Tizenegy kiemelt fővárosi színház összesen 3,5 milliárd forinton osztozkodhat. Ez hangzott el Tarlós István, Kásler Miklós és Fekete Péter közös sajtótájékoztatóján, ahol a főpolgármester elmondta, hogy ez több, mint a tao-támogatás volt. Országszerte mintegy 37 milliárddal pótolják a kivezetett tao-támogatást. Ez azonban nem csak a színházakra, hanem minden kulturális intézményre fordítandó támogatás összege.
Tarlós István főpolgármester sajtótájékoztatót tart a Városházán 2019. április 4-én. (Fotó/Forrás: MTI/Máthé Zoltán)
„A támogatásokat továbbra is az eddigiek szerint kapják, a szónak abban az értelmében, hogy a főpolgármester tehet javaslatot az elosztásáról” – mondta Tarlós István.
A támogatáson a tizenegy kiemelt színház ekképpen osztozik: a Thália Színház 336 millió forintot, a Trafó 60 millió forintot, a József Attila Színház 220 millió forintot, a Madách Színház valamivel több mint egymilliárd forintot, az Új Színház 105 millió forintot, az Örkény Színház 215 millió forintot, a Bábszínház 143 millió forintot, a Kolibri Gyermekszínház 62 millió forintot, a Radnóti Színház 110 millió forintot, a Vígszínház 840 millió forintot, a Katona József Színház 320 millió forintot kap, írja a Népszava. A HVG arról ír, hogy az elosztásban, ahogy a taónál a jegybevételi arányt is figyelembe veszik.
Elsőséget élveznek a nemzeti és a közfeladatot ellátó intézmények, de az alternatív és kísérletező független színházak is részesülnek támogatásban, mondta el Fekete Péter kulturális államtitkár. A beérkezett huszonöt pályázatából húszat bíráltak el pozitívan. „Rendkívül fontos” – így jellemezte ezeket az intézményeket Fekete. A Fidelio viszont úgy tudja, hogy egyelőre nem kapott értesítést ez a húsz színház, és azt sem tudni, mennyi pénzből működhetnek majd.
Ezzel kapcsolatban megkerestük Fekete Péter államtitkárt, amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.
A korábban „taózó” 364 intézmény közül 157 nyújtotta be igényét országosan, hangzott el a sajtótájékoztatón. Fekete elmondta, hogy az Átrium is benyújtotta az igényét, és „meg fogja kapni azt az összeget, amiből a működését meg tudja oldani.”
A tavaly megszüntetett kultúr-tao helyett a kulturális kormányzat idén új támogatási forrást dolgozott ki. Ennek részeként egyrészt közcélú feladatok többlettámogatására pályázhatnak előadó-művészeti szervezetek, másrészt pályázati alapú forrás is rendelkezésre áll, amelynél a pályázati célokat a döntéshozók határozzák meg a későbbiekben.
(Klubrádió, Népszava)