Színház

Időutazás a Nemzeti Színházban

2022.03.29. 15:00
Ajánlom
A Nemzeti Színházban április 12-én 18 órától időutazásra indulhatunk. A Vörösmarty Színház Az ember tragédiája 2.0 ősbemutatóján beleshetünk Picasso műtermébe, a Titanic indulásának előestéjén egy bálra indulhatunk, megmártózhatunk Nagyvárad és Berlin kulturális életében, és a közeljövő globális fenyegetéseivel is szembesülhetünk.

Az ember tragédiája 2.0 egy olyan időutazás, amely a XX. század legmagasztosabb és legmélyebb pontjaira kalauzolja el a nézőt, és persze az örök szereplőket, Ádámot és Évát. Négy szín, egy keretjáték, az ördögi akarat, hogy az emberpár végre ocsúdjon fel saját balgaságából, és kezdjen valahol jó messze új életet. Ott vannak a Titanic indulásánál, a még éppen pislákoló Aranykorban, ahol végignézhetjük, hogyan süllyed el a Titaniccal együtt az egész reményteljes XX. század ígérete. Elvisz Nagyváradra és Berlinbe, ahol egy különleges pannón a XX. század legrémisztőbb eseményei elevenednek meg, ötven évnyi rettenetet zúdítva Ádámra és Évára. Eljuthatunk Dél-Franciaországba, hogy

együtt ünnepeljük Picassoval a 70. születésnapját, és zsigerekig hatóan megtapasztalhassuk, hogyan múlik el a világ dicsősége, hanyatlik le egy lángoló elme csillaga, lesz utcanév egy ünnepelt művészből.

Végül, de nem utolsósorban megérkezünk napjainkhoz, a nem túl távoli jövőbe, ami valójában már a jelen. A klímakatasztrófa fenyegető borotvaélén táncol az emberiség, média-manipulációval az igazság több dimenzióssá válik, de a szeméthegy szeméthegy marad. Ez a csendes-óceáni szín.

tragedia_1-121120.jpg

Az ember tragédiája 2.0 (Fotó/Forrás: Vörösmarty Színház)

A székesfehérvári Vörösmarty Színház egy előadással valójában négy előadást ad, négy kortárs író tollából (Darvasi László, Márton László, Tasnádi István, Závada Pál), négy rendező látásmódjával (Bagó Bertalan, Hargitai Iván, Horváth Csaba, Szikora János) egy egész társulat részvételével, köztük Tóth Ildikóval, Gáspár Sándorral, Trokán Péterrel, Varga Máriával, Derzsi Jánossal és Sághy Tamással. Felejthetetlen, elgondolkodtató, szembesítő időutazás.

A Vörösmarty Színház színháztörténelmi vállalását a Színházi Dramaturgok Céhe a 2020/21-es évad Legjobb Drámája-díjjal tüntette ki.

Legyen részese a 2022. április 12-én, kedden 18 órakor kezdődő időutazásnak a Nemzeti Színházban!

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Az ember tragédiája 2.0 (Fotó / Forrás: Vörösmarty Színház)

Nincs lezárva – kritika Az ember tragédiája 2.0-ról

Kapcsolódó

Nincs lezárva – kritika Az ember tragédiája 2.0-ról

Ilyet még nem láttunk. Éva a Titanic első tisztjével, Ádám a nagyváradi gettóban, Lucifer a spanyol kommunista párt főtitkáraként. Aztán mindhárman fennakadnak egy csendes-óceáni szemétszigeten. Négy kortárs író variációja Az ember tragédiájára.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.