőleg a tapsrendnél vonult ki. Pedig az előadás nagyon fontos jelenségre hívja fel a figyelmet: az ember kapcsolódásra képtelen mivoltára. Ott ülnek egymás mellett, játszanak a másik érzéseivel, kihasználnak, tönkretesznek mindenkit a céljaik érdekében, miközben elkerülhetetlenül a végső pusztulás felé tartanak.

289812536_2186962084813422_2968705325906560892_n-151335.jpg

Jelenet az Élő holttestből (Fotó/Forrás: Kisvárdai Várszínház)

Egy biztos: ebben az előadásban nem lehet kívül maradni, megosztja a közönséget, és mindenkinek van róla véleménye. Csak amíg valaki tettekkel fejezi ki a tetszését és nemtetszését, addig mások hazafele sétálva, halkan elemzik a látottakat.

Fejléckép: A szatmárnémeti Északi Színház (fotó: Vass Antónia)

Kenőmájas az értelmiségnek

Kapcsolódó

Kenőmájas az értelmiségnek

A Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja valahogy mindig elkerült – nincs rajta mit szépíteni, négyórás az út Budapestről –, de tavaly és idén végre én is eljutottam rá. Az előző szemlére szerencsés időpontban érkeztem: utólagos beszámolók alapján a két legkiemelkedőbb előadást láttam, ezért úgy indultam neki az idei fesztiválnak, hogy bizakodó vagyok.

Kisvárdai Várszínház

A Kisvárdai Várszínház, hazánk északkeleti „színházi végvára” több mint negyven éves múltra tekint vissza.

Szabadtéri színházi programjaikat júniustól augusztus végéig tartják, több helyszínen. Ilyenkor izgalmas produkciók egész sora várja a közönséget a legkülönfélébb műfaji kínálattal, hazai és határon túli határon túli színházakkal, visszatérő kedvenc társulatokkal, népszerű színművészekkel.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Könyv

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Színház

Mennyből a kuckó – A HEROSZ Állatotthon és a Vörösmarty Színház színész-keresztszülők segítségével keres új otthont az elhagyott állatoknak

A Vörösmarty Színház és a székesfehérvári HEROSZ Állatotthon közös karácsonyi kampányt indít, Mennyből a kuckó! címmel. A közös mentorprogram keretében a teátrum színművészei segítenek a menhely állatainak szerető otthont találni karácsonyra.

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.
Színház hír

Mennyből a kuckó – A HEROSZ Állatotthon és a Vörösmarty Színház színész-keresztszülők segítségével keres új otthont az elhagyott állatoknak

A Vörösmarty Színház és a székesfehérvári HEROSZ Állatotthon közös karácsonyi kampányt indít, Mennyből a kuckó! címmel. A közös mentorprogram keretében a teátrum színművészei segítenek a menhely állatainak szerető otthont találni karácsonyra.
Színház ajánló

„Szavak, amelyek megváltoztatják a világot” – Holt költők társasága januárban háromszor a RaM-ban

Tom Schulman Oscar-díjas filmjének színpadi adaptációja, a Holt költők társasága már csak tavaszig látható, de januárban három alkalommal is látható lesz a RaM-ArT Színházban.
Színház ajánló

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.
Színház ajánló

Kern András főszereplésével mutatják be Az imposztort a Pesti Színházban

Komédia a színház varázsáról és kiszolgáltatottságáról, középpontban egy színészóriással. Az imposztort Rudolf Péter rendezésében december 7-én mutatják be a Pesti Színházban.