A Manna Produkció támogatásával létrejövő Kötelezők Szabadon sorozat már digitális formában is elérhető az iskolák számára, így a távoktatásban is hatékonyan használható tanítási segédletként.
A programot elindító Szabad Labor Drámaműhely egy olyan frissen alakult drámapedagógiai kör, melynek tagjai tapasztalt és jól képzett drámapedagógusok.
Az alapítók, Balassa Jusztina, Lovászi Edina, Kálócz László és Somogyi Tamás évek óta segítik a Manna színházi nevelési programjainak kidolgozását, így az itt sikerrel alkalmazott módszereket is tudták hasznosítani a mostani projekt megalkotásakor.
A Kötelezők Szabadon nem a műveket kívánja ismertetni, sokkal inkább a bennük megbújó problémák, kérdések körüljárására fókuszál. Jelenleg nyolc kötelező olvasmányhoz kapcsolódnak drámafoglalkozások, ezek az 5-12. évfolyamos diákokat célozzák meg. A Pál utcai fiúk, a Toldi, a Rómeó és Júlia, a Legyek ura, a Csongor és Tünde, valamint a Hamlet mellett a Bűn és bűnhődés és az Anna Karenina világába is betekintést nyerhetnek a tanulók.
„Fontos a kritikus gondolkodás kialakítása, a felmerülő kérdések több szempontú vizsgálata, egymás érveinek megismerése, a vitakultúra fejlesztése és az önálló gondolatok kialakítására való igény növelése.
A műhelymunka során a diákok életkori sajátosságait figyelembe véve választjuk ki az egyes foglalkozások témáját, együttműködve a pedagógusokkal.
Bízunk abban, hogy a Kötelezők Szabadon sorozat új és izgalmas eszköz lehet a magyar- vagy osztályfőnöki órákon, hogy a diákok közelebb kerüljenek ezeknek az emblematikus műveknek a mondanivalójához.” – mondta Balassa Jusztina drámapedagógus, a Szabad Labor Drámaműhely egyik alapítója.
A Kötelezők Szabadon Programra az iskolák a Szabad Labor Drámaműhely honlapján jelentkezhetnek.
Fejléckép: diákok az egyik drámafoglalkozáson (forrás: Szabad Labor Drámaműhely)