Színház

„Ha az ember boldogtalan, nem lesz másik élete, amiben boldog lehet” – Kortárs amerikai sikerdarab ősbemutatójára készül a Budaörsi Latinovits Színház Máté Gábor rendezésében

2023.10.03. 13:00
Ajánlom
„Ami egy-két generációval korábban évek alatt zajlott le két ember között egy kapcsolatban, ahhoz ma fél óra is elég. Mindez gyökeresen változtatta meg az egymáshoz való viszonyunkat, a szeretet, mint olyan, pedig talán már nem is azt jelenti, hogy a másikban mit szeretünk, hanem valami egészen mást” – véli Máté Gábor. A Katona József Színház igazgatója és rendezője második bemutatójára készül Budaörsön. Ezúttal egy kortárs amerikai sikerdarabot, a Pulitzer-díjas Annie Baker John című párkapcsolati drámáját viszi színre a fővárostól néhány buszmegállónyira fekvő Budaörsi Latinovits Színházban.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Annie Baker fiatal amerikai drámaírónő John című színdarabját 2015-ben mutatták be New Yorkban, és azonnal hangos sikert aratott, a Time Out magazin „Az 50 legjobb valaha megírt dráma” közé választotta. „Kísérteties meditáció azokról a témákról, amik a szerzőt leginkább jellemzik; a magány állandó jelenléte az ember életében, valamint a szeretet és a jelentőségteljes kapcsolatok utáni zaklatott kutatás” – áll a New York Times méltatásában. A Johnt itthon először a Budaörsi Latinovits Színházban láthatja a közönség Németh Nikolett fordításában és dramaturgi közreműködésével. A Máté Gábor által rendezett előadás bemutatója október 6-án lesz, szereplői Bánsági Ildikó, Hartai Petra, Takács Katalin és Böröndi Bence.

IMG_8900-125706.jpg

A John próbája (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

„A John Gettysburgben játszódik. Egy kisvárosban, ami arról híres, hogy itt zajlott az Amerikai Polgárháború legnagyobb és legvéresebb csatája.

Erre a történelmi eseményre azóta egy egész üzletág épült, a turisták azért mennek Gettysburgbe, mert a hiedelem szerint a halott katonák szellemei visszajárnak ide,

sok helyi kisvállalkozás pedig direkt rájátszik erre. Van emiatt a városkának egyfajta misztikus jellege, nem véletlen, hogy Annie Baker ide írta meg a Johnt. Mindenféle furcsa dolog megtörténhet itt, ebből következően az egész darabot átlengi egyfajta különös misztikum” – meséli Máté Gábor a készülő előadásról. 

„Fiatal pár érkezik egy kisvárosi panzióba. A házinéni nagyon kedves. A beteg férjét ápolja, akit sose látni, állítólag a ház másik szárnyában lakik. A szobák az amerikai polgárháború hőseiről kapták a nevüket, de különös módon néha lakhatatlanná válnak. A lépcsőfordulóban egy félelmetes baba ül karosszékben. Mintha bámulná a vendégeket. Van, hogy a lámpák csak úgy maguktól lekapcsolódnak. Aztán megjelenik a szállásadó nyolcvankét éves vak barátnője, aki azt állítja, hogy korábban elmebeteg volt, de nem kell aggódni, mert már nem az” – olvashatjuk az előadás ajánlójában.

„Ez egy nagyon szépen felépített, rendkívül gazdagon rétegzett, generációkon átívelő párkapcsolati dráma, aminek egészen egyszerű a története. Egy fiatal pár (Hartai Petra és Böröndi Bence) megérkezik egy gettysburgi panzióba, majd szép lassan nyilvánvalóvá válik, hogy tulajdonképpen a párkapcsolatukat próbálják megmenteni. Rajtuk kívül még ketten szerepelnek a darabban, a panzió vezetője (Takács Katalin) és az ő barátnője, aki vak (Bánsági Ildikó).

Én leginkább az emberi kapcsolatoknak a kétségbeesettségét keresem ebben a történetben,

illetve azokat a nehézségeket, amiket két egymáshoz illő vagy nem illő ember, akik valamiért egymás mellé rendelődtek az életük során, megpróbálnak valamilyen módon megoldani. Ennek a képtelensége és lehetetlensége húzódik végig a darabon, aminek nem véletlenül van a fiatal pár mellett két olyan idősebb szereplője, akik már nagyon sok mindenen keresztülmentek az életük során, így egészen más a rálátásuk a fiatalok problémáira. Ilyen szempontból egy bölcseleti komédia is ez. Nagyon ritkán látok ennyire hétköznapi nyelven megírt és hétköznapian játszható darabot, mint a John – árulja el a rendező.

