A Bécsy Tamás-díjat az MTA Színház- és Filmtudományi Állandó Bizottsága és a Theatron Műhely Alapítvány kutatóközössége a veszprémi Színháztudományi Tanszék első induló szemeszterének 25. évfordulóján alapította azzal a céllal, hogy ilyen módon emlékezzen meg a színháztudomány magyarországi intézményeinek megalapítójáról, Bécsy Tamásról.
A díjat minden évben a szakember születésnapján, augusztus 28-án hirdetik ki, a díjátadóra pedig ősszel kerül sor.
Az MTA és a Theatron indoklása szerint Herczog Noémi munkássága ráirányítja a figyelmet a színháztudomány és a színikritika szerepére és jelentőségére, májusban megjelent könyve pedig segít a nemzeti önismeret elmélyítésében és aktualizálás nélkül, szakszerűen és elegánsan mutat rá a színház és kritikája egykori és mai helyzete közti analógiákra.
Patonay Anita a színházi nevelési társulatok munkáját segítve azzal érdemelte ki a díjat, hogy közel hat évnyi kutatómunkával elkezdte a mozgalom magyarországi történetének feltárását.
Herczog Noémi az ELTE elvégzése után a Színház- és Filmművészeti Egyetemen doktorált 2018-ban, újságíróként és oktatóként egyaránt tevékenykedik. A Színház folyóirat szerkesztői, és az Élet és Irodalom színikritikusi munkái mellett tanít a Freeszfén, valamint a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Film Karának adjunktusa. Több színházi témájú kiadvány elkészítésében is részt vett, 2022-ben jelent meg saját kötete KUSS! Feljelentő színikritika a Kádár-korban címmel.
Patonay Anita is az ELTE-ről indult, színészként és drámapedagógusként dolgozik. Fő területe a színházi nevelési előadások, rendszeresen szervez feldolgozó és beavató programokat, meseterápiás képzéseket.
Fejléckép: Herczog Noémi és Patonay Anita (forrás: Magyar Tudományos Akadémia)