Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A Gyulai Várszínház Művészeti és Társadalmi Tanácsadó Testülete augusztus 17-ei évadzáró ülésén értékelte az 60. évad programjának megvalósítását. Erről dr. Elek Tibor igazgató és Kónya István alpolgármester tájékoztatta a sajtó munkatársait a gyulai vár melletti Rondellánál. Elmondásuk szerint a testület tagjainak egyöntetűen az volt a véleménye, hogy a Gyulai Várszínház nehezített terepen, a jubileumhoz méltó évadot tartott. Az évad előkészítését, megszervezését rendkívül megnehezítette az állami pályázati támogatások körüli bizonytalanság, a megrendezését pedig a szokatlanul sok eső.
Ezek ellenére az elmúlt évekhez hasonlóan gazdag, sokszínű, a nézőszámot, a jegyárbevételt, a közönségvéleményeket tekintve még azoknál is sikeresebb évadot rendezett meg a Várszínház.
Június 22. és augusztus 16. között 55 programot valósítottak meg a színház szervezésében, rendezésében. A nézőszám 14 százalékkal, a jegyárbevétel 16 százalékkal haladta meg a 2022. évit.
A színház vezetése a magyar színházi kultúra gazdagságát, sokszínűségét, legkülönbözőbb értékeit kívánta idén is bemutatni a gyulaiaknak, az ott tartózkodó üdülővendégeknek és a kulturális turizmus híveinek. Az összművészeti fesztiválprogram során a legváltozatosabb műfajokban, a legkülönbözőbb érdeklődésű és legkülönbözőbb korosztályú közönségréteknek kínáltak minőségi művészeti élményeket.
Nagy érdeklődés övezte a színházi olimpia előadásait (Prometheusz ’22, Luxuria, Húszezer mérföld a tenger alatt), a három színházi fesztivált (Világirodalmi Klasszikusok Fesztiválja, Erdélyi Hét, Molnár Ferenc Napok), s mellettük a Free Zenei Fesztivált és a XI. Irodalmi Humorfesztivált.
Négy új bemutatót valósítottak meg, abból kettő ősbemutató volt. John Christopher-Wood GarázsMacbethjét teljes mértékig saját fejlesztésben hozták létre,
Verebes Ernő Pengetangó című darabját az Aradi Kamaraszínházzal és az Esztergomi Várszínházzal koprodukcióban mutatták be. Mint ahogy a Molnár Ferenc két egyfelvonásosának bemutatója, az Egy, kettő, három – Az ibolya is a Nemzeti Színházzal koprodukcióban valósult meg. Magát a bemutatót elmosta ugyan az eső, de a nyilvános főpróbán a közönség nagy tetszéssel fogadta az előadást, mint ahogy a GarázsMacbeth és a Pengetangó előadásokat is, melyeknek az eddigi kritikai visszajelzései is rendkívül pozitívak. Háy János Én vagyok én című, Petőfi Sándor Caraffa című drámatöredéke alapján írott darabját felolvasószínházi formában mutatták be Gyulán.
A jubileumi évad lehetőséget adott a helyi művészek a korábbiaknál is hangsúlyosabb bekapcsolására a programokba, így indította a Free Zenei Fesztivál Népzenei és világzenei napját a gyulai Élővíz zenekar, a Jazz és blues napon fellépett a gyulai Horváth Elek által vezetett JazzElek formáció, de a Pénzügyőr Big Bandban is gitározott egy gyulai művész, Kovács Tamás. A klasszikus zenei napon pedig a békéscsabai Alföld Quartet is muzsikált, az Operagálán a gyulai Tokai Ágnes is énekelt. A GarázsMacbeth című bemutatót kifejezetten a gyulai Kovács Vandára tervezték, de ő és egy másik gyulai színész, Beszterczey Attila is szerepelt a Pengetangó című bemutatóban. A gyulai Erkel Ferenc Vegyeskar és a Békéscsabai Bartók Béla Vegyeskar önálló koncertet adott Varázslatos filmdalok címmel. Az Irodalmi Humorfesztiválnak is volt két Békés megyei résztvevője, Farkas Wellmann Éva és Hartay Csaba személyében.
A jubileumi évad ajándéka volt a közönségnek színházi olimpia három külföldi előadása és a háromnapos Free Zenei Fesztivál 13 ingyenes koncertje.
Nívódíjak odaítéléséről is döntött a testület, mely döntés Gyula Város Képviselő-testületének jóváhagyása után válik hivatalossá. Gyula Város Önkormányzata és a Gyulai Várszínház által alapított Sík Ferenc-díjat Tapasztó Ernő rendezőnek Verebes Ernő Pengetangó című darabjának invenciózus megrendezéséért. A Gyula Város Önkormányzata által alapított Havasi István-díjat Sipos Imre színművésznek ítélték oda, John Cristopher-Wood GarázsMacbeth című előadásában és Verebes Ernő Pengetangó című előadásában nyújtott kiemelkedő színművészi teljesítményéért. A Gyulai Várszínház által alapított Őze Lajos-díj jutalmazottjára, az eső következtében elmaradt gyulai bemutató miatt a testület később tesz javaslatot, Molnár Ferenc: Egy, kettő, három – Az ibolya című előadás nemzeti színházi bemutatója után.
Támogatott tartalom.
Fejléckép forrása: Gyulai Várszínház