Színház

"Ilyen nehéz szerepem még nem volt" - Interjú a Táncórák főszereplőivel

2018.09.13. 09:20
Ajánlom
Egy különös intellektusú, autista fiatalember szeretne táncleckéket venni az egykori Broadway-klasszis táncostól. Ullmann Mónika és Józan László alakításában szeptember 14-től látható a Rózsavölgyi Szalonban a Táncórák, Dicső Dániel rendezésében. A két főszereplővel beszélgettünk.

Új környezetben, új partnerrel játszotok, milyen volt a találkozás?

Ullmann Mónika: Az egymás iránti bizalom, nyitottság és kíváncsiság az első perctől megvolt, egy nagyon boldog próbafolyamat végén járunk.

Józan László: Valóban úgy tűnt már az első próbától, mintha sokadszorra dolgoznánk együtt, pedig a Táncórák előtt nem találkoztunk színpadon, bár ismertük egymást. Különlegesen összetett karaktereket játszunk. Ever, akit én alakítok, Asperger-szindrómás, autizmussal élő fiatalember, aki egyetemen oktat. Ilyen nehéz szerepem még nem volt. Ugyanakkor nagyon jó megtapasztalni, hogyan kell mimika és látható érzelmek nélkül úgy játszani, hogy mégiscsak legyen ereje, mögöttes tartalma annak, amit mondok, ahogyan viselkedek. Elképesztően bonyolult, az első összpróbánál eszméltem rá, hogy mennyire az!

UM: Az én figurám, Senga, a táncosnő színházi közegből jön, amely számomra sokkal természetesebb és nyilván nagyon ismerős is. Laci viszont furcsa, ismeretlen belső világból építkezik. Tényleg nehéz dolga van. Sokat segített nekünk Stefanik Krisztina pszichológus, autizmus-szakértő. Ő mondta el például azt is: az autizmus nem arról szól, hogy ezek az emberek nem képesek empátiára, hanem nagyon nehezen értik meg, mi van a másik fejében, milyen érzelem, milyen gondolat. Ha megértik, akkor van empátia is. És mi segít nekik ebben? Ha valami nagyon egyértelmű.

_E_L8040-093522.jpg

Ullmann Mónika és Józan László a Táncórák próbáján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)

Az autizmus a darab fő vezérfonala, ami éppen az egymásra hangolódást nehezíthetné, gondolnánk, hogyan lehet sztereotípiák nélkül beszélni róla?

JL: Azért is kértük a pszichológus segítségét, mert nem akartunk sztereotípiákba belecsúszni az autizmussal kapcsolatban. Én egy rendkívül jó képességű autista férfit játszom, és kértem a pszichológust, hadd beszéljek egy hasonló karakterű autista fiatalemberrel is. Összehoztuk ezt a találkozót is, amely nagyon sokat segített nekem. Egyébként a Rózsavölgyi Szalon intimitása is kedvez annak, hogy sokkal könnyebb elfelejteni a sztereotípiákat, és úgy megmutatni az Asperger-szindrómával élő fiú történetét, hogy az ne legyen leegyszerűsítve. Ilyen térben ugyanis nem lehet „hazudni” a színpadon, minden rezdülés százszoros nagyításban látszik.

UM: Ebben az előadásban valóban nem sztereotip módon mutatkoznak meg az autizmus viselkedésformái. Ever, a megbecsült egyetemi tanár megtanulta olvasni a viselkedésjegyeket: visszamosolyog, ha rámosolyognak, mert az az öröm jele, tudja, ha valaki ráncolja a homlokát, feltehetően nem érti, hogy miről beszél. Iszonyatos agyi kapacitásra vall, hogy megtanulta ezeket a külső megjelenési formákat. Nagyon ügyes, és ettől becsapós. Én, a tánctanára sem jövök rá rögtön, hogy valamiféle problémája van a világgal.

_E_L8013-093520.jpg

Ullmann Mónika és Józan László a Táncórák próbáján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)

A darab melyik pontján találkozik valóban össze a két szereplő?

UM: Lényeges jelenet az előadásban, amikor Ever egy intim pillanatban szinte önmagát analizálva mondja el, mi történik férfiként benne, és azt Senga megérti.

JL: Ever nem tud hazudni. Mindig igazat mond, és ebből kialakul jó pár konfliktushelyzet közöttük. A normál életben sok beszédhelyzetben illik tompítani és úgy elmondani a valóságot, hogy a másiknak ne fájjon, és amikor egy hétköznapi ember egy olyan személyiséggel találkozik, aki nem ferdít, aki egyenesen beszél, mert nem tud füllenteni, vagy hazudni, nos ebből nagyon sok elgondolkodtató helyzet születik.

Meg tud jelenni a testiség a karakterek között?

JL: Sok változata van az Asperberg-szindrómának, van, akihez hozzá lehet érni, és van, aki nem szereti a testi közelséget, itt a darabban az jelenik meg, hogy Ever nem szereti, ha közel lépnek hozzá, megérintik. Kötelező megtanulnia táncolni egy díjátadó gála miatt, de táncolni is gyors számra akar, hogy ne kelljen hozzáérnie a másikhoz. Ahogy a darab megy előre, lassan kialakul benne az érintés képessége.

Móni, te milyen kihívást érzel Senga szerepében?

UM: Ever folyamatos ellenpontozását. A maximális természetességgel és pontosan kell ebben a kis térben játszani. Fontos, hogy tudunk nevetni a darab helyzetein anélkül, hogy kinevetnénk a szereplőket.

JL: Tulajdonképpen két magányos emberről szól a történet. Senga lesérült, otthon ül, és nem tud mit kezdeni a problémájával. A darab végére Ever segítségével komolyan elgondolkodik azon, hogy mégis hogyan tovább?

UM: Senga rettenetesen kíváncsi is. Arra kell rájönnie, hogy olyan emberrel találkozott, akinél nem működik a mellébeszélés, a hazugság.

_E_L8113-093524.jpg

Ullmann Mónika és Józan László a Táncórák próbáján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon)

Hogyan fér bele a színházi elfoglaltságaitokba a Rózsavölgyi Szalon?

UM: Nagyon jól érzem itt magam. Szerencsére most csupa olyan előadásban játszhatok, amely szívügyem.

JL: Pont úgy alakult az élet, hogy nem próbálok a Vígszínházban. Én is nagyon imponáló térnek érzem a Rózsavölgyi Szalont, jól lehet itt dolgozni, mert ahol az ember azt érzi, hogy szeretik, megbecsülik, ott szárnyalni kezd. A Rózsavölgyi Szalonba szeretnek jönni a színészek, bárkivel beszéltem, aki már játszott itt, szerette, és aki még nem, az szeretne idejönni, úgyhogy most ez egyike Budapest színészek által kedvelt nagyon jó helyeinek.

Címlapkép: Gordon Eszter / Rózsavölgyi Szalon

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.