Térey János nagyívű verses drámatetralógiájából készült A Nibelung-lakópark című előadást mutatják be Szikora János rendezésében – tájékoztatott a székesfehérvári Vörösmarty Színház. A darab a modern társadalmak mítoszait és identitásválságát tematizáló középkori Nibelung-mondakör újraértelmezése, amely napjaink luxuslakópark-miliőjébe helyezi át a klasszikus konfliktusokat.
Az előadás nemcsak témájában formabontó, hanem látványvilágában is. A rendezés végig a film és a színház mezsgyéjén egyensúlyoz, melyben a világon
első alkalommal jelenik meg színházi szerepben egy humanoid robot, mint az egyik szereplő.
A robot ugyan nem beszél, és nem utánozza az emberi érzelmeket, jelenléte mégis erőteljes hatást kelt: a hús-vér színészekkel együtt válik a történet részévé. A nézőket akaratlanul is elgondolkodtatja, hogy mit tekintünk élőnek, jelenvalónak, vagy akár „emberinek” egy színpadi helyzetben.
A robot szerepeltetése nem öncélú látványosság, hanem szerves része a darab tematikájának.
A rendező, Szikora János, így fogalmaz:
„A humanoid robot nemcsak karaktert játszik, hanem maga is kérdést tesz fel:
mit jelent embernek lenni a mesterséges intelligencia korában? Hol húzódik a határ a gép és az ember között – erkölcsben, emlékezetben, érzésben?
Az ötlet akkor fogalmazódott meg bennem, amikor egy próbafolyamat alatt szembesültem azzal, mennyire kiszámíthatóan reagálunk bizonyos érzelmi helyzetekben, mint egy program. Innen jött a gondolat: mi történne, ha ezt a „programot” valóban egy gép alakítaná a színpadon?”
A Nibelung-lakópark tehát nemcsak egy új színházi bemutató, hanem várhatóan mérföldkő lesz a digitális kultúra és az előadóművészet találkozásában. Bár voltak már nemzetközi kísérletek humanoid robotok színpadi megjelenésére – például Japánban vagy Németországban –, ezek többnyire technológiai látványosságként vagy performanszelemként működtek.
A Nibelung-lakópark ezzel szemben aktív szereplőként használja a robotot. A gép néma, mozdulatai egyszerűek, jelenléte mégis újraértelmezi az emberi viselkedés és jelenlét fogalmát a színpadon.
A színdarabhoz a humanoid robotot a Infuze Robotics, az Unitree termékek kizárólagos közép-európai forgalmazója biztosítja.
„A humanoid robotok fejlesztése már a kezdetektől annak a célnak a szellemében történik, hogy segítsék a veszélyes vagy monoton munkafolyamatok kiváltását, automatizálását és hatékonyabbá tételét. Nagy öröm számunkra, hogy ez a néhány éve még csak kísérleti környezetben létező technológia, amely mostantól kereskedelmi forgalomban, bárki számára elérhető, már a művészet és a színház világát is inspirálja”– mondta Körömi János, az Infuze Robotics ügyvezető igazgatója.
Fejléckép: Humanoid robot A Nibelung-lakópark próbáján (fotó / forrás: Kiss László / Vörösmarty Színház)