„A játszás, a színészet a világ teteje. (…) Színészként játszanunk kell, nem belehalni a szerepbe” – így fogalmazta meg ars poeticáját Esztergályos Cecília, aki 2023. január 26-án ünnepli nyolcvanadik születésnapját. Az Állami Balettintézetben balettművészként végzett 1960-ban, majd szólótáncosként kezdte az előadói pályáját a Pécsi Balettben. 1964-től a Színház- és Filmművészeti Főiskolára járt, ahol 1968-ban színművészként végzett. 1968-tól 1984-ig a Thália Színházban dolgozott, ezt követően 1990-ig a Nemzeti Színház, 1990-től 1991-ig pedig a Veszprémi Petőfi Színház tagja volt.
Színházi pályájával párhuzamosan rendszeresen szerepelt játékfilmekben és tévéfilmekben is: 1961-ben már ő játszott a frissen végzett Szabó István Te című kisjátékfilmjében, majd sorra találták meg a további filmes feladatok. A legjelentősebbek: Fiúk a térről (1967), A pendragon legenda (1974), Buék! (1978), Kabala (1982), Amerikából jöttem (1989).
Noha az 1990-es évekre már sztárnak számított, legtöbben mégis a Família Kft. című televíziós sorozatból ismerik, amelynek 1991-től 1999-ig volt állandó főszereplője. A színházi világ akkor elég nagy felháborodással fogadta ezt a szereplést: „Ugyanúgy reagáltak rá, mint amikor egy színész szerepet vállalt egy reklámfilmben. Az volt a vélekedés, hogy egy valamit is érő színész se reklámot, se sorozatot nem csinál. Na, most nézd meg, apukám! A sorozatok teli vannak a nagy, komoly, drámai színészeinkkel” – jegyezte meg Esztergályos Cecília egy évvel ezelőtt egy Nők Lapja Caféban megjelent interjúban. Azt is elárulta, hogy annyira élvezte azt a munkát, hogy
ha tehetné, mind a mai napig forgatná a Família Kft.-t.
A sorozat forgatása alatt nem tartozott egyetlen társulathoz sem, utána 2005-ig szabadúszóként dolgozott, majd 2011-ig a József Attila Színház társulati tagja volt. 2014-ben csatlakozott az Újszínház társulatához, és mindmáig ez az anyaszínháza. Emellett azonban több helyen vendégszerepelt, például a veszprémi Petőfi Színházban, a Vidám Színpadon, a debreceni Csokonai Színházban, a kecskeméti Katona József Színházban és a Budaörsi Játékszínben.
Elsősorban komikaként ismerjük: kifinomult mozgáskultúráját inkább vígjátékokban kamatoztatja, de hosszú pályafutásában előfordultak drámai alakítások is. Jelenleg is játszik az Újszínház Császármorzsa, Feltámadás Makucskán, Hangemberek, Sári bíró, Se itt, se ott és Zserbótangó című előadásaiban. A 2000-es évektől képzőművészettel is foglalkozik: előbb kerámiatárgyakat készített, majd portrékat kezdett festeni, elsősorban színészkollégákról.
Két alkalommal, 1979-ben és 1981-ben is elnyerte a Filmkritikusok díját, 1982-ben Érdemes Művész, 2013-ban Kiváló Művész díjat kapott, 2018-ban pedig színészi pályáját Kossuth-díjjal ismerték el. Festményeiből 80. születésnapján, január 26-án kiállítás is nyílik az Újszínházban.
Forrás: Fidelio, Nők Lapja Cafe
Fejléckép: Esztergályos Cecília és Bodrogi Gyula (Fotó/Forrás: Kállai-Tóth Anett/József Attila Színház)