Sándor L. István még 2014-ben jelentett meg kiadványt a Katona József Színházról A Katona és kora – A kezdetek címmel, amely az új színház megnyitásának körülményeit taglalja, kiemelve néhány, a korszakban fontos eseményt és kulturális intézményt.
„Legyen a színhely Budapest, annak is a belvárosa, a keltezés pedig a múlt évezredbeli 80-as évek. 1981. december 10-én régi-új színházépület nyílt meg a Petőfi Sándor utca 6. alatt. Csütörtökön sajtóbemutatót tartott a Katona József Színház, majd másnap, pénteken – korabeli szokás szerint – a színház újjáépítőinek rendeztek díszelőadást, szombattól pedig a nagyközönség is birtokba vehette a Katonát” – emlékezett akkor vissza kiadványában a szerző, hozzátéve, hogy az átmenetileg enyhe idő a sajtóbemutató estéjére hidegre fordult.
Az évfordulóra megjelent kötet már az első éveket veszi górcső alá, hosszasan tárgyalva néhány ikonikus előadást, mint A manó vagy a Boldogtalanok.
Többek között ezekről a produkciókról is szó esett az évforduló előestéjén az Írók Boltjában, ahol Szirtes Ági, Benedek Miklós, és Márton András idézték meg az indulás időszakát.
Mindhárman más módon kötődnek a Katonához, azonban egy dologban egyetértenek: az 1981-ben megnyílt teátrum a pályájuk meghatározó állomását jelenti.
„A Katona embrionális állapota volt a magyar színháztörténet, és az én szakmai életem aranykora”
– mondta Márton András, aki az első évad után távozott a társulattól, majd hozzátette, hogy az indulás egy rendkívül izgalmas, kísérletező időszak kezdete volt – az együtt gondolkodás időszaka.
Benedek Miklósnak 13 év jutott a színháznál, ez idő alatt pedig számos olyan darabban játszott, amely hosszú szériát ért meg, mint például a csaknem 10 évig futó Budapest Orfeum vagy a Mirandolina. Benne leginkább a próbák hagytak mély nyomot, a mai napig pontosan emlékszik egy-egy instrukcióra.
Szirtes Ági, aki kollégáihoz hasonlóan szintén a frissen alakuló társulat tagja volt – ő jelenleg is a Katona József Színházban játszik –, ugyancsak számos emlékezetes pillanatot őriz az elmúlt négy évtizedből: többek között a Gobbi Hildával való találkozását a Boldogtalanokban, valamint azt a mára már legendás esetet, amikor A manó bemutatója után az egész épület tőle zengett, mert úgy ment fel a társalgóba, hogy közben azt kiabálta, hogy „győztünk! Győztünk!”.
Az előadás nemcsak a most megjelent könyv lapjain elevenedik meg újra, hanem a képernyőn is, ugyanis a kiadvány mellett az eSzínház is műsorra tűzte. Emellett Nánay István vezetésével az eredeti szereposztás néhány szereplője, illetve azok, akik hosszabb-rövidebb időre átvettek egy-egy szerepet idézik fel október 18-án a próbaidőszakot, a premier napját, valamint magát az előadást.
Az esemény résztvevője lesz Udvaros Dorottya, Cserhalmi György, Csonka Ibolya, Papp Zoltán, Szirtes Ági és Pogány Judit.
A premier évfordulójára új előadással is készül a színház, erre a napra időzítették ugyanis Ibsen Hedda Gablerének bemutatóját, amely Székely Kriszta rendezésében kerül színre, a címszerepben pedig Jordán Adél látható.
A Katona József Színház első bemutatójáról szóló beszélgetésre a belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További információ az alábbi oldalon olvasható.
Fejléckép: A Katona és kora könyvbemutatója (fotó: Vass Antónia)