Második alkalommal adták át 2020. február 25-én a Kortárs Magyar Dráma-díjat, az eseménynek idén is a Rózsavölgyi Szalon adott otthont. Az elismerést 2019-ben alapította Radnóti Zsuzsa Kossuth-díjas dramaturg, Örkény István özvegye, életművének gondozója.
„Széttöredezett a világ, nem lep meg, hogy mozaikokból áll össze a színházirodalom is. Sokszor megesik, hogy társulatok hoznak létre előadásszövegeket, és színdarab lesz belőlük aktuális társadalmi hatással. Az alapítvánnyal az volt a célom, hogy olyan darabokat – íróikat, létrehozóikat – támogassak, amelyek jelenre ható társadalmi, történelmi folyamatokat tudnak megfogalmazni, felszínre hozni” – mondta Radnóti Zsuzsa.
A Kortárs Magyar Dráma-díjról kuratórium dönt, amelynek elnöke Radnóti Zsuzsa, a kuratórium további tagjai: Lőkös Ildikó dramaturg, Csizmadia Tibor rendező, Németh Gábor író és Nánay István színikritikus. A díjat minden évben Örkény István drámája, a Tóték ősbemutatójának napján (február 24. vagy annak közelében) adják át. „A Tóték mondanivalójában pontosan azt képviseli, amit én rendkívül fontosnak tartok a színpadon látni: valamit elmondani erről az országról, a történelemről, a magyarok karakterológiájáról, amilyen például Tót Lajos is, aki sokáig tűri a hatalmi arroganciát, aztán hirtelen fellázad” – fejtette ki az alapító.
Az első évben az Egy piaci nap (Radnóti Színház) színpadi szövegéért kapta Mohácsi János, Mohácsi István, Závada Pál, illetve a Megfigyelők című darabjáért (Trafó) Kelemen Kristóf. Idén három díjat osztottak ki, minden díjazott esetében
kiemelkedő szempont volt a szövegekben rejlő progresszivitás.
Kortárs Magyar Dráma-díjat vehetett át Székely Csaba a 10 (Radnóti Színház) színpadi szövegéért, Schwechtje Mihály Az örökség (Füge produkció, Jurányi Ház) színpadi szövegéért, valamint Hajdu Szabolcs és Török-Illyés Orsolya az Obiectiva Theodora című hangjátékért.
A díjátadó ünnepségen laudációt mondott Máté Gábor, a budapesti Katona József Színház igazgatója, Spiró György író, valamint Tompa Andrea író, kritikus.
Díjazott művek
- 10
A 10 tíz magányos ember történetét meséli el úgy, hogy közben fokozatosan bomlanak ki egymáshoz fűződő viszonyaik, egymás sorsát keresztező életútjaik. Mind a tízen megszegik a bibliai parancsolatokat, elkövetnek valamilyen bűnt. De vajon mindenki bűnös, aki bűnt követ el? Székely Csabát a súlyos kérdéseket a rá jellemző fekete humorral ragadja meg, tragikus és groteszk helyzeteket vonultatva fel.
- Az örökség
Egy fiatal gyerekorvos anyja halála miatt Németországból visszatér Borsodba. Ő örököli anyja után a gyerekorvosi praxist. Az örökség körüli ügyek rendezése mellett kénytelen tisztázni magában az anyjával való viszonyát, és szembenézni azzal, hogy valójában mit is örökölt meg, amikor rámaradt a magyar vidék gyógyításra váró lakossága. Schwechtje Mihály színdarabjában azzal szembesülünk, hogy az olyan hagyományos értékek, mint a tisztesség és az emberség mára érvénytelenné váltak.
- Obiectiva Theodora
Hajdu Szabolcs és Török-Illyés Orsolya hangjátéka a román kommunista diktatúra titkosszolgálata, vagyis a Securitate közel 3000 oldalas megfigyelési dossziéja alapján készült, amelyben a hetvenes-nyolcvanas évek ikonikus erdélyi magyar színésznőjét, Illyés Kingát figyelte meg a szervezet.
Radnóti Zsuzsa a sok évtizedes színházi munkájáért kapott Kossuth-díjával járó juttatás egy részéből hozta létre azt a kortárs irodalmi alapítványt, amely a Kortárs Magyar Dráma-díjat odaítéli. Ezt a mecénásgesztust díjazta tavaly decemberben az Art is Business Díj kuratóriuma a „Művészek a Művészekért” elismeréssel, amelynek a Fidelio a védnöke.

Kapcsolódó
Egy mecénás gesztusa – Radnóti Zsuzsa az érdekmentes gondolkodásról
Radnóti Zsuzsa két éve Kossuth-díjat kapott sok évtizedes színházi munkájáért. A kitüntetéssel járó juttatás egy részéből kortárs irodalmi alapítványt hozott létre, amely idén először ítélte oda a Kortárs Magyar Dráma-díjat. Ezt a mecénásgesztust díjazta az Art is Business Díj kuratóriuma a „Művészek a Művészekért” elismeréssel, amelynek a Fidelio a védnöke.
Fejléckép: Székely Csaba (fotó: Rózsavölgyi Szalon), Schwechtje Mihály (fotó: HBO), Hajdu Szabolcs és Török-Illyés Orsolya (fotó: Puklus Péter és Trafó Galéria)