Színház

Konferenciát szerveznek Radnai Annamária emlékére

2021.10.08. 10:50
Ajánlom
Emlékkonferenciát szervez október 15-16-án a Színházi Dramaturgok Céhe A dramaturgia és a dramaturg változó helyzete a 21. században címmel, melynek középpontjában a dramaturgok munkája áll. Az eseménnyel a 2019-ben elhunyt Radnai Annamária emléke előtt is tisztelegnek.

A konferencia nemcsak a szűk szakma számára nyitott, A szervezők – Orbán Eszter, Szokolai Brigitta, Blastik Noémi, Cseicsner Otília és Török Tamara – a színház iránt érdeklődő nézőket is várják.

Az előadások azt hivatottak bemutatni, hogy mit csinál egy dramaturg, mi történik, mielőtt a szöveg elhangzik az első olvasópróbán, valamint hogyan változik a mű a próbafolyamat alatt. Mindemellett az előadók összefüggést keresnek a színház műsora és arculata és a dramaturgok munkája között is, így világítva rá erre a sokrétű munkára.

Az előadások nyomán nemcsak egy általános kép rajzolódik ki a dramaturgmunkáról: külön figyelmet kapnak a független társulatokkal és a kőszínházban dolgozó alkotók, emellett a felszólalók kitekintenek a nemzetközi szakma irányába is.

A kétnapos konferencián 19 előadás hangzik a színháztörténet és a gyakorlati dramaturgia területéről, az egyes szekciók eredményeit pedig kerekasztal-beszélgetéseken tárgyalják meg a résztvevők. Az előadók saját tapasztalataikon keresztül foglalkoznak olyan kérdésekkel, mint a határátlépések, a klasszikus dramaturgi szerep változása, de ismertetik a Lábnyommentes Dramaturgia alapvetéseit is.

Programok:

2021. október 15. péntek

10:00 Köszöntő
10:05 – 10:30 Radnóti Zsuzsa (dramaturg): A klasszikus dramaturgi szerep változása
10:30 – 10:50 Szabó-Székely Ármin (Katona József Színház, Örkény Színház, Hodworks): A dramaturg mint határátlépő
10:50 – 11:10 Boros Kinga (Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem): Mit csinál a teatrológus?
11:30 – 11:50 Trencsényi Katalin (dramaturg, London): A Lábnyommentes Dramaturgia hét alapvetése
11:50 – 12:10 Török Tamara (ELTE-BTK Olasz Tanszék; Katona József Színház): Az európai dramaturgok szerepe a kortárs drámák színpadra juttatásában
12:10 – 12:30 Kovács Dominik és Kovács Viktor (ELTE-BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola): Alkotói tapasztalatok a Kortárs Dráma Nyílt Fórumának két évadában
12:30 – 13:00 Beszélgetés az elhangzottakról (moderátor: Orbán Eszter)
14:00 – 14:20 Domsa Zsófia (ELTE-BTK Skandináv Nyelvek és Irodalmak Tanszéke): Adaptáció-éhség (Knut Hamsun regényének színpadi adaptációi)
14:20 – 14:40 Reuss Gabriella (PPKE-BTK, Angol-Amerikai Intézet): Dramaturgiai munka (nyomai) egy 1834-es londoni súgópéldányban
14:40 – 15:00 Pikli Natália (ELTE-BTK, Anglisztika Tanszék): Shakespeare, a dramaturg és az előadásszöveg mint közös alkotómunka
15:15 – 15:35 Szabó Attila (PIM-OSZMI, Károli Gáspár Református Egyetem): Monológ vagy dialóg
15:35 – 15:55 Sirató Ildikó (Országos Széchényi Könyvtár, Magyar Táncművészeti Egyetem): Dráma, színház és dramaturgia. Művészet és tudomány / elmélet és gyakorlat.
15:55 – 16:30 Beszélgetés az elhangzottakról (moderátor: Rácz Attila)

2021. október 16. szombat

10:00 – 10:20 Sediánszky Nóra (Móricz Zsigmond Színház, Nyíregyháza; PTE Irodalomtudományi Doktori Iskola): A dramaturg autonómiája
10:20 – 10:40 Cseicsner Otília (ELTE-BTK, Angol reneszánsz és barokk doktori program): A rádiódramaturg szerkesztői szabadsága
10:40 – 11:00 Orbán Eszter (szabadúszó dramaturg; Magyar Állami Operaház): Az Opera-dramaturgia rövid története – és amit tanultam belőle
11:20 – 11:40 Rácz Attila (SZFE Doktori Iskola): A közös dramatizálás módszere a Hólyagcirkusz Társulatban
11:40 – 12:00 Bíró Bence (szabadúszó, a FreeSZFE doktorandusza): „Az a baj, hogy rossz az a regény” - A Káli holtak adaptációs munkája
12:00 – 12:30 Beszélgetés az elhangzottakról
13:30 – 13:50 Róbert Júlia (FreeSZFE, MU Színház): Mit csinál a dramaturg, ha a néző közbeszól?
13:50 – 14:10 Végh Ildikó (Katona József Színház): Színházi munka civilekkel
14:10 – 14:30 Kiss Csaba (rendező; Weöres Sándor Színház, Szombathely): Csehov-dramaturgia: a hangsúlytól a szövegalkotásig
14:30 – 15:00 Beszélgetés az elhangzottakról (moderátor: Cseicsner Otília)
15:15 – 16:45 Kerekasztal-beszélgetés (a beszélgetést vezeti: Szemere Katalin)
16:45 A konferencia zárása

A Radnai Annamária Emlékkonferenciát október 15-én és 16-án tartják a Katona József Színház előterében, a K:antinban. További információ a színház honlapján érhető el.

Fejléckép: Radnai Annamária (fotó: Horváth Judit / Katona József Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Virginia Woolf gondolatai töltik meg a Sufni színpadát

Évadbeli utolsó bemutatójára készül a Katona József Színház: a Sufniban mutatják be Saját [?] szoba című előadást, amelynek főszerepében Hay Anna és Tóth Zsófia lesz látható.
Színház ajánló

Sodró Eliza főszereplésével érkezik a Hullámtörés a Radnótiba

Május 3-án tartják a Radnóti Színházban az évad utolsó bemutatójának premierjét: Lars von Trier Hullámtörés című filmjéből Bíró Bence készített színpadi adaptációt, amelyet Szenteczki Zita rendezésében láthatnak a nézők. A főszereplőt, Bess-t Sodró, szerelmét, Jant Pál András alakítja.
Színház ajánló

Zsurzs Kati: „A legfontosabb, hogy az emberek a lelkükben ne kerüljenek távol egymástól”

Az évadban még kétszer látható Kovács Gábor Attila Indulhatunk, Edit néni? című komédiája, amely kapcsán Zsurzs Kati azt mondja, a szerepe olyan, mintha éppen róla mintázták volna.
Színház interjú

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Színház hír

Karácsony Gergely: „Megduplázzuk a függetlenek támogatását”

A főpolgármester szerint fellélegezhet a budapesti színházi világ, ugyanis a kőszínházak működésének biztosítása mellett a kormánnyal kötött megállapodás jegyében a függetleneknek is több jut a jövőben.