„Hogy mit gondolok ennek a két embernek a párkapcsolati vívódásáról?” – teszi fel a kérdést Máté Gábor. „Azt, hogy az embernek egy élete van, és én azt vallom, hogy ez alatt az egy élet alatt azt a valamit, ami számunkra megadatott, ki kell maxolni. Ha valaki egy ember mellett úgy tudja leélni az életét, hogy a lehető legboldogabb, és érzelmileg mindent meg tud adni a társának és a gyerekeinek, akkor azt kell csinálni. De ha az ember boldogtalan, nem lesz másik élete, amiben boldog lehet. Én abban hiszek – de ez természetesen nem feltétlenül követendő –, hogy

az embernek mindent meg kell tennie azért, hogy valóban boldog legyen, mert csak akkor tudja boldoggá tenni a környezetét is.

Annak semmi értelme nincs, hogy boldogtalanul tegyem tönkre talán éppen azoknak az életét, akiket a legjobban szeretek.”

IMG_8921-125706.jpg

Máté Gábor a John próbáján (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

Majd így folytatja: „az más kérdés persze, hogy a mai világban annyi információ éri az embert, hogy nagyon nehéz egyenesen végigvinni valamit. Elég csak abba belegondolni, hogy folyton a kezünkben van a mobiltelefon – ami egyébként a Johnban is fontos szerephez jut –, amivel hihetetlen módon tudunk belekerülni mások életébe, és ők is a miénkbe. A digitális technikai eszközök által felfoghatatlanul felgyorsultak a kapcsolati folyamatok.

Míg régen egy viszony hosszú udvarlással indult, a párok leveleket írtak egymásnak, és hetekig várták a választ, ma már egy sms-ben vagy fotóval elintézhető két perc alatt minden.

Ami egy-két generációval korábban évek alatt zajlott le két ember között egy kapcsolatban, ahhoz ma fél óra is elég. Mindez gyökeresen változtatta meg az egymáshoz való viszonyunkat, a szeretet mint olyan pedig talán már nem is azt jelenti, hogy a másikban mit szeretünk, hanem valami egészen mást.” A Johnt október 6-tól láthatja a közönség a Budaörsi Latinovits Színházban!

További információ és jegyvásárlás itt érhető el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: A John próbája (fotó/forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

„A boldog békeidők lokálpatriótája”

A Gózon Gyula Kamaraszínház új gasztroszínházi receptet próbál ki: Krúdy írásaiból készítettek színpadi adaptációt úgy, hogy előadás közben szépen megfőznek egy Krúdy-kedvenc ételt, talán pörköltalapút, amelyet majd bor mellett tálalnak is a nézőknek. A produkció december 14-én mutatkozik be a Szentendrei Teátrum MűvészetMalom helyszínén.
Színház ajánló

Citromba harapni édes: Miért nem hagyhatja ki a Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons előadást?

Mit jelent igazán szavak nélkül megérteni egymást? Hogyan kommunikáljunk, amikor minden szavunk érték? A Karinthy Színház Lemons Lemons Lemons Lemons Lemons című előadása elgondolkodtató, humoros és érzelmileg is mély utazást kínál.
Színház ajánló

Tárgyalótermi darab és 20. századi klasszikus látható a Katona két új bemutatóján

December 13-án Nyílt tárgyalás címmel, Székely Kriszta rendezésében mutatják be Ferdinand von Schirach művét a Katona József Színházban, majd december 14-én A Halál kilovagolt Perzsiából, Hajnóczy Péter műve kerül színre, Bagossy Júlia rendezésében a Kamrában.
Színház ajánló

Széles repertoárral várja nézőit a Pintér Béla és Társulata

A 2024 szeptembere óta az Átriumban játszó Pintér Béla és Társulata januárban és februárban tizenöt különböző előadással, összesen negyvenegy estén várja nézőit.
Színház ajánló

Székely Csaba sikerdarabja, az Öröm és boldogság a két ünnep között újra Budaörsön

A nagy érdeklődésre való tekintettel december 27-én ismét műsorra tűzi az Alföldi Róbert által rendezett Öröm és boldogságot a Budaörsi Latinovits Színház.