Színház

Így mennek tovább a budapesti színházak - itt a megállapodás és néhány vélemény

2020.04.06. 18:30
Ajánlom
Hosszú hetek egyeztetései után ma megállapodott a kormány és a Fővárosi Önkormányzat a színházak működtetéséről.

„Örülök, hogy végre tisztázódott a finanszírozásunk, végre van gazdánk, a jövőnket tekintve biztosabb lábon állunk. A tárgyalások részleteiről nem tudok semmit, a megállapodás viszont garancia arra, hogy működhetünk tovább, és tervezhetünk évekre előre” - véleményezte a Fidelio.hu-nak Novák János, a Kolibri Színház igazgatója a Fővárosi Önkormányzat és a kormány mai megállapodását a budapesti színházak finanszírozásáról, működtetéséről.

„Halleluja! És tényleg ezt mondhatom. A helyzetek ma legalább egyértelműek lettek, ami mindenkinek nagyon sokat jelent"

- mondja portálunk kérdésére Barda Beáta, a Trafó vezetője.

A kormány és a Főváros megegyezése érinti a Szabad Tér Színház két játszóhelyét is: noha a Városmajori Szabadtéri Színpad és Margitszigeti Szabadtéri Színpad fenntartója továbbra is a Fővárosi Önkormányzat, csak az előbbit működteti teljes egészében a Főváros, utóbbit a szakminisztérium finanszírozza. Kerestük Benkő Nórát, a Szabad Tér társügyvezetőjét, aki megerősítette: ő is úgy tudja, hogy a Városmajori színpadot viszi ő tovább, de erről holnap egyeztet majd a Városházán. Információnk szerint mivel a Margitszigeti Szabadtéri Színpad élére mostantól a kultúráért felelős miniszter nevezi ki a vezetőt, Bán Teodóra már a napokban számíthat arra, hogy ő lesz az önálló margitszigeti színház igazgatója.

Hosszú hetek egyeztetései után ma megállapodott a kormány és a Fővárosi Önkormányzat a színházak működtetéséről. A hírt elsőként az atv.hu közölte. A közösen aláírt dokumentum tartalmazza azt is: „A nyugodt alkotó légkör fönntartása érdekében a kormány és a Főváros kifejezetten törekszik a kultúrharc elkerülésére, a színházbéke megőrzésére Budapesten is.”

A konkrétumok pedig: a Főváros száz százalékban, kormányzati támogatás nélkül finanszírozza a Katona József Színházat, a Radnótit, az Örkényt és a Trafót. Vezetőinek kinevezéséről a Fővárosi Közgyűlés önállóan dönt.

Az Örkény Színház megújult előcsarnoka

Az Örkény Színház megújult előcsarnoka (Fotó/Forrás: Adrian Zoltán)

A József Attila Színház, a Madách Színház, az Újszínház, a Vígszínház, a Bábszínház és a Kolibri ugyan továbbra is a főváros fenntartásában maradnak, a Fővárosi Önkormányzat a „gazda”, de száz százalékban állami támogatással működnek mostantól. A Vígszínház esetében a megállapodás külön kitér arra is: a kormány 2024 végéig kizárólag a főpolgármester egyetértésével nevezhet ki igazgatót a körúti teátrum élére. Miként a Fidelio.hu is megírta korábban: a nemrég pályázati úton kinevezett Rudolf Péter megbízatása 2021. december 31-ig szól. Egyelőre csak másfél évre.

A Főváros átadta a Thália Színház fenntartását az államnak, illetve a Nagymező utcai épületét is eladja piaci áron a kormánynak.

A budapesti független színházak – köztük a magán színházak – állami támogatásáról külön kuratórium dönt majd, amelynek tagjait a miniszter a főpolgármester egyetértésével nevezi ki, és a miniszter vállalja: a kuratórium szakmai ajánlásaitól a támogatások odaítélése során nem tér el.

A Fidelio információja szerint a kuratórium névsora már megvan, és első döntésüket hamarosan meghozzák a független színházakat érintő legutóbbi pályázat kapcsán.

Bár a budapesti Centrál Színház magán teátrumként működik, az épület tulajdonosa a Fővárosi Önkormányzat. Vélhetően ezért is került be a teátrum a megállapodási csomagba: idén 250 millió forintot kapnak a kormánytól.

central_elocsarnok_horvathjudit_net_8986-164338.jpg

A Centrál Színház előcsarnoka (Fotó/Forrás: Horváth Judit / Centrál Színház)

A megállapodás aláírói – a kormányt Gulyás Gergely, a Fővárost Karácsony Gergely képviselték – a „színházak művészeti szabadságának korlátozására alkalmas magatartás tanúsításától tartózkodnak, így nem adnak sem utasítást, sem nem gyakorolnak egyéb módon nyomást a színházak ügyvezetőire vagy más munkavállalóira a művészeti szabadság körébe tartozó magatartás tanúsítására vagy ilyen magatartástól való tartózkodásra”.

A színházak gazdálkodását Budapesten is felügyelő bizottságok ellenőrzik. A felek megállapodtak, hogy a kizárólag önkormányzati finanszírozású színházak működését a kizárólag a Fővárosi Közgyűlés által kinevezett tagokból álló felügyelő bizottságok ellenőrzik. Mint ahogyan eddig is.

A megállapodás alapján a kormány olyan társulatok jelentős finanszírozását is vállalja, amelyek nem állami fenntartásban működnek.

A kormány és a Főváros megegyezése érinti a Budapesti Fesztiválzenekart is, amelynek állami támogatása jelentősen növekszik: idén 1,65 milliárd forint, 2021-2024-ben évente 2 milliárd forint összegben finanszírozza az állam a zenekart, míg az önkormányzat évente 240 millió forint támogatást nyújt nekik.

Fejléckép: A Thália Színház nézőtere (forrás: Thália Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Klasszikus

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Színház interjú

A színészi eszköztár színes palettája – interjú Katona Péter Dániellel, A hülyéje Pontagnacjával.

Főszereppel kezdi társulati tagságát a Thália Színházban Katona Péter Dániel. A tévéképernyőről is ismert fiatal színművész október 12-én debütál új anyaszínházának színpadán, A hülyéje című Georges Feydeau-bohózatban, ahol a megrögzött nőcsábászt, Pontagnacot alakítja.
Színház ajánló

A változás témája áll az idei Ráday Utcai Színházi Találkozó fókuszában

Október 21. és 27. között rendezik meg a Ráday Utcai Színházi Találkozót, amely során egyebek közt előadásokkal, városi sétával, koncerttel, inkluzív foglalkozásokkal, garázsvásárral, ingyenes színházi nevelési programmal is készülnek a szervezők.
Színház ajánló

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.
Színház ajánló

Keményebb, mint Az éhezők viadala – színházi előadás magyar hősökről

Öt középiskolás diák rendhagyó történelemóra keretében felkeres egy szabadulószobát, ahol nekik maguknak kell a 20. század hétköznapi emberekből lett hőseinek bőrébe bújniuk.