Színház

Ki volt Pikko herceg és Jutka Perzsi?

2019.07.01. 12:40
Ajánlom
Az 50 éves Szentendrei Teátrum színháztörténeti konferenciát rendez abból az alkalomból, hogy 1969. július 5-én megkezdődött a nyári színjátszás a városban: bemutatták a Pikko herceg és Jutka Perzsi című előadást Básti Lajos és Psota Irén főszereplésével.

A siker szinte garantált volt, a 18. század végi, elveszett zenéjű operalibrettó megzenésítésére Vujicsics Tihamért kérte fel Békés András művészeti vezető és Zsámbéki Gábor, és olyan színészeket hívtak Szentendrére a Pikko herceg és Jutka Perzsi című előadásba, mint Psota Irén, Básti Lajos, Basilides Zoltán, Konrád Antal, Mádi Szabó Gábor, Szabó Gyula, vagy éppen a fiatal Sztankay István. 

Sikere lett az előadás friss hangjának, de talán még inkább sikere volt magának a helyszínnek.” (Szirtes Tamás rendező)

A Szentendrei Teátrum a Teátrum50 kutatási program eredményeinek bemutatására színháztörténeti konferenciát rendez július 2-án, Szentendrén, a Városháza dísztermében. 

Fiatalok tömege szabadult rá Szentendrére, ide-nekem-az-oroszlánt-is hozzáállással, és ez baromi jó volt. Mindenki imádta, és mindenki mindenét beleadta – ki mit tudott, energiában, tehetségben, bármiben. Nagyon nagy dolognak éreztük, hogy ott lehettünk.” (Szacsvay László színművész)

Három évvel ezelőtt indult el a Teátrum50 színháztörténeti kutatás Timár András színháztörténész vezetésével, amely során feltérképezték és rendszerezték a még rendelkezésre álló, illetve felkutatható dokumentumokat, írásos, tárgyi és szóbeli emlékeket. Interjúkat készítettek a Teátrum ötvenéves történetének jelentős alkotóival, rendezőkkel, színészekkel, képzőművészekkel, a színház működését támogató és értő háttérszakemberekkel, kultúr- és helytörténészekkel.

Nagy szerencsénkre sok olyan színháznézővel és színházrajongóval, az ötven év alatt a Teátrumban dolgozó művésszel és szakemberrel találkoztunk, akik személyes emlékeiket és magángyűjteményüket is felajánlották számunkra.

10fotoFMCESGYOREZS-113714.jpeg

Psota Irén a Pikkó herceg és Jutka Perzsi c. előadásban, 1969. (Fotó/Forrás: Gajzágó Jolán)

„Így találtunk rá például Békés Andrásnak, a Szentendrei Teátrum egyik alapítójának és édesapjának, Békés István író-szerkesztőnek szentendrei vonatkozású anyagokat is tartalmazó hagyatékára, szentendrei képzőművészek kivételesen izgalmas teátrumi munkáira, illetve olyan korabeli előadás-felvételekre, mint például a Békés András rendezte 1969-es Pikkó herceg és Jutka Perzsi-bemutató teljes hanganyagára, Őze Lajos Malvolio-monológjára, vagy éppen Kovalik Balázs szentendrei, egészen különleges operarendezéseire.” (Timár András, a Teátrum 50 kutatásvezetője)

A kutatás első fázisában a szentendrei játszóhelyek teljes repertoárjának rögzítésével, a saját és a koprodukcióban készült előadásokhoz kapcsolódó színlapok, különféle nyomtatványok és fotóanyag összegyűjtésével és digitalizálásával, illetve az előadások felvételeinek, felvételtöredékeinek felkutatásával és archiválásával létrehoztak egy jól kutatható és minden színházszerető érdeklődő számára hozzáférhető online adatbázist.

A SZENTENDREI TEÁTRUM TÖRTÉNETE 1969-TŐL NAPJAINKIG 

színháztörténeti konferencia

2019. július 2. (kedd) 10:00
Szentendre, Városháza díszterme (Szentendre 2000, Városház tér 3.)

Fejléckép: Békés András: Pikkó herceg és Jutka Perzsi, 1969 (Fotó: Gajzágó Jolán)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Búcsúzik Annie Baker sikerdarabja Budaörstől, december 7-én játsszák utoljára a Johnt!

A darab magyarországi ősbemutatójára a Budaörsi Latinovits Színházban került sor 2023 őszén Máté Gábor rendezésében, Takács Katalin, Bánsági Ildikó, Hartai Petra és Böröndi Bence főszereplésével.
Színház hír

Nem kapott működési támogatást a Magyar Színházi Társaság

A szervezet közleményben tudatta, hogy idén nem részesültek előadó-művészi támogatásban, és ennek kapcsán kifejtette álláspontját a közelmúlt vitás színházi kérdéseiről.
Színház interjú

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Színház ajánló

Utoljára látható a Túlságosan vékony falak

Január 23-án a Trafóban tekintheti meg utoljára a közönség Bódi Zsófia, Georgita Máté Dezső és Horváth Panna darabját, amely a közösségi média és a magánszféra problematikus kapcsolódását mutatja be.
Színház interjú

„Itt most a szó jó értelmében szemérmetlennek kell lennünk” – beszélgetés Dobó Katával és Marjai Virággal

John Lonoff Centiről centire című darabjában apránként derül ki, hogy a felszín alatt senki és semmi sem tökéletes. A mű sikert aratott New Yorkban, a magyarországi közönség először a Rózsavölgyi Szalon előadásában láthatja, december 12-én.