Mint arról beszámoltunk, 2023-ban ismét újtára indította a Játszó Terek pályázatát a XV. kerület közművelődési intézményeit működtető Csokonai Nonprofit Kft. A kiírásra több mint ötven pályamű érkezett összesen, az akadálymentességet és a tematikus együttműködéseket célzó integratív, a korunk élethelyzeteire reagáló reflektív és a társadalmi kérdésekre fókuszáló, érzékenyítő kategóriában.
A bizottság tagjai – Rozgonyi-Kulcsár Viktória színházi producer, a Jurányi Inkubátorház vezetője, Bátyai Edina, a Csokonai Nonprofit Kft. közművelődési ügyvezetője, Upor László dramaturg és Beke Károly, a Csokonai ügyvezetője – hosszas mérlegelés után választották ki azt a három pályázót, akinek nemcsak megmutatkozási lehetőséget, de egyenként 500 ezer forint támogatást is felajánlottak a kiírók.
A Csokonai15 közleménye szerint a döntésben szerepet játszott, hogy
a bemutatni vagy tovább játszani kívánt produkció milyen szakmai minőséget képvisel, milyen egyedi értékeket tud felmutatni, és mennyire érvényes a mondanivalója 2023-ban.
Fontos szempont volt, hogy új bemutatók is szülessenek a Csokonai15 színtereiben, illetve, hogy lehetőséget adjanak pályakezdő alkotóknak. A díjazottak kiválasztása során a bizottság nem egy-egy kategória legjobbját választotta ki, hanem összességében mérte egymáshoz a pályaműveket, így egy érzékenyítő és két reflektív produkció került a nyertesek közé. A három produkciót várhatóan 2024 nyaráig mutatják be a Csokonaiban.
A Játszó Terek pályázat 2023-as díjazottjai
Baranyi Gábor Benő a Szívtelenítési eljárás című kortárs drámát állíthatja színpadra nyolc színésszel. Vargha Márk Péter írása futurisztikus történet egy olyan világról, ahol az embereket azzal kényszerítik engedelmességre, hogy elveszik tőlük az érzelmeiket, azaz kiműtik a szívüket – azonban a darab főhősének egy rendellenesség miatt újra és újra visszanő a szíve. A pályázó rendező eddig a filmiparban mutatta meg tehetségét, most először készül nagyszínpadi darabot színre vinni.
Molnár T. Eszter Teréz, vagy a test emlékezete című regénye alapján készülhet Néder Panni rendezésében Ubrankovics Júlia főszereplésével egy monodráma, amelyben a színésznő három különböző nőalakot formál meg. A több nyelven megszólaló, különböző korban és társadalmi helyzetben élő nők közös titka egy mélyen eltemetett bántalmazástörténet. A darab központi gondolata a traumafeldolgozás, a gyógyulás lelki folyamata, miközben felmutatja a külföldi lét magányát, a hontalanság és az identitáskeresés válságát is. Az előadás látványvilágát egy színházi területen még pályakezdő építész, Ferenczy Kinga Katinka álmodja majd meg, belecsempészve a munkájába a XV. kerület épített kulturális értékeit. Az előadás dramaturgja Cseicsner Otília.
A Training Spot társulat Sűrített, avagy ÉletIgenlés HalálNem választással című előadásának továbbjátszását támogatta harmadikként a zsűri. A 2007-ben alapított független színházi csapat a halál tematikáját dolgozza fel rendhagyó módon egy előadással és egy hozzá kapcsolódó – diákok és felnőttközönség számára is kidolgozott – drámafoglalkozással. A történet nem árul zsákbamacskát: egy haldoklót kísérünk végig az útján, miközben kiderül, miként viszonyulunk a főhőshöz és rajta keresztül a saját vélt vagy megélt halálmintáinkhoz. A foglalkozás a kérdésre fókuszál, hogy mire van szükségünk a teljes élethez, egyáltalán szükségünk van-e a teljes életre a békés távozáshoz. Az előadás egy kicsit közelebb visz ahhoz, hogy elfogadjuk a halál élőkre tett hatását, és azt a tényt, hogy tulajdonképpen a halál is csak az élet maga.
Újabb együttműködések
A Csokonai15 a pályázók közül több olyan szervezetnek is szeretne lehetőséget adni, akik nem kerültek be a díjazottak közé.
Az integratív kategóriába nyújtott be pályázatot a Rehab Critcal Mass és a Másképptánc, akik egy táncduettel egybekötött beszélgetést ajánlottak, amely a testképzavarokat mutatja be egy mozgássérült hétköznapi megpróbáltatásain keresztül. Emellett a nyolc éve működő MáSzínház is pályázott, akik a korábban bemutatott Felemás című előadásukat játszanák tovább, egy Down-szindrómás és egy neurotipikus színész előadásában, a generációk kapcsolódásáról.
Ezeket a produkciókat a pályázaton kívül szeretnék meghívni a szervezők a kerületbe,
ahol az utóbbi időben egyre több akadálymentesített és érzékenyítő projektet mutatnak be.
Az FAQ társulat a Talált tárgyak című, a fenntartható fejlődésről és az újrahasznosításról szóló előadásával pályázott, amelynek a kerületben működő Hulladékhasznosító Központ bevonásával keresnének helyszínt a szervezők. Emellett további együttműködés ajánlanának Raubinek Lili táncművész Respect for the 23.000 című érzékenyítő, a gyermekotthonokat fókuszba álló táncelőadásának, a Kerekasztal Nevelési Központ színházi nevelési programjainak és a MU Színház közösségi színházi produkcióinak.
Mint írták, a Csokonai15 több fővárosi és vidéki társulat és alkotó izgalmas ötleteit ismerhette meg a Játszó Terek pályázatnak köszönhetően, amelyek mind-mind befogadó helyszínt keresnek és támogatást, hogy a minőségi szakmai munkát – amit sokan évtizedek óta építenek – valahogy folytatni tudják. Hangsúlyozták,
egy közművelődési szervezet, még ha több intézmény színpadát is fel tudja ajánlani, nem tud annyi lehetőséget biztosítani, amit ezek a pályázatok megérdemelnének
– de a szervezők bíznak benne, hogy ez a kezdeményezés is felhívja a figyelmet arra, milyen értékes együttműködéseket lehet elindítani a független előadó-művészeti terület és a közintézmények összefogásával.
Támogatott tartalom
Fejléckép forrása: Pixabay.com