Ahogyan arról beszámoltunk, november 10-én este baleset érte a Nemzeti Színház két művészét, Szász Júliát és Horváth Lajos Ottót a Rómeó és Júlia előadása közben, mindketten súlyos sérüléseket szenvedtek, műtétre szorultak. Időközben, november 15-én Szász Júliát hazaengedték a korházból, Horváth Lajos Ottó állapotáról nem tettek közzé új információt.
A történtek hatására a színház vezérigazgatója, Vidnyánszky Attila benyújtotta lemondását, ám Csák János kulturális és innovációs miniszter a vizsgálat lezárultáig nem fogadta azt el. Ezt követően számos kulturális intézmény vezetője biztosította támogatásáról Vidnyánszky Attilát, akit meghatott a gesztus.
Kapcsolódó
Vidnyánszky Attila: „A szokásos viszálykodásnak most nincs itt az ideje”
A Nemzeti Színház vezérigazgatóját a Magyar Nemzet kérdezte azután, hogy két színművész megsérült előadás közben, és kórházba kerültek.
A történtekről a Nemzeti Színház társulati tagjai is megszólaltak a médiában.
„Két traumát él meg a társulat: egyik a kollégáink balesete, a másik pedig Attila bejelentése” – nyilatkozta Rátóti Zoltán az Origónak, és hozzátette, felelős döntésnek tartja, hogy Vidnyánszky Attila lemondott, de nem örül neki.
Egyáltalán nem ért váratlanul az igazgató úr lemondása, hiszen ez a baleset az általa vezetett intézményben történt
– osztotta meg gondolatait Bodrogi Gyula is, a Blikk-kel. A színművész ugyanakkor hozzátette: a legfontosabb, hogy kollégáik meggyógyuljanak.
Szarvas József is úgy gondolja, hogy jelenleg a balesetben megsérült művészek gyógyulása a legfontosabb kérdés – mondta el az Origónak. Ugyanakkor elismeréssel beszélt a színházigazgató lemondásáról:
Vidnyánszky Attila férfias döntést hozott. Magára vállalta a felelősséget.
Mindig azt gondolom – és ez az egész világon így működik –, hogy hibást találni mindig könnyű, felelőst nehezebb. [...] A legfontosabb, hogy ezt a helyzetet jó tanulságul megragadjuk, és hogy ezt a traumát sikerüljön feldolgozunk. Vidnyánszky Attilának pedig maradnia kell.”
„A társulati ülésen közösen azon gondolkodtunk, hogyan támogassuk a kollégáinkat ebben a hosszadalmas gyógyulási folyamatban” – árulta el Udvaros Dorottya a Blikk megkeresésére. „A másik fontos dolog, hogy Attila beadta a lemondását, ami ebben a helyzetben tulajdonképpen érthető. Ott volt az összes műszakis, a színészek és dramaturgok, mi utána még beszélgettünk: arról is, hogyan lehet fokozni a biztonsági óvintézkedéseket.” A művész ugyanakkor hozzátette, bármikor előfordulhat, hogy a színész rosszul lép, de a műszaki háttérnek azon kell dolgoznia, hogy ilyenkor se történhessen baj.
Az egész színház ott áll a megsérült színészek, Szász Juli és Horváth Lajos Ottó mellett, felajánlottuk segítségünket, s a társulat ugyanúgy kiáll az igazgató, Vidnyánszky Attila mellett is
– nyilatkozta Szűcs Nelli a Mandinernek. Ugyanakkor úgy véli, a színház veszélyes üzem, ahol bármikor történhet baleset, „független attól, hogy ki vezeti a színházat.”
Berettyán Nándor igyekszik pozitívan hozzáállni a helyzethez – osztotta meg a Telexszel: „Szerintem hosszú távon talán pozitívan tudunk kijönni az esetből, mert összekovácsolja majd a csapatot. Ahogy egy család életében is amikor megszületik egy gyerek, vagy meghal egy nagyszülő, az összehozza a családtagokat. Mert minden híresztelés ellenére itt valóban van egy társulat, és a köztünk lévő kötelékek most még erősebbek lesznek.”
Blaskó Péter maga is élt már át színházi balesetet, amelynek következtében három ujját műteni kellett – idézte fel az Origónak adott nyilatkozatában a művész. „Megrémült, sokkos állapotba került az egész társulat. [...]
Attila beadta a felmondását, ami becsületbeli ügy. De nagyon fontos, hogy nem szabad őt elengedni.
Az ő távozásával nagy fejetlenség alakulhatna ki, és az eddigi mérhetetlenül sok munka, amit beletett, megbomolhat” – tette hozzá.
Fejléckép: Udvaros Dorottya, Szarvas József, Szűcs Nelli és Blaskó Péter (forrás: Nemzeti Színház)