Sokféle rendezővel dolgoztál, dolgozol. Most Kocsis Gergellyel próbálsz, önálló estedet Pelsőczy Réka rendezte, mindketten a Katona József Színházból jönnek. Másként közelítenek esetleg darabokhoz?
Nem. Amikor egy rendező ott áll a színészek előtt az anyaggal, akkor már az ő személyisége kerül előtérbe, az ő gondolatai. A munka személyfüggő és nem az számít, hogy katonás-e valaki. Aki vezet, az hál’ istennek – és sajnos – meghatározza a közösség működését.
Becéző szavak
Kocsis Gergely rendező szerint különleges derű szövi át Dan Gordon darabját, amely egy feszült anya-lánya viszony szívszorító története. Aurorát, a strapás, sziporkázó anyát Hernádi Judit alakítja, a szorításból menekülő lányát Péter Kata formálja meg. A színpadi adaptáció Larry McMurtry világhírű regényéből készült, az öt Oscar-díjas film forgatókönyve alapján. A szórakoztató, mélyen emberi történet mindenekfelett arról szól, hogy sohasem késő az őszinteség.
Hogyan találkoztál először a történettel?
Először a könyvet olvastam el, nagyon régen, és már akkor arra gondoltam, hogy egyszer majd eljátszhatnám ezt a szerepet. De nem mondtam el senkinek. Később láttam csak a filmet, és hiába volt nagyon sikeres, nem tetszett annyira. A könyvet sokkal jobbnak találtam. Egyébként mostanában nagyon sok előadás készül filmes adaptációból, de továbbmegyek, a filmek is sokszor filmes adaptációk újragondolásai, remakek.
Előszőr Szentendrén mutatjátok be a darabot, szeretsz szabadtéren játszani?
Szentendre, szabadtér, nyáreste, az csak egy körülmény, ami nehezíti a dolgunkat. Engem a darab érdekel. Egy zenés vígjátéknak lehet, hogy jót tesz a nyílt ég, de szabadtéren nehezebb a figyelmet koncentrálni.
Nem egyszerű a Becéző szavak története, már csak azért sem, mert generációs mintákat visznek tovább a szereplői.
Ez egy olyan történet, ami bárhol, bárkivel, bármikor megtörténhet – sőt, nagyrészt meg is történik.
Egy családban játszódik, ahol van élet, szerelem, gyerekek, unokák és egyszer csak történik valami, ami a betegséghez vagy az elvesztéshez kötődhet – még akkor is, ha más sorrendben, mint ahogy azt az ember várná. Központjában egy anya-lánya kapcsolat áll, össze vannak forrva, egymás feltételei. Mintha ellentétei lennének egymásnak, de közben mégsem.
Péter Kata játssza a lányodat, hogyan értitek meg egymást?
Szerintem nagyon jól és örülök a találkozásnak. Évekkel ezelőtt láttam az életéről szóló előadást, amit osztálytársaival, az AlkalMáté Truppal készített. Érdekes vállalkozás volt, tulajdonképpen egy terápia, ezt ő mondta róla. Aztán láttam párszor színházban is, úgyhogy nem ismeretlen a számomra.
Nekem is volt egyszer egy olyan fellépésem a saját lányommal, amit én terápiának nevezek.
Kocsis Gergellyel is először dolgozol együtt, mennyire tett kíváncsivá?
Mindig nagyon várom, hogy mit fog mondani a rendező. Mélyen szükségem van arra, hogy legyen gondolata, hogy tudja mit akar. Kocsis Gergelynek nagyon jó agya van, egyszerűen függővé tett a próbák alatt, és micsoda Platonov! Megnéztem a Kamrában.
Gyabronka Józseffel milyen élmény a találkozás?
Nagyon örülök, hogy végre együtt dolgozhatunk, először a pályánkon, pedig régóta, még amatőrszínész korából ismerjük egymást a Pinceszínházból. Hihetetlenül tehetséges és helyes ember. Nagy döntéseket hozott a pályáján, amikor nem azt a vonalat vitte tovább, amit mások kigondoltak neki, hanem a függetlenek felé ment el, és különleges előadásokat csinált. Ez is az ő szellemiségét dicséri, ami számomra nagyon tiszteletre méltó.
Hernádi Judit és Gyabronka József a Becéző szavak próbáján (Fotó/Forrás: Takács Attila / Orlai Produkciós Iroda)
Valahol rokonlélek lehet, hiszen te sem a kikövezett úton haladsz.
Igen, egy picit igen.
Én is mást csinálok, mint amit mások kigondoltak nekem.
Ebben a szerepben mi az érdekes a számodra?
Az, hogy meg kell csinálni. Felkértek rá és most teljesítek. Nem én akartam eljátszani, nekem nincsenek „akarásaim”, de most, hogy már belekezdtem, meg akarom csinálni, méghozzá örömmel.
Az anya-lánya viszony miatt lett fontos nekem, mert sok szempontból eszembe juttatja a mi kapcsolatunkat a lányommal – és gondolom ezzel más is így lesz majd.
Azért jólesik a felkérés?
Ezen nem gondolkodom. Az Orlai Tiborhoz fűződő viszony a fontos nekem.
A Belvárosi Színházban van egy „elképzelt” társulatunk, akikkel összetartunk.
De ha mindent elvállalnék, amire felkérnek, nem maradna belőlem semmi. Nehezen adok. Alapvetően úgy érzem, hogy legszívesebben egy ideig nem csinálnék semmit sem.
Erre jó a nyár, nem?
Nem, mert végig dolgozni fogok, méghozzá ötödik éve. Úgyhogy a nyár nem jó erre. Most például, ebben a pillanatban, itt, ennél a kerti asztálnál ülve nyaralok.
Ha nincs szabadidőd és nincs nyarad, miből tudsz feltöltődni?
Ha van egy szabad estém, színházba járok és sokszor moziba is. Gyakran vigyázok a lányom kutyusára, ma reggel is egy nagyot sétáltam vele. Szerintem, ha egy állatra odafigyel az ember, az rendbe teszi azt a nagyképű dolgot, hogy mi lennénk a világ közepe. Picike dolgok nagy örömet tudnak okozni.
Becéző szavak
Bemutató: július 5., 20:30
További előadások: július 6., 11., 12., 13. 20:30
Szentendrei Teátrum, Városháza
A Szentendrei Teátrum és az Orlai Produkciós Iroda előadása magyarországi ősbemutató, szeptembertől a Belvárosi Színházban látható.
Fejléckép: Hernádi Judit (Fotó: Takács Attila / Orlai Produkciós Iroda)