- Idén második alkalommal rendezik meg a MOST FESZTivált. Mit takar az elnevezés?
- Ez egy mozaikszó, amely a mi kreativitásunkat tükrözi: monodráma és stúdiószínházi fesztivált jelöl, de egyben utal arra is, hogy az eseményen olyan előadások szerepelnek, amik egyrészt ebben az évadban születtek, másrészt olyan témával foglalkoznak, amelyek a jelenünkben is érvényesek.
- Mi jellemzi ezeket a produkciókat?
- Stúdiószínházi előadások legtöbbször akkor születnek, amikor a színházak úgynevezett réteg-témához nyúlnak, vagy olyan előadást hoznak létre, aminek fokozottabb intimitást igénylő térre van szüksége. Vidéken az a jellemző, hogy ezek az előadások rövidebb szériát futnak, általában csak egy évadon keresztül láthatóak, ezért kevesebb a megmutatkozási lehetőségük. A fesztivál kialakításánál külön hangsúlyt fektettünk rá, hogy a programbantúlnyomórészt vidéki és független társulatok, valamint határon túli színházak szerepeljenek. A monodráma pedig egy egészen speciális műfaj, aminek nincs igazán bemutatkozási lehetősége máshol. A tatabányai Jászai Mari Színház, mivel egy kisebb méretű vidéki színházról van szó, egy ilyen jellegű mustrát bír el kényelmesen.
- Idén mekkora volt az érdeklődés a társulatok részéről és milyen szempontok alapján válogatták az előadásokat?
- Az első évben még nem kértük a színházaktól, hogy javasoljanak előadásokat a fesztiválra, de az idén ez megtörtént és több mint negyven produkcióról kaptunk nevezést. A fesztivál teljesen nyitott, nincs semmiféle megkötés, egyedül az volt szempont, hogy technikailag megvalósítható legyen az előadás a játszóhelyeinken. Elsősorban a témaválasztás alapján döntöttünk, figyeltük a rendezés és a koncepció különlegességét, némely esetben pedig egy-egy kimagasló alakítás volt a döntő.
- Hogyan alakult az idei program?
- Ahogy tavaly, úgy idén is sok olyan előadás szerepel a programban, amik tabutémát feszegetnek. Érdekes megfigyelni olyan párhuzamosságokat, mint az Alszanak a halak? és az Egyasszony esetében. Az előbbi egy egyetemista lány, Prohászka Fanni előadásában látható és egy családtag elvesztéséről, valamint ennek feldolgozásáról szól, hasonlóan a Péterfy-Novák Éva könyve alapján készült Egyasszonyhoz, amit Tenki Réka ad elő. A stúdiószínházi előadásoknál is megfigyelhető ez a párhuzam: a kecskeméti színház Macska a forró bádogtetőn című vendégjátéka a kisközösségeken és a családon belüli erőszakról, elhallgatásokról szól, ugyanúgy, ahogy a Hazatérés is Harold Pintertől, ami a Budaörsi Latinovits Színház előadásában lesz látható.
- Miért döntöttek úgy, hogy önöktől, mint házigazdáktól ne szerepeljen előadás a kínálatban?
- Tavaly szerepelt a színházunk, idén viszont az a döntés született, hogy ne vegyünk el helyet a meghívható produkcióktól. Természetesen lenne olyan előadás, amit szívesen megmutatnánk, ez a Tartuffe, ami meghívást nyert a Pécsi Országos Színházi Találkozóra is.
- Milyen volt az első fesztivál fogadtatása és hogyan tudták hasznosítani az ott szerzett tapasztalatokat?
- Nagyon izgultunk tavaly a fesztivál sikeréért, elsősorban a tatabányai közönséggel szerettük volna elfogadtatni a kezdeményezést, velük szerettünk volna párbeszédet kezdeni és azt kell, hogy mondjam, meglepően jók voltak a tapasztalataink. Akik eljöttek, mind nyitottak voltak, jól sikerültek az előadásokat követő közönségtalálkozók is, tartalmas beszélgetések alakultak ki és minden kérdésükre választ kaptak a nézők.
- Honnan várják a közönséget?
- Az egész régióból várjuk a nézőket, akik ebben a négy napban egyéb programokkal, városnézéssel, múzeumlátogatással is össze tudják kötni a fesztivált. Elsősorban persze a helyiek részéről tapasztalható a legintenzívebb érdeklődés, a közönség közel 85 százalékát ők teszik ki.
- Az előadásokat zsűri követi, kik foglalnak helyet a grémiumban?
- A zsűri összetételének kialakítására a szakmai érdekképviseleteket kértük fel, így került be idén Pregitzer Fruzsina a Magyar Művészeti Akadémia részéről, Szőcs Artur a Magyar Színházi Társaság képviseletében, Szűcs Gábor a Magyar Teátrumi Társaság delegáltjaként, valamint Stuber Andrea a Színházi Kritikusok Céhe küldötteként. Amilyen színes a kínálatunk, annyira színes és eltérő színházi tapasztalattal rendelkező szakemberek foglalnak helyet a fesztivál zsűrijében.
- A versenydarabok mellett milyen programokkal várják az érdeklődőket?
- Március 19-ét neveztük ki fesztiválnapnak, amikor gasztronómiai programmal kedveskedünk a nézőinknek MOST Kóstoló címmel, az esti előadást követően pedig egy izgalmas jazzformáció, a Mojo WorKings ad koncertet. Emellett minden produkció után közönségtalálkozón vehetnek részt az érdeklődők, ahol kötetlen beszélgetés formájában ismerhetik meg az alkotókat.
Felkeltettük érdeklődését? Váltsa meg jegyét egyszerűen, a PORT.hu felületén!