Arra már volt példa, hogy a Gábor Miklós-díjat határon túli magyar színház színésze nyerte el: Hatházi András, a Kolozsvári Állami Magyar Színház 2010-es Mértéket mértékkel (Szeget szeggel)-bemutatójának főszereplője.
Ám az először fordul elő a kitüntetés 25 éves történetében, hogy a szakmai kuratórium a díj megosztásáról döntött,
egyazon produkció két, egymást kiegészítő és erősítő színészi teljesítményét ismerve el: Korodi Janka és Pálffy Tibor a Tamási Áron Színház Bodó Viktor rendezte A vihar-előadásában játsszák Ariel és Prospero szerepét. Korodi Janka egyúttal minden idők eddigi legfiatalabb Gábor Miklós-díjasa.
A sepsiszentgyörgyi születésű Korodi Janka 2019-ben szerzett színészdiplomát a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen. A Bocsárdi László igazgatta Tamási Áron Színházhoz szerződött, ahol már színinövendékként is fontos feladatokat kapott és sikereket aratott. Az Alice című előadás címszerepe után a Színházi Kritikusok Céhe neki ítélte a legígéretesebb pályakezdő díját (szintén megosztva, Sodró Elizával). A vihar Arieljeként kamatoztatja különleges alkatát, rendkívüli mozgáskultúráját, eleven humorát és a groteszk iránti fogékonyságát.
Pálffy Tibor 23 évesen jelentkezett a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházhoz, azóta tekinthetjük őt Bocsárdi László színháza egyik alapemberének. 1994 óta a Tamási Áron Színház tagja, s már Jászai Mari-díjas színészként kapott színészdiplomát a marosvásárhelyi egyetemen. Filmes munkásságából a Varga Katalin balladája férfi főszerepe különösen emlékezetes. Nagyívű színházi pályáját elismert, díjazott szerepformálások sora fémjelzi, Boleszláv királyfitól Luciferen, Jagón át Alceste-ig. Pálffy „Hobó” Tibor most díjazott Prospero-alakítását véletlenül se értsük úgy, hogy a varázsló eltöri pálcáját. A színművész Prospero megformálásáért egyébként a rangos UNITER-díjra is jelölték.
A Gábor Miklós-díj sepsiszentgyörgyi díjazottjai olyan neves magyar színészek sorába kerültek az elismerés által, mint Kulka János, Pogány Judit, Rába Roland, Gálffi László, Pál András, László Zsolt, Blaskó Péter, Balázs Zoltán, Cserhalmi György, Hegedűs D. Géza, Csuja Imre, Nagypál Gábor, Takács Kati.
A Gábor Miklós-díjról
Vass Éva színésznő 2000-ben, férje halála után két évvel alapította a Gábor Miklós-díjat. Az elismerést Shakespeare-szerepben kiváló teljesítményt nyújtó színésznek ítéli oda a szakmai kuratórium, amelynek több mint tizenöt évig volt elnöke Koltai Tamás színikritikus. 2017 óta Ascher Tamás rendező vezeti a testületet, a tagok: Meczner János rendező, Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, Spiró György író és Stuber Andrea színikritikus. Vass Éva 2019-es halála után az alapító jogutódja Alföldi Róbert lett.
A díj egy bronz plakett, Vígh Tamás szobrászművész alkotása. Egyik oldalán Shakespeare, másik oldalán Gábor Miklós portréja látható. A plakett a színészt a Madách Színház 1962-ben bemutatott legendás Hamlet-előadása címszereplőjeként ábrázolja. A díjjal pénzjutalom jár. Az oklevél a Stalker Studio hozzájárulása a kitüntetéshez.
A díj névadójáról
A Kossuth-díjas, Kiváló és Érdemes művész Gábor Miklós a XX. század második felének egyik legjelentősebb színésze volt. Filmszínészi pályája széles körben ismertté és kedveltté tette; a Valahol Európábantól a Mágnás Miskán, az Állami Áruházon és a Budapesti tavaszon át az Apáig sorolhatnánk hosszan legendás filmjeit. Színházi karrierje a Madáchban ívelt fel, majd a Nemzeti következett, azután visszatérés a Madáchba. Intellektuális nyitottságára és szakmai megújuláskészségére mi sem jellemzőbb, mint hogy 56 évesen Ruszt József hívására a kecskeméti színházhoz szerződött társával, színésznő-feleségével, Vass Évával együtt. Gábor Miklós nemcsak színészként volt kiemelkedő – képzőművészként is tehetségesnek bizonyult, s íróként is maradandót alkotott, ezt tanúsítják színházi esszéinek, valamint naplóinak kiadott kötetei.
Fejléckép: Ascher Tamás, Korodi Janka, Pálffy Tibor és Stuber Andrea a Gábor Miklós-díj átadása után (forrás: Tamási Áron Színház)