Színház

Isabelle Hupperttel indult az avignoni fesztivál

2021.07.06. 16:30
Ajánlom
Idéntől először vezetheti külföldi igazgató az avignoni fesztivált: Tiago Rodrigues portugál rendező 2022 őszétől vezeti a világ leghíresebb színházi találkozóját.

A vezetőváltást néhány órával azelőtt jelentette be a francia kulturális tárca, hogy a 44 éves portugál alkotó legújabb előadásával megnyílik az idei seregszemle.

A Pápák palotájának díszudvarán Csehov Cseresznyéskert című darabjának főszerepét Isabelle Huppert alakítja. 

Tiago Rodrigues 2014 óta a lisszaboni Dona Maria II Nemzeti Színház igazgatója, 2022 őszén veszi át az avignoni fesztivál vezetését, az általa összeállított első seregszemle 2023 júliusában lesz – közölte Roselyne Bachelot francia kulturális miniszter. A jövő nyári műsort még a jelenlegi igazgató, Olivier Py francia rendező állítja össze.

GettyImages-76514919-162518.jpg

Tiago Rodrigues (Fotó/Forrás: Pascal Le Segretain / Getty Images Hungary)

„Ez a világ legszebb színházi fesztiválja (...) és ígérem, minden energiámmal azon leszek, hogy hozzájáruljak a művészi szabadság és a kulturális demokrácia ezen ünnepéhez” – mondta Avignonban tartott sajtótájékoztatóján a kinevezett igazgató. 

„Szeretném megköszönni Franciaországnak, ennek a befogadó országnak, sokszínű és nyitott társadalmának, amely oly sok migránst és száműzöttet fogad be és fogadott be, oly sok portugált, köztük az apámat is, aki a diktatúra elől menekült el Portugáliából” – tette hozzá a franciául kiválóan beszélő rendező, aki visszatérő vendége az avignoni fesztiválnak.

A koronavírus-járvány miatt tavaly elmaradt, idén pedig szigorú óvintézkedések mellett rendezik meg a mintegy 700 ezer nézőt vonzó, háromhetes seregszemlét.

Egy dél-afrikai társulat egyébként vasárnap kénytelen volt lemondani részvételét, miután az egyik művész koronavírus-tesztje pozitívnak bizonyult még az indulás előtt.

Franciaországban június 30-án minden járványügyi korlátozást feloldottak, nincs kijárási tilalom, és maszkot sem kötelező viselni, de a kőfallal körülhatárolt avignoni óváros területére csak az orrot és a szájat eltakarva lehet belépni a fesztivál idején várható tömeg miatt. A nézőtereket viszont 100 százalékig meg lehet tölteni, és a városban ingyenes tesztelőállomásokat is felállítottak, valamint otthoni gyorsteszteket is osztogatnak a fesztiválozóknak.

GettyImages-1233822315-163324.jpg

A Cseresznyéskert című előadás látványa az avignoni fesztiválon (Fotó/Forrás: Patrick Aventurier / Getty Images Hungary)

A fesztivál csaknem 65 millió eurós (22,8 milliárd forint) bevételt jelent a dél-franciaországi városnak, ebből a hivatalos In fesztivál 25 millió eurót termel. Az In keretében 25 helyszínen ötven előadást mutatnak meg, míg a tőle független, de párhuzamosan zajló Off fesztiválon idén mintegy ezer előadást láthatnak az érdeklődők a megszokott 1500-hoz képest.

A kulturális minisztérium jelezte, hogy az egészségbiztonsági előírások miatt ritkított menetrenddel működő színházak támogatást kapnak bevételkieséseik pótlására. „Még nem tudjuk, hogy lesz az egész, a delta variáns továbbra is fenyeget, de a prefektus mindenre ügyel, és persze maguk a színházak is” – mondta az AFP hírügynökségnek Sébastien Benedetto, az Off rendezvény vezetője.

Fejléckép: Isabelle Huppert a Cseresznyéskert című előadásban, az avignoni fesztiválon (fotó: Patrick Aventurier / Getty Images Hungary)

„A színház védelmez és menedéket nyújt” – Ma van a színházi világnap

Kapcsolódó

„A színház védelmez és menedéket nyújt” – Ma van a színházi világnap

Idén Isabelle Huppert francia színművész világnapi üzenetét olvassák fel a színházakban.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Plusz

Úgy búcsúztatják Lang Györgyit, ahogy azt ő is szerette volna

Június 13-án 19 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Főkapu téren búcsúznak a Pa-Dö-Dő együttes május 20-án elhunyt tagjától.
Plusz

Megválasztották a Halhatatlanok Társulatának új Örökös Tagjait

Idén is a szakmai kuratórium által kijelölt előadóművészek közül a közönség döntötte el, kik legyenek a Halhatatlanok Társulatának új tagjai. Az új Örökös Tagok lábnyomát elhelyezik a Halhatatlanok sétányán is.
Plusz

Kurtág György egyetlen operáját mutatják be a Liszt Ünnepen

A játszma vége várva várt magyarországi bemutatója, Ligeti György darabjait felvonultató zongoramaraton, élvonalbeli jazz- és világzenei előadók és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Végvárak, vitézek című táncjátéka várható az idei Liszt Ünnepen.
Klasszikus

Új helyszínen kezdi 2023/24-es évadát a MÁV Szimfonikus Zenekar

A 2023/24-es évadban elfoglalhatja új székházát a MÁV Szimfonikus Zenekar. A szezonra öt bérleti sorozatot és gyerekkoncerteket is hirdetnek, az évad egyik központi témája a szerelem lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

A valóság mindig sokkal keményebb – beszélgetés Gianina Cărbunariuval

Gianina Cărbunariu román drámaíró, rendező és színházvezető, aki munkáiban érzékeny és fontos témákat dolgoz fel. De vajon képes-e a színház változtatni a világon? Ezt is megkérdeztük tőle, ahogy az is kiderült, mint mondana fiatalkori énjének, ha találkozna vele, amivel annak idején már Karinthynak is meggyűlt a baja.
Színház ajánló

A Furcsa párral és a Macskadémonnal indul a Szabadtéri Színházak Találkozója a Balaton-partján

Június 17-én két nyitóelőadással indul az idei Szabadtéri Színházak Találkozója a Kultkikötő tereiben: Balatonbogláron a Furcsa pár női változata látható, Alsóörsön a Macskadémon.
Színház hír

A Fiumei úti sírkertben vesznek végső búcsút Máthé Erzsitől

A legendás művésztől barátai, pályatársai és tisztelői 2023. június 20-án, délelőtt búcsúznak a Fiumei úti sírkert ravatalozójában.
Színház gyász

Elhunyt Sőregi Melinda dramaturg

Sőregi Melinda korábban a veszprémi Kabóca Bábszínház társulatának a tagja volt. 44 évesen távozott.
Színház interjú

Történelmi példaadás – Heiner Goebbels együttműködésekről, saját „politikájáról”, meglepetésekről és butaságokról

A német zeneszerző és rendező a Mindaz, ami történt és történhetne című nagyszabású és látványos előadásával szerepel a 10. Színházi Olimpián.