Színház

„Követeljük a hatalommal való visszaélések felszámolását” – fiatal színházi alkotók írtak nyílt levelet

2026.05.15. 13:00
Ajánlom
„A színházi szakma elöregedett, szükség van mobilitásra, károsnak tartjuk a pozícióhalmozást, szeretnénk bátor, kísérletező, élhető, demokratikus, biztonságos közegben folytatni a pályánkat” – olvasható abban a nyílt levélben, amelyet 1989 után született alkotók és hallgatók tettek közzé.

Május 15-én, a Szinhaz.net oldalán jelent meg fiatal színházi alkotók közleménye, amelyet összesen 208-an írtak alá. Kiemelték, az elmúlt hónapban két nagyszabású fórumon gyűltek össze 1989 után született alkotók és hallgatók, hogy területük strukturális lehetőségeit megvitassák. Nyílt levelüket – amelyet alább teljes terejedelmében, kiemelésekkel közlünk – a leendő kulturális vezetőknek, a szakma képviselőinek címezték, különös tekintettel Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszternek és Nagy Ervinnek, akik alakítói lehetnek a változásnak.

Közlemény

Több, mint 130 résztvevővel tartottak fórumot az 1989 után született színházi alkotók. Olyan tanulók, művészek találkoztak egymással, akik talán még soha, komoly igény mutatkozott az előző kulturális rendszer problémáinak kibeszélésére. Legfontosabb témáink között volt a polarizáltság, az egyetemek helyzete, a generációváltás, a fiatal művészek jogai, bérezése, a nők és a szabadúszók helyzete a pályán. Igény fogalmazódott meg arra, hogy a leendő rendszer foglalkozzon a művészek bérezésével, nyugdíjával, lakhatási problémáival. Kezdődjön meg a szakmai párbeszéd az olyan fontos munkát végző szervezetekkel, mint a SZIDOSZ vagy a FESZ. Számos sérelem és trauma érte a generációnkat, kiszolgáltatottak és megosztottak vagyunk.

A színházi szakma elöregedett, szükség van mobilitásra, károsnak tartjuk a pozícióhalmozást, szeretnénk bátor, kísérletező, élhető, demokratikus, biztonságos közegben folytatni a pályánkat.

Inspirálónak tartanánk egy színházat, ami kifejezetten fiatal alkotócsoportokat foglalkoztat, követendőnek, ha egy színházigazgató maximum két ciklus idejére lehetne egy intézmény vezetője.

Az SZFE átalakítás előtt áll, és megújulásra szorul. A modellváltás előtt spontán megindult egy diskurzus, ami megkérdőjelezte a status quót és újra kívánta gondolni az egyetem belső működését és pedagógiai gyakorlatait. Ezt a folyamatot szétzúzta a modellváltás, az egyetem elvesztette az autonómiáját. Fel kell tárni a modellváltás utáni SZFE szakmai állapotát, de nem elég pusztán „visszaállítani” a 2021 előtti állapotokat. Ebbe a folyamatba volt és jelenlegi diákokat is be kell vonni.

Meg kell vizsgálni a többi oktatási intézmény helyzetét. Elengedhetetlen, hogy ezek az intézmények párbeszédbe lépjenek egymással.

Követeljük a hatalommal való visszaélések felszámolását és az egységes etikai kódex, szakmai védőháló kialakítását.

Szorgalmazzuk a múltban történt sérelmek feldolgozását és az árkok betemetését. Minden színházi szakembernek joga van a mentális jólléthez, amelynek feltétele a méltányos fizetés, a tervezhető életpálya.

Fejléckép forrása: Rob Laughter / Unsplash

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

A hangversenyterem Szent Grálja – új Parsifal a Müpában

A húszéves évfordulóra új Parsifal-produkcióval készült a Budapesti Wagner-napok. Az újdonság varázsánál azonban sokkal fontosabb volt, hogy az előadás épp azokat az erényeket mutatta, amiért a Duna-parti Bayreuthot annyira szeretjük.
Plusz

Rost Andrea lett a magyar zenekultúráért felelős kormánybiztos

Rost Andreát nevezte ki a magyar zenekultúráért felelős kormánybiztosnak Magyar Péter miniszterelnök – derült ki a péntek este megjelent 69. számú Magyar Közlönyből. Bódis Kriszta és Radnai Márk is kormánybiztos lett.
Színház

„Nagy Ervin kincset örökölt meg!” – reagált Vidnyánszky Attila

Merre tovább, új kezdet? címmel hosszú véleménycikk jelent meg Vidnyánszky Attilától az Indexen. A Nemzeti Színház igazgatója az írással az Inga ZaccPerKávé című műsorának Nagy Ervin kulturális államtitkárral készített adására reflektál.
Könyv

Hamarosan véget ér a könyvfóliázás – fontos intézkedéseket jelentett be Tarr Zoltán

A miniszter a Könyvhét megnyitóján egyebek közt arról is beszélt, a kormány felfüggeszti az árkötöttségi törvény alkalmazását, illetve párbeszédet kezdeményeznek a szakmával. 
Vizuál

Nagy Ervin: „Nyílt pályázatot hirdetünk az NFI intézményvezetői pozíciójára”

A kulturális államtitkár június 11-én este egyeztetett a filmszakma képviselőivel. Terveik közt szerepel egy többablakos finanszírozási rendszer kialakítása a köztelevízió átalakításával, illetve egy V4-es koprodukciós alap létrehozásával.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Átadták a Staféta közönségdíjait, a Fidelio különdíját a DanteCasino előadása nyerte

A Jurányi évadzáró Piknikjén ismét gazdára találtak a Staféta közönségdíjai, a Fidelio különdíját a Ha már lúd… című előadása nyerte. Az eseményen a független színházi szcéna jövőbeni tervei és alkotói is reflektorfénybe kerültek.
Színház ajánló

Két színház, közös értékek – tovább erősödik a Karinthy Színház és a Kőszegi Várszínház szakmai együttműködése

A Karinthy Színház és a Kőszegi Várszínház kapcsolata az elmúlt években példaértékű szakmai együttműködéssé fejlődött. A két intézmény közötti partnerség ma már jóval többet jelent egy-egy közös produkciónál.
Színház hír

„Nagy Ervin kincset örökölt meg!” – reagált Vidnyánszky Attila

Merre tovább, új kezdet? címmel hosszú véleménycikk jelent meg Vidnyánszky Attilától az Indexen. A Nemzeti Színház igazgatója az írással az Inga ZaccPerKávé című műsorának Nagy Ervin kulturális államtitkárral készített adására reflektál.
Színház interjú

Nagy Viktor: „Szász János nálunk, Kaposváron tér vissza a magyar színpadi rendezéshez”

A kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatója szerint az intézmény nemcsak szervezeti, hanem szemléleti átalakuláson is keresztülmegy. Nagy Viktor a Fideliónak árulta el: Szász János náluk rendez jövőre, ami szintén fontos mérföldkő a színház életében.
Színház hír

Szalai József szcenikus nyerte el a Gedeon József Amfiteátrum-díjat

A Szabadtéri Színházak Szövetségének tagjai egyhangú döntéssel Szalai József szcenikusnak, a kaposvári Csiky Gergely Színház egykori szcenikai és műszaki igazgatójának ítélték oda idén a Gedeon József Amfiteátrum-díjat.