Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

2023.06.06. 14:45
Ajánlom
A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta, mely szervezetek milyen összegeket kapnak az előadó-művészeti szervezetek támogatására szánt 6 milliárd forintnyi keretösszegből. Több, a működési támogatások csökkentése és a gazdasági környezet hatása miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást. Ezzel szemben több periférikus és szórakoztatóipari szervezet nyert több tízmillió forintos dotációt, köztük olyanok is, akikről azt sem lehet tudni, milyen kulturális tevékenység áll mögöttük.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium által idén kiírt „előadó-művészeti szervezetek támogatása” korábban „előadó-művészeti többlettámogatás” néven szerepelt; ez volt az a támogatási forma, amelyet a kormány a kulturális tao megszüntetése után azzal a céllal hozott létre, hogy az előadó-művészeti szervezetek kieső bevételeit kompenzálja. Arról azóta sem lehet tudni, milyen összetételű grémium és milyen szempontok alapján dönt a támogatások odaítéléséről.

A keretösszeg az induláskor 37,4 milliárd forint volt, ami az évek alatt folyamatosan csökkent. Idén 6 milliárd forintot szánt erre a célra a kulturális vezetés.

A helyzetet a kulturális alkotói szféra egy széles köre számára tovább súlyosbítja, hogy a minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezetek működésére a kormányzat eleve csökkentett keretösszeget határozott meg, ehhez járult a rezsiárak drasztikus emelkedése, a magas infláció és az egyéb negatív gazdasági hatások. Miután a költségvetés módosított tervezetéből kiderült, hogy az országvezetés 35 milliárd forintot von ki a kultúra területéről, a Független Előadó-művészeti Szövetség előbb közleményt adott ki, majd a március 15-i eseménysorozatra egy kiáltványt fogalmazott meg, amelyben a kormányzattal szembeni követeléseket fogalmazott meg, és az érintetteket összefogásra és közös fellépésre buzdította.

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Kapcsolódó

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.

Ezen szféra képviselői számára sok esetben az előadó-művészeti szervezetek támogatása volt az utolsó remény, hogy érdemben tudják folytatni kulturális tevékenységüket.

Nem véletlen tehát, hogy 1400-an pályáztak a lehetőségre, közülük azonban 929-en semmiféle támogatást nem kaptak.

Közöttük van többek között az Átrium és a Rózsavölgyi Szalon, a színházi-neveléssel közfeladatokat ellátó, 31 éve működő Kerekasztal Színház, a fontos társadalmi kérdésekkel és hátrányos helyzetű csoportokkal is foglalkozó Láthatáron Csoport, a fogyatékkal élő és ép színészek együttműködésével előadásokat létrehozó AppArt Egyesület vagy az idén 30 éves TÁP Színház

Ezzel szemben több nemzeti és kiemelt besorolású kőszínház kapott jelentős támogatást annak ellenére, hogy a kiemelt státusz lényege épp az lenne, hogy a fenntartó alaptámogatásként biztosítja számukra a működéshez szükséges összeget. Így jöhet létre az a helyzet, hogy egy-egy kiemelt színház kiegészítő támogatásként olyan összegeket kap, amely akár a teljes független szféra túlélését biztosíthatná.

A lehetetlen helyzetbe hozott jelentős független társulattal szemben többek között

  • 98 millió forintot kapott a Mediakult Nonprofit Közhasznú Kft.,
  • 59 millió forintot nyert a Magyarock Dalszínház Színházi Egyesület,
  • 86 millió forintot kapott a Turay Ida Színház,
  • 39 millió forintot kapott a magyarpolányi pajtaszínházi egyesület,
  • 82 millió forintot kapott a Soproni Pendelyes Kulturális Egyesület néptáncegyüttes.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium döntési listája itt olvasható. 

Fejléckép: illusztráció (fotó/forrás: Tima Mirosnicsenko/Pexels)

A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség

Kapcsolódó

A kultúra még mindig nemzeti alap? – összefogásra buzdít a függetleneket tömörítő szövetség

A FESZ közleménye szerint több mint 35 milliárd forintot vonnak el a kultúra területéről a 2023. évi módosított költségvetés alapján, mindezt úgy, hogy közben a sportra szánt támogatások mértéke 116 milliárd forinttal növekszik.

Függetlenek cérnaszálon

Függetlenek cérnaszálon

A függetlenek Jurányiban megtartott beszélgetés-sorozatán panaszkodás helyett a szférára jellemző sokféleséget mutatták meg. Közben az is világossá vált, miért kell és miért érdemes őket az államnak támogatni: mi az, amit csak ők tudnak, és mit tudnak másoknál jobban.

Értelmezhetetlennek tartja a pályázatot elbíráló kuratórium a függetleneknek szánt 2023-as keretösszeget

Értelmezhetetlennek tartja a pályázatot elbíráló kuratórium a függetleneknek szánt 2023-as keretösszeget

A pályázatokat elbíráló kuratórium értelmezhetetlennek tartotta, hogy a minősítéssel nem rendelkező, budapesti színházi- és táncművészeti előadó-művészeti szervezetek működési támogatására kiírt pályázat keretösszegét a kormányzat 41 százalékkal csökkentette.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.
Színház hír

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.