Május 15-én, a Szinhaz.net oldalán jelent meg fiatal színházi alkotók közleménye, amelyet összesen 208-an írtak alá. Kiemelték, az elmúlt hónapban két nagyszabású fórumon gyűltek össze 1989 után született alkotók és hallgatók, hogy területük strukturális lehetőségeit megvitassák. Nyílt levelüket – amelyet alább teljes terejedelmében, kiemelésekkel közlünk – a leendő kulturális vezetőknek, a szakma képviselőinek címezték, különös tekintettel Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszternek és Nagy Ervinnek, akik alakítói lehetnek a változásnak.
Közlemény
Több, mint 130 résztvevővel tartottak fórumot az 1989 után született színházi alkotók. Olyan tanulók, művészek találkoztak egymással, akik talán még soha, komoly igény mutatkozott az előző kulturális rendszer problémáinak kibeszélésére. Legfontosabb témáink között volt a polarizáltság, az egyetemek helyzete, a generációváltás, a fiatal művészek jogai, bérezése, a nők és a szabadúszók helyzete a pályán. Igény fogalmazódott meg arra, hogy a leendő rendszer foglalkozzon a művészek bérezésével, nyugdíjával, lakhatási problémáival. Kezdődjön meg a szakmai párbeszéd az olyan fontos munkát végző szervezetekkel, mint a SZIDOSZ vagy a FESZ. Számos sérelem és trauma érte a generációnkat, kiszolgáltatottak és megosztottak vagyunk.
A színházi szakma elöregedett, szükség van mobilitásra, károsnak tartjuk a pozícióhalmozást, szeretnénk bátor, kísérletező, élhető, demokratikus, biztonságos közegben folytatni a pályánkat.
Inspirálónak tartanánk egy színházat, ami kifejezetten fiatal alkotócsoportokat foglalkoztat, követendőnek, ha egy színházigazgató maximum két ciklus idejére lehetne egy intézmény vezetője.
Az SZFE átalakítás előtt áll, és megújulásra szorul. A modellváltás előtt spontán megindult egy diskurzus, ami megkérdőjelezte a status quót és újra kívánta gondolni az egyetem belső működését és pedagógiai gyakorlatait. Ezt a folyamatot szétzúzta a modellváltás, az egyetem elvesztette az autonómiáját. Fel kell tárni a modellváltás utáni SZFE szakmai állapotát, de nem elég pusztán „visszaállítani” a 2021 előtti állapotokat. Ebbe a folyamatba volt és jelenlegi diákokat is be kell vonni.
Meg kell vizsgálni a többi oktatási intézmény helyzetét. Elengedhetetlen, hogy ezek az intézmények párbeszédbe lépjenek egymással.
Követeljük a hatalommal való visszaélések felszámolását és az egységes etikai kódex, szakmai védőháló kialakítását.
Szorgalmazzuk a múltban történt sérelmek feldolgozását és az árkok betemetését. Minden színházi szakembernek joga van a mentális jólléthez, amelynek feltétele a méltányos fizetés, a tervezhető életpálya.
Fejléckép forrása: Rob Laughter / Unsplash
hírlevél













