A siker szinte garantált volt, a 18. század végi, elveszett zenéjű operalibrettó megzenésítésére Vujicsics Tihamért kérte fel Békés András művészeti vezető és Zsámbéki Gábor, és olyan színészeket hívtak Szentendrére a Pikko herceg és Jutka Perzsi című előadásba, mint Psota Irén, Básti Lajos, Basilides Zoltán, Konrád Antal, Mádi Szabó Gábor, Szabó Gyula, vagy éppen a fiatal Sztankay István.
Sikere lett az előadás friss hangjának, de talán még inkább sikere volt magának a helyszínnek.” (Szirtes Tamás rendező)
A Szentendrei Teátrum a Teátrum50 kutatási program eredményeinek bemutatására színháztörténeti konferenciát rendez július 2-án, Szentendrén, a Városháza dísztermében.
Fiatalok tömege szabadult rá Szentendrére, ide-nekem-az-oroszlánt-is hozzáállással, és ez baromi jó volt. Mindenki imádta, és mindenki mindenét beleadta – ki mit tudott, energiában, tehetségben, bármiben. Nagyon nagy dolognak éreztük, hogy ott lehettünk.” (Szacsvay László színművész)
Három évvel ezelőtt indult el a Teátrum50 színháztörténeti kutatás Timár András színháztörténész vezetésével, amely során feltérképezték és rendszerezték a még rendelkezésre álló, illetve felkutatható dokumentumokat, írásos, tárgyi és szóbeli emlékeket. Interjúkat készítettek a Teátrum ötvenéves történetének jelentős alkotóival, rendezőkkel, színészekkel, képzőművészekkel, a színház működését támogató és értő háttérszakemberekkel, kultúr- és helytörténészekkel.
Nagy szerencsénkre sok olyan színháznézővel és színházrajongóval, az ötven év alatt a Teátrumban dolgozó művésszel és szakemberrel találkoztunk, akik személyes emlékeiket és magángyűjteményüket is felajánlották számunkra.
„Így találtunk rá például Békés Andrásnak, a Szentendrei Teátrum egyik alapítójának és édesapjának, Békés István író-szerkesztőnek szentendrei vonatkozású anyagokat is tartalmazó hagyatékára, szentendrei képzőművészek kivételesen izgalmas teátrumi munkáira, illetve olyan korabeli előadás-felvételekre, mint például a Békés András rendezte 1969-es Pikkó herceg és Jutka Perzsi-bemutató teljes hanganyagára, Őze Lajos Malvolio-monológjára, vagy éppen Kovalik Balázs szentendrei, egészen különleges operarendezéseire.” (Timár András, a Teátrum 50 kutatásvezetője)
A kutatás első fázisában a szentendrei játszóhelyek teljes repertoárjának rögzítésével, a saját és a koprodukcióban készült előadásokhoz kapcsolódó színlapok, különféle nyomtatványok és fotóanyag összegyűjtésével és digitalizálásával, illetve az előadások felvételeinek, felvételtöredékeinek felkutatásával és archiválásával létrehoztak egy jól kutatható és minden színházszerető érdeklődő számára hozzáférhető online adatbázist.
A SZENTENDREI TEÁTRUM TÖRTÉNETE 1969-TŐL NAPJAINKIG
2019. július 2. (kedd) 10:00
Szentendre, Városháza díszterme (Szentendre 2000, Városház tér 3.)
Fejléckép: Békés András: Pikkó herceg és Jutka Perzsi, 1969 (Fotó: Gajzágó Jolán)