A jelen járvány-helyzetben a színészek nem csinálhatnak színházat, hiszen a színházak bezártak. A diákok nem járhatnak iskolába ugyanezen okból, viszont online-oktatásban részesülnek. Azt, hogy színészek kötelező olvasmányokat olvassanak fel az online-oktatást megsegítendő, Bíró Kriszta színésznő találta ki. Amint megosztotta ötletét az online térben, az ügy mellé állt Fullajtár Andrea színésznő, Ézsöl Andrea projekt menedzser, Kleb Attila fotográfus, a GetCloser Concerts művészeti vezetője, Seres Tamás rendező és Vető Balázs, a Fisherman’s ügynökség ügyvezetője. A közreműködő valamennyi személy önkéntes alapon végzi munkáját.
„Úgy gondoljuk, segítség egy irodalomtanárnak, ha a kötelező olvasmányok részletei, vagy órán feldolgozandó irodalmi szövegek, egy színész interpretálásában jutnak el a diákokhoz.
Ez online-térben egyszerű, és lehet úgy figyelemfelkeltő, hogy utána a diákok elolvassák a teljes műveket. Ez a valódi célunk
- írják a kezdeményezők, akik számára az is fontos, hogy ez „itt és most történik, egy olyan helyzetben, amelyben különösen fontos a szolidaritás, az egymásra figyelés, az összefogás”.
Készült a projekthez arculat, Facebook oldal, YouTube csatorna és internetes oldal, ahol kereshetőek a feltöltött videók évfolyamok, szerző és előadó szerint is. A kezdeményezésnek egy betűszó lett a neve: MOTTO – Művészek az Otthoni Oktatásért.
A kezdeményezők ezután felvették a kapcsolatot egy olyan, az interneten szerveződő csoporttal, amelyben pedagógusok osztják meg egymással az online-tanítással kapcsolatos tapasztalataikat. „Megkértük őket, hogy állítsanak össze egy listát azokból az irodalmi művekből, amelyek a tananyagban szerepelnek” – számolnak be az indulásról, amely olyannyira népszerű lett, hogy mint írják, pár órán belül megszámlálhatatlan színművész csatlakozott, hogy otthon rögzített felolvasásokkal segítse a az otthontanulókat. „Megkapták a listát, és mindenki beírta magát ahhoz a szöveghez, amit felolvasna.”
A felolvasás videó-felvételét mindenki a saját otthonában készíti el, hiszen jelen helyzetben ez az egyedül helyes eljárás.
Az elkészült videókat a művészek feltöltik a MOTTO tárhelyére, ahonnan – technikailag egységesítve, vágva, fényelve – a honlapra kerülnek. Innen tudják majd az online-tanórákon a pedagógusok használni ezeket az anyagokat.
Mint írják, bíznak abban, hogy a járvány-veszély elmúltával is használhatóak lesznek ezek a felvételek valamennyi diák és tanár számára, és létrejöhet egy olyan internetes enciklopédiája az irodalomnak, ami most és a jövőben megszeretteti az olvasást a gyerekekkel.
Néhány videó a már elérhetők közül:
- Babits Mihály: Jónás könyve (elmondja: Csuja Imre)
- Tóth Árpád: Esti sugárkoszorú (elmondja: Bíró Kriszta)
- Ady Endre: A magyar ugaron (elmondja: Fodor Tamás)
- Ady Endre: Sem utódja, sem boldog őse (elmondja: Fullajtár Andrea)
Fejléckép: Fodor Tamás (fotó: Németh Sz. Péter / Fidelio), Bíró Kriszta (fotó: Horváth Judit), Csuja Imre (fotó: Kaszás Tamás/ Fidelio), Fullajtár Andrea (fotó: Horváth Judit)