Staféta Pályázat
A Staféta a Füge Produkció egyik tehetséggondozó pályázata, amelyet Budapest Főváros Önkormányzatával karöltve 2015 óta hirdetnek meg. A 2023. április 17. és június 1. között tartó Staféta közönségszavazás során 1003 szavazat érkezett. A nézők ezúttal nyolc előadásra adhatták le voksaikat.
A Jurányi Ház JuNyári Piknik elnevezésű eseményén Göndör László, a tavalyi közönségdíjas Nagymamával álmodtam című előadás alkotója adta át a Staféta közönségdíját, Cséffai Györgyi szobrászművész alkotását. A legtöbb szavazatot idén Fodor Fanni és Török Tímea alkotópárosa kapta, az Otthon című előadásukért. A nyertesek a díj mellett a Füge Produkció támogatói által 1 millió forintos produkciós támogatásban részesülnek, amit egy a 2023-24-es évadban megvalósuló bemutatóhoz használhatnak fel.
Kókai Tünde A Négyszögletű Kerek Erdő Küldetés című produkciója a második helyen végzett, ezzel ő nyerte el a Fidelio egy évre szóló médiacsomagját.
Az elismerést Canjavec Judit, a Fidelio lapigazgatója adta át. Az előadás legközelebb július 18-án és 19-én lesz látható, este fél 7-től a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban.
A harmadik legtöbb szavazatot Kárpáti Pál kapta, Hogy a barátaim egyszer végighallgassanak című előadásáért. Számára a Budapest Brand egy külföldi szakmai utat biztosít az Ulysses: Európai Odüsszeia program keretében. A Budapest Brand Nonprofit Zrt. képviseletében Gáspár Máté adta át a harmadik helyezettnek járó díjat
TITÁNIUM Színházi Projekt
A Füge Produkció 2013-ban hirdette meg először az egyik legrégebbi tehetséggondozó programját. Azóta hatszor került kiírásra, és 19 produkció született meg a gondozása alatt a Jurányi Házban és Budapest különböző befogadószínházaiban. A program nemcsak anyagi támogatást, hanem bemutatkozási lehetőséget is biztosít a pályázat nyerteseinek, továbbá alkalmat teremt a szabad gondolkodásra és a kísérletezésre, illetve az alkotók beletanulhatnak egy produkció kivitelezésének folyamatába. 2016-ban került először mentorprogramként kiírásra a pályázat.
Míg korábban nyílt pályázatot hirdettek 35 év alatti pályakezdő színházi alkotók, alkotócsoportok számára, addig a VI. Titánium Színházi Projektre rendhagyó módon kizárólag a freeSZFE hallgatóit hívták meg.
Céljuk: ezzel is segíteni az intézmény talpon maradását és bemutatkozási lehetőséget biztosítani a tanulói számára.
22 pályázóból 13 alkotó és alkotópáros vett részt a mentorprogramban, amely 2022 szeptemberében projektmenedzsment kurzussal indult. Ezt követően a produkciós vezetés, a pályázat- és költségvetésírás, a produkciós asszisztencia, a műsorszerkesztés és egyeztetés, a nemzetközi kapcsolatok kialakítása, a szerzői jogok és szerződéskötések, a technikai lebonyolítás és rider-szerkesztés, valamint a kommunikáció és marketing alapismereteibe tekinthettek bele a nyertes pályázók.
A mentorprogramot egy prezentációs nap követte, ahol a képzésben részt vevő pályázók a szakma előtt mutathatták be a négy hónap alatt megszerzett tudás birtokában újragondolt munkáikat.
Ezután ült össze a befogadóhelyekből és produkciós irodákból álló szakmai zsűri kielemezni a hallottakat, és hosszas egyeztetés után mostanra vált biztossá, melyek azok a produkciók, amelyek meg tudnak valósulni a 2023/24-es évadtól.
A XV. kerületi Csokonai Művelődési és Rendezvény Ház, valamint a Trafó Kortárs Művészetek Háza együttműködésének köszönhetően három produkció is létrejöhet:
- Juhász Maja - Zilahy Anna: Kulcs
- Farkas Dorka: Emese álma
- Szauer Lilla: Palléas és Melisande című projektje
A Színműhely Alapítvány és a Füge Produkció / Jurányi Ház gondozásában
- Nyári Ádám: Az arab éjszaka című projektje kerül majd színpadra
A Színműhely Alapítvány és a MU Színház koprodukciójában
- Szántusz Noémi: Hustle Castle című előadása kerül bemutatásra
A Szkéné Színház támogatásában pedig
- Antal Bálint: Onoda című projektjét láthatjuk majd.
Fejléckép: Kókai Tünde (fotó/forrás: Znamenák István/Örkény Színház)