Az idén negyedik alkalommal megtartott ceremónia harmadízben valósulhatott meg az FHB Bank támogatása révén, melynek képviseletében dr. Spéder Zoltán igazgatósági elnök nyitóbeszédében kiemelte, mennyire fontos a gazdasági válság idején sem felhagyni a kultúra finanszírozásával, sőt, egy olyan „kötőszövetet" vél felfedezni a területben, melynek megerősítése segíthet a pénzügyi gondokkal párhuzamosan jelentkező társadalmi válság orvoslásában, ezért kiemelt jelentőségű.
Ez alkalommal is a hazai színház- és filmművészet elismert képviselői jelölték az arra érdemesnek tartott harminc év alatti művészeket, alkotókat. Az így létrejött ötvennégy fős listáról a zsűri választotta ki azt a tíz személyt, akiket november 19-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban megtartott díjátadón jutalmaztak a címmel járó 7000 eurós összeggel.
A színművészek közül elismerésben részesült Radnay Csilla, és Szabó Kimmel Tamás, a Nemzeti Színház színészei, Trokán Anna, a veszprémi Petőfi Sándor Színház tagja, Kerényi Miklós Máté, a Budapesti Operettszínház művésze, a Vígszínház társulatából Telekes Péter, valamint a függetleneket erősítő Orosz Ákos, a Maladype tagja. Díjazták továbbá Pap Adrienn balettművészt, az Állami Magyar Operaház magántáncosát, Szlávik Juli jelmeztervezőt, Fekete Ádám dramaturgot, a Színművészeti Egyetem harmadéves hallgatóját és Rév Marcell operatőrt.
A díjakat a zsűri tagjai közül Molnár Piroska, a Nemzet Színésze, Eszenyi Enikő, a Vígszínház igazgatója, Dr. Takács Ildikó, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának tagja, Dr. Lovassy Tamás, az alapítvány kuratóriumának főtitkára, valamint Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója adta át. Balogh Gabriella, az FHB Bank igazgatóságának tagja és Bálint András, a Radnóti Színház igazgatója szintén a zsűri tagjaként vettek részt a kiválasztási metódusban. Ennek folyamatáról és az idei díjazottakról Eszenyi Enikőt kérdeztük:
- Hogy állunk ma fiatal tehetségekkel? Mennyire ment könnyen a díjazott tíz fő kiválasztása?
- Nekem azért nagyon nehéz, mert mindig van egy csomó olyan fiatal tehetség, akik nem kapták meg ezt a díjat, és még sok jelöltem lett volna, akár a saját színházamból is Réti Adrienn, Molnár Áron, vagy Szatory Dávid a Nemzeti Színházból, aki szintén esélyes erre a díjra. De sajnos ennyi ember fér bele.
- Hogyan alakult a közös munka a zsűriben?
- Van úgy, hogy mindenben egyetértünk, máskor valaki másképp gondolkozik, de épp ettől jó a zsűri összetétele, mert sok mindent lefed. Én például nagyon támogatom Orosz Ákost, aki egy kiváló független csapatnál van, és ezzel áttételesen, de a Maladypét is elismerjük. Nem közhely, hogy ez egy nagyon fontos díj, mert ezek a gyerekek ma nem tudnak túl sok helyen dolgozni, és ezért segítségre van szükségük.
- Nehezebb helyzetben vannak ma a pályára lépők?
- Én csak azt tudom, hogy Pepének [Telekes Péter, a Vígszínház társulatának tagja, az egyik díjazott] a zakója, ami most rajta volt a díjátadón, a Lovakat lelövik, ugye? című előadásból van, és nem a sajátja.
- Határon túli alkotók nem szerepeltek az idei díjazottak között, miközben - jogosan - mintha most nagyobb figyelem esett volna rájuk, hogy csak az utóbbi néhány nagyobb színházi elismerést emeljem ki példaként, mint a POSzT vagy a Kritikus-díj, ahol fontos kategóriákban jeleskedtek.
- Ez a szavazatokon múlik, ami ebben az évben így alakult. Mi egyébként Molnár Piroskával, ha esik, ha fúj, jelen vagyunk a zsűriben, és ez jövőre is így lesz.
A következő napokban az idei díjazottakat bemutató cikksorozatot indítunk!
A korábbi Junior Prima Díjasok a magyar színház- és filmművészet kategóriában:
2008-ban: Farkas Tamás, Gulyás Attila, Hámori Gabriella, Jordán Adél, Keresztes Tamás, Oláh Zoltán, Pálmai Anna, Tornyi Ildikó, Varjú Kálmán
2010-ben: Bata Éva, Felméry Lili, Izsák Lili, Petrik Andrea, Szandtner Anna, Tenki Réka, Tompos Kátya, Feke Pál, Jancsó Dávid, Nyári Gábor.
2011-ben: Grisnik Petra, Pazár Krisztina, Tóth Orsi, Cziegler Balázs, Göttinger Pál, Józan László, Kovács Lehel, Ötvös András, Pál András, Polgár Csaba.