Színház

Hogyan lett a gyönyörű színésznőből Shakespeare felesége?

2017.05.30. 15:51
Ajánlom
Anne Hathawaynek, A nyomorultak Oscar-díjas sztárjának vajon csak a neve egyezik meg a legendás szerző nejéével, esetleg távoli leszármazott lehet?

Ha már rég vettünk részt irodalomórán, jókora az esély rá, hogy az Anne Hathaway névről azonnal a bájos amerikai színésznő ugrik be, nem pedig William Shakespeare felesége, akit a világ leghíresebb drámaírója 1582 novemberében vett nőül, és akivel a közhiedelemmel ellentétben szerelmi házasságot kötött (erről Kiknek a szerelme volt még Shakespeare? című korábbi cikkünkben írtunk részletesebben).

Kiknek a szerelme volt még Shakespeare?

Kapcsolódó

Kiknek a szerelme volt még Shakespeare?

Szerelmünk, Shakespeare – hirdeti a Madách Színház június 9. és július 16. között tartandó fesztiváljának neve. De vajon rajtuk kívül kiknek a szerelme volt még Shakespeare? Ismerjék meg a legendás szerző szerelmi életéről szóló legizgalmasabb összeesküvés-elméleteket!

A Neveletlen hercegnő, a Túl a barátságon, Az ördög Pradát visel, a Rachel esküvője, az Egy nap, a Csillagok között vagy az Oscart hozó A nyomorultak sztárja Brooklyban született, s habár ír és angol felmenőkkel is rendelkezik, nincs rá bizonyíték, hogy köze lenne Shakespeare feleségének családjához.

A névegyezés azonban természetesen nem a véletlen műve.
Anne Hathaway a Jane Austen magánélete című filmben

Anne Hathaway a Jane Austen magánélete című filmben (Fotó/Forrás: Budapest Film)

A színésznő szülei Philadelphiából származnak: édesapja, Gerald T. Hathaway ügyvéd, édesanyja, Kate McCauley Hathaway pedig énekesnő és színpadi színésznő – Anne Hathaway az ő hatására kezdett el színészkedni, és szintén az ő színházi kötődése az oka annak, hogy a vezetéknevek vicces azonosságára rákontrázva a szülők a legnagyobb drámaíró feleségéről nevezzék el a lányukat. Így kapta az újszülött a legendás szerző nejének keresztnevét is az azonos vezetéknév mellé (a színésznő teljes neve egyébként Anne Jacqueline Hathaway).

A szakmában tehát a sztár ugyanazon a néven fut, mint Shakespeare felesége, a magánéletben azonban állítólag mindenki csak Annie-nek szólítja. Nem valószínű ugyanakkor, hogy a művész a néhai névrokontól akarná ily módon megkülönböztetni magát, hiszen

nincs olyan színész, aki bánná ezt az apró, ám jelentőségteljes kapcsolatot.

Anne Hathaway egyébként játszott is Shakespeare-t: 2009 nyarán a New York-i Central Parkban a Delacorte Theatre által színpadra állított Vízkereszt, vagy amit akartokban ő volt Viola (a fenti videó 59. másodpercétől kezdve ebből az előadásból láthatunk részleteket). Ami pedig az eredeti Anne Hathawayt illeti, vele mint múzsával a június 9. és július 16. között a Madách Színházban zajló Szerelmünk, Shakespeare fesztivál több programjában is találkozhatunk.

További részletek ide kattintva olvashatók!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.