Idén is átadta az előző évad kiemelkedő művészi teljesítményei után járó elismeréseit a kritikusokat tömörítő legnagyobb hazai szervezet. A szeptember 20-án a Budapest Bábszínházban lezajlott gálán megjelent a magyar színházi élet számos képviselője, a díjátadót ez alkalommal Szabó Réka társulatának műsora színesítette.
A legjobb előadásnak járó díját (amelynek fizikai megtestesülése idén egy csokitorony volt) a vajdaságiak vihették haza: az Újvidéki Színház Borisz Davidovics síremléke című előadásáért vehette át a fődíjat Alekszandar Popovszki rendező. A legjobb rendezést egy vidéki színházban látták a kritikusok: a szombathelyi teátrumban bemutatott A salemi boszorkányokért vehette át az elismerést az előadás rendezője, Alföldi Róbert, akit az este folyamán még egyszer színpadra szólítottak: a Radnóti Színház III. Richárd című előadásában nyújtott alakításáért a legjobb férfi főszereplő díját vehette át.
A Radnóti további kategóriákban is aratott, a legjobb új magyar dráma /színpadi szöveg Závada Pál, Mohácsi István és Mohácsi János drámája, az Egy piaci nap lett, László Zsolt a legjobb mellékszereplő díját vehette át a III. Richárdban nyújtott alakításáért, a legígéretesebb pályakezdő díja pedig szintén a Radnóti művészének, Sodró Elizának jutott – holtversenyben a sepsiszentgyörgyi Alice címszereplőjével, Korodi Jankával.
A színésznők közül a legjobb női főszereplőnek járó díjjal térhetett haza Hernádi Judit, akinek az Átrium – Kultúrbrigád A félelem megeszi a lelket előadásában nyújtott alakítását ismerték el a kritikusok, míg a legjobb női mellékszereplő díját Jordán Adél tehette zsebre a Katona József Színházban (a díjátadó estéjén is játszott) Ascher Tamás Háromszéken produkcióban látható alakításáért. A színésznő az előadás után rögtön a díjátadó gálára sietett, így még éppen átvehette a színpadon az elismerést.
Az este folyamán Jordán Adél édesapja, Jordán Tamás is díjjal gazdagodott: a különdíjat a szombathelyi Weöres Sándor Színház kapta a teátrum első tízéves korszakáért, míg a nyolcadik alkalommal átadott életműdíjat Jordán Adél édesanyja, Lázár Kati vehette át. A színésznőt legendás pályatársai - Ascher Tamás, Babarczy László, Szekély Gábor és Zsámbéki Gábor - köszöntötték a színpadon, meghatóan személyes hangvételű gondolatokkal.
A Színházi Kritikusok Céhe idén egy új, rendkívüli díjjal, a Kurázsi-különdíjjal tüntette ki Sárosdi Lillát, amellyel elismerésüket fejezték ki a színésznőnek „bátorságáért és társadalmi felelősségvállalásáért”, amivel úgy vélik, sokat tett azért, hogy a színházi szakmában is „kibeszélhetővé váljon” a szexuális zaklatás témája. A díjat Sárosdi Lilla videóüzenetben köszönte meg.
Elismeréssel gazdagodott továbbá a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház csapata is, akik a leghatékonyabban váltották díjra mindegyik várományosi pozíciójukat: a legjobb zenés/szórakoztató előadás kategóriájában a Sardar Tagirovsky rendezte Chioggiai csetepaté győzedelmeskedett, a legjobb zene (sZempöl Offchestra) és a legjobb jelmez (Kiss Zsuzsanna) díja pedig a Bocsárdi László rendezte Alice-előadáshoz kötődik. A Kolozsvári Állami Magyar Színház Rosmersholm-bemutatója is kapott egy díjat: a legjobb díszletét, Andrij és Daniel Zsoldak tervezéséért.
A kritikusok két független csapat munkáját is elismerték: a TÁP Színház Utas és holdvilága, Vajdai Vilmos rendezése nyerte a legjobb független színházi előadás díját, a k2 Színház pedig a legjobb gyerek- és ifjúsági előadások között került az első helyre a Fábián Péter által színre vitt Antigonéval.
Ugyancsak a csütörtöki gálán került sor a Színházi Dramaturgok Céhe Az Évad Legjobb Magyar Drámája díj átadására, amelyet Szilágyi Eszter Anna A Nyíregyháza utca című darabja nyert el. A gála keretében vehették át elismerésüket a Koltai Tamás kritikapályázat győztesei is: Gergics Enikő, Dézsi Fruzsina és Kollár Zsuzsanna.
Fejléckép: Jordán Adél (fotó: Dömölky Dániel / Jurányi Ház